Edirne Selimiye Cami'inde önemli bir ayrıntı

442 sene önce bitirilen Edirne Selimiye Caminin Mihrabı ne muhteşemdir..Mimar Sinan'ın dehası bu ulu yapıda zelzele temel çökmelerine karşı ERKEN UYARI sistemi geliştirmiştir.

Bıraz açalım ..

Lütfen Mihraba resmine bakınız...

Otomatik alternatif metin yok.

Mihrabın sağ ve solundaki düşey kenarlarında ışıkların yanında iki tane mermer silindir görülüyor..

Bugün gidip onları elinizle çevirebilirsiniz..

Çevilebilsin diye yapılmışlar..

Yıllar önce bendeniz o fırsatı buldum, çevirdim..

Belki bitirilişinden 430 sene sonra idi. Temeller eğer Mimar Sinanın hesap ettiğinden daha fazla oturmuş olsaydı silindirlerin biri veya ikisi DÖDÜRÜLEMİYECEKTİ..

Selimiye yaklaşık 8 senede bitirilmiş..

Yani 450 seneden bu yana geçen zaman içinde vuku bulan zelzeleler inşaata zarar verseydi mermer silindirlerin biri ve ikisi DÖDÜRÜLEMEYECEKTİ..

İstanbuldaki büyük camilerden bazılarında bu amaçla konulan mermerlerin döndürülmesinde kısmi veya tam zorlukları görebilirsiniz..

DÖNMEME UYARISI alındığında TABİİİKİ tedbirler de alınır..

YANİ , SELETİN CAMİLERİ KOLAYCA YIKILMAZ , ÇOK AKILLI BİNALARDIR VE ERKEN UYARIYLA çare aranır.

NOT: Bir kaç gün önce paylaştığım bir yazıda anlatılan Bezmi Alem Valide Sultan kemerlerine Yüce Mimar Sinan tarafından "yenilenmenin nasıl yapılacağını anlatan ve cam şişeyle kemer kilit taşına" yerleştirilen bilgi hakkında hakkında şüphe beyan edenlere bu bilgiyi de hatırlatıyorum..

Ecdadımız atalarımız yüzyıllar öncesinden bizlere yol göstermişler, ne yüksek teknolojiye ihtiyaç var ne de tomar tomar paralara...hadi özel sektör her zaman maliyetleri ve elde edecekleri kârları bahane ederler, bari kamu mevzuat ve sistemlerine bu tür eşi ve benzeri uygulamalar neden konulmaz..herşey çook yüksek teknolojiyle olmuyormus, tıpkı bu örnekte olduğu gibi..kıymetini bileceğimiz ve başka bir yerde de bulamayacağınız ne büyük nimetlere sahibiz..

V. Dinçerler