Söz konusu genç çiftçi projeleri için ödenecek olan 30 Bin Türk Lirası hibe desteği ödeme detaylarını açıklıyoruz.

Başvuranlarda, tebliğin yayımlandığı tarihten itibaren 18 yaşından gün almış 41 yaşından gün almamış olmak, başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmamak, örgün eğitime devam ediyor olmamak, KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak, aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak şartları aranacak.

Resmi Gazete'nin bugün yayımlanan sayısında proje hakkında bilinmeyen detaylar açıklanırken başvuru şartlarının yanı sıra, başvuruların nereye yapılacağıyla alakalı olarak detaylara yer veriyoruz. Peki başvurular ne zaman başlayacak? Başvurular nasıl yapılacak?

 İşte detaylar..

Gıda Bakanlığı tarafından kırsal alanda hayatına devam eden genç çiftