CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi'nin oluşturduğu ve Demokrat Parti'nin İyi Parti listelerinden katılacağı 4'lü seçim işbirliğinin ayrıntıları belli oldu.

"Millet İttifakı" protokolünü YSK'ya teslim eden 4 siyasi parti temsilcisi basın mensuplarına açıklamada bulundu.

 Millet İttifakı protokolü Yüksek Seçim Kurulu’na verildi. Saadet Partisi Genel Başkan
 
Yardımcıları Birol Aydın, Atik Ağdağ ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP,
 
Saadet Partisi ve İyi Parti’nin üçlü ittifak kurduğunu açıkladı.
 
Demokrat Parti ise adaylarını İYİ Parti listesinden gösterecek.
Görüntünün olası içeriği: yazı
 
Tezcan YSK’de yaptığı açıklamada, “Bu partiler seçim işbirliği yapma konusunda ortak karar almışlardır.
 
Demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için seçim işbirliği kararı almışlardır” dedi.
Görüntünün olası içeriği: yazı

CHP, SAADET VE İYİ PARTİ KENDİ AMBLEM VE LİSTESİYLE SEÇİME GİRECEK
Tezcan, "CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DP temsilcileri geldik. 4 siyasi parti hayırlı bir adım attık. 24 Haziran da Türkiye’nin önünde temel problemleri çözecek önemli adımı başarıya ulaştıracağız. Millet ittifakı adı altında 3 siyasi parti seçim ittifakı kararı almıştır. Seçime 'Millet İttifakı’ adı altında girecekler kendi amblem ve listeleriyle oy pusulasında yer alacaktır. DP de Millet İttifakı'nı desteklemektedir. DP, 24 Haziran milletvekilliği seçimlerinde adaylarını İYİ Parti listesinden gösterecektir. Böylece 4 siyasi parti işbirliği gerçekleşmiş olacak" ifadelerini kullandı.
 

SEÇİMİ KAZANMA TUTKUSUNUN ÖNÜNE MİLLETİMİZİN SORUNLARINI ÇÖZME TUTKUSUNU KOYDUK

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın ise 81 milyon vatandaşın hangi partiye oy verecek olursa olsun temelde müşterek talepleri bulunduğunu, huzur, barış, adalet, esenlikle geleceğinden emin olmak istediğini ifade etti. Bu ittifakla Türkiye'nin normalleşmesine vesile olacak bir adımı attıklarını belirten Aydın, "Seçimi kazanma tutkusunun önüne memleketimizin, milletimizin sorunlarını çözme tutkusunu koyduk. Partilerimize değil ülkemize ve milletimize yarayacak bir ittifakı gerçekleştirdik." diye konuştu.

BÖYLE BARAJ MESELESİ ORTADAN KALKTI

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Kazım Ataoğlu da 4 siyasi parti olarak öncelikle gerçekten milletin iradesinin Meclise eksiksiz yansıması, her vatandaşın oyunun Mecliste temsil edilmesi bakımından bir araya geldiklerini, böylelikle baraj meselesinin ortadan kalkmış olduğunu söyledi.

Ataoğlu, "Biz farklı görüşleri, farklı programları olan 4 siyasi partiyiz ancak ana ilkelerde, demokraside, kuvvetler ayrılığında güçlü bir meclis anlayışında bir araya gelerek böyle bir ittifak kurduk ve bunu resmileştirerek YSK'ye takdim ettik." ifadelerini kullandı.

DP Genel Başkan Yardımcısı Muhtar Mahramlı ise ülkenin çok partili hayata geçilmesinde ön ayak olan DP hep "Yeter söz milletindir" ifadesiyle yola çıktığını ve bugün de demokrasinin parlamentoda tam ve kamil manasıyla temsil edilmesi için diğer partilerle hareket etme kararı aldığını söyledi.

KENDİ PROGRAM VE FARKLILIKLARIMIZI KORUYARAK...

