Memur-Sen, bir yayınevinin başörtülülere yönelik ayrımcı ilanına tepki gösterereki suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili olarak Memur-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Gerek mevzuat gerek uygulama yönüyle her türlü ayrımcılığın sona ermesi yönünde toplumsal mutabakatın en üst düzeyde sağlandığı bir dönemde, ayrımcılığı, cinsiyetçiliği, dini inanışa dayalı ötekileştirmeyi canlandırmaya dönük, bu türden fiilleri kınıyor, failleri hakkında gerekli yasal sürecin işletilmesini önemsiyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

memur-senden-ilana-suc-duyurusu-2.jpg?

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU
Memur-Sen Konfederasyonu Destek Medya Grubu’nun 21 Haziran 2018 tarihinde, internet ortamında yayımladığı iş ilanında yer verdiği ayrımcı ifadeler nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Açıklamada, “Destek Medya Grubu (Destek Yayınları) tarafından yayınlanan iş ilanında, aranan elemanın nitelikleri belirtilen bölümde, “Bayan (erkek ve türbanlı adayların CV’leri dikkate alınmayacaktır. Önemle belirtilir” şeklinde, nefret suçuna, cinsiyete ve inanca dayalı ayrımcılığa neden olan ilanı insan haklarına, insan onuruna açık saldırı ayrımcılık yasağına dair kesin ihlal kapsamında görüyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

EYLEMİN FAİLİ ORTAYA ÇIKARILSIN
Konfederasyon tarafından yapılan açıklamanın devamında ise suçu işleyen kişinin ortaya çıkarılması istenerek, yargıya seslenildi. Açıklamada, “Kamuoyunun konu hakkında bilgilenmesi ve milletimizin söz konusu fiilin hak ettiği tepkiyi tereddüt etmeden ve gecikmeden vermesi sonrasında anılan firmanın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamaları ve olayla ilgili özür beyanını gerekli ve önemli bulmakla birlikte, söz konusu fiilin hangi amaçla kim ya da kimler tarafından gerçekleştirildiğinin ortaya çıkartılması, ayrımcılık yasağına aykırı fiillere milletimizin tahammülsüzlüğünün ortaya konması gerekçeleriyle söz konusu ilanın içeriğini oluşturan faillerin belirlenmesi ve cezalandırılması talebiyle suç duyurusunda bulunmayı milletimize, insana, insan haklarına ve onuruna dair saygımızın, mücadelemizin gereği olarak görüyoruz. Türkiye’nin en büyük emek hareketi olarak, kamu ya da özel sektör fark etmeksizin çalışma hayatının herhangi bir alanında ayrımcılık yasağına aykırı uygulamalarla mücadele etmeyi ve bu uygulamalara son vermeyi; emek mücadelemizin, saygın iş hedefimizin, insanı önceleyen, inanca saygıyı önemseyen kuruluş değerlerimizin bize yüklediği asli ve öncelikli sorumluluk olarak görüyoruz” denildi.