MEB'de Mülakat uygulamaları eğitimcilerin huzurunu kaçırıyor

FETÖ ile mücadele kapsamında uygulamaya konulan mülakat uygulaması MEB'in huzurunu kaçırdı. Eğitimciler öğretmen seçilmesi ve yönetici atamada yaşanan torpil ve kayırmalardan oldukça şikayetçi. Mülakat uygulamaları gücen ortamını ve başarıyı ortadan kaldırıyor. Yağcılığı ve yandaşlığı körüklüyor. Vekillerin ve yerel siyasetçilerin peşinden koşan bir sistemi mantar gibi büyütüyor.

Mülakat salonuna giren adaylar seçimin hakkaniyetle mülakat yapılacağına inanmıyor. Çünkü kendisinden önce kapıya çıkan kişinin kesin kazanacağını duyuyor çünkü o sınava giren kişi vekilin telefonu sonrasında sınava gelmiş durumda.

En basit bir seçmede bile vekillerin isimleri havalarda uçuyor. Adamını bulan köşeyi kapıyor. Adamını bulamayan düz yolda gidemiyor. Kısacası eğitime ve eğitimciye yazık oluyor. Adamını bulamayan köyüne geri dönüp seneye yapılacak atamayı bekliyor.

FETÖ Mensupları sınav olduğu dönemde torpili resmi kılıfla yaparlarmış. Sınav sorularını adamcıklarına daha önceden verirmiş şimdi de sınava girenlere soru verilmiyor ancak sınavı kazanacağı önceden bildiriliyor. Hatta hangi okulu idareci olarak kazanacağı hangi ile öğrtmen atanacağı dahi belirtiliyor. Sonuç adil değil. İkiside yanlış. İkisi de hakkaniyetli değil. 

Müdür yardımcılığı ve müdürlük sınavında 70 alamayan aday vekil yakını diye müdürlük mülakatında mülakatta 90 üstünde puan alıyorsa bu sistem sorgulanmalı ve kaldırılmalı.

Her cuma günü adaletli olun emrini duyan müslümanlar olarak en çok adaletsizliği kendileri yapıyor. Sonra kalkıp haktan adaletten bahsediyor.

Eğitimciler, Mülakat yerine başarıyı, hakkaniyeti ve niteliği ölçecek sınavların yapıldığı günleri bekliyor.