"İttifakla ilgili Sayın Cumhurbaşkanı 'Tüm amaçları Recep Tayyip Erdoğan'ı devirmek' demişti ne söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine CHP Sözcüsü Tezcan, "İttifak için bir araya gelen siyasi partilerin tek amaçları, yok edilmek istenen demokrasiyi yeniden güçlü bir şekilde kurmak, Türkiye'de adalet, hukukun üstünlüğü ve huzuru sağlamak konusunda kendi programlarını ve farklılıklarını koruyarak asgari müştereklerde toplumun önüne bir yeni gelecek açmaktır. Hiç kimseyle özel bir husumeti yoktur, husumet değil kardeşlik üzerine kurulmuş, hedefleri olan bir ittifaktır." dedi.

Tezcan, "HDP, 'İttifak dışında tutulmamız demokrasi ayıbı' dedi bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna karşılık da "Bu ittifak, polemikleri artırmak üzere oluşturulmuş değil tam tersine mümkün olan en geniş uzlaşmayı sağlamak niyetiyle atılmış adımdır." değerlendirmesinde bulundu.

SAADET PARTİLİ AYDIN: TÜRKİYE'NİN NORMALLEŞMESİNE VESİLE OLACAK

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın ise 81 milyon vatandaşın hangi partiye oy verecek olursa olsun temelde müşterek talepleri bulunduğunu, huzur, barış, adalet, esenlikle geleceğinden emin olmak istediğini ifade etti. Bu ittifakla Türkiye'nin normalleşmesine vesile olacak bir adımı attıklarını belirten Aydın, "Seçimi kazanma tutkusunun önüne memleketimizin, milletimizin sorunlarını çözme tutkusunu koyduk. Partilerimize değil ülkemize ve milletimize yarayacak bir ittifakı gerçekleştirdik." diye konuştu.

4 parti liderinin imzalarının bulunduğu ittifak protokolü şöyle:

"Farklı yaşam tarzı ve siyasal görüşü olan toplumsal kesimlerin demokratik ilkeler etrafında sağlayacakları uzlaşma, milletimizin ihtiyacı olan barış, huzur ve istikrarın ön şartıdır. Demokrasilerde hukukun üstünlüğünün esas alarak yapılan ve uygulanan anayasa, seçim kanunları yönetimlerin meşruiyet kaynağıdır ve bir uzlaşma rejimi olan demokrasinin temel yapıtaşlarıdır.

Erken seçim kararının alındığı günlerde siyasi partiler ve seçim kanunlarında yapılan değişiklikler; temsilde adalet, milli iradenin tecellisine mani olacak düzenlemeler ve engellerle doludur. Milli iradenin eksiksiz tecelli etmesi, kuvvetler ayrılığına dayalı güçlü Meclis'in olduğu güçlü bir Türkiye'nin inşa edilmesi milletimizin ortak menfaatinedir.

Bu amaçla ülke meselelerine farklı bakan, kendi görüşlerine göre farklı çözüm yolları önerek siyasi partilerin 'seçim iş birliği' yapmasının, temsilde adaletin sağlanması ve milletimizin her bir üyesinin iradesinin hiçbir etki altında kalmadan Yüce Meclisimizde temsil edilmesi bakımından önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bizler ülkemizin bugün içinde bulunduğu zor koşulların farkında olarak Yüce Meclisimizin huzurunda, tüm vatandaşlarımızın şahitliğinde; toplumsal ayrışma ve kutuplaşmaya son vermek, huzur ve güven ortamı içinde adil ve güvenli bir seçimin yapılmasına katkıda bulunmak, ülkemizin siyasal sistemini bir an önce normalleştirmek, hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlamak, tüm hak ve özgürlüklerin ilkelerini hayata geçirmek üzere seçim iş birliği için biraraya geldik.

Farklı program ve dünya görüşlerimizi muhafaza ederek vatandaşlarımızın siyasi tercihlerinin Meclis'e eksiksiz yansıması ve temsilde adaletin sağlanması amacıyla CHP, DP, İYİ Parti ve SP olarak 24 Haziran günü yapılacak 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde seçim iş birliği yapmaya karar verdik. Bu iş birliği çerçevesinde CHP, SP ve İYİ Parti 'Millet İttifakı' adı altında kendi amblemleriyle seçime gerecek. Demokrat Parti de adaylarını İYİ Parti'nin listelerinden göstererek 'Millet İttifakı'nın parçası olacaktır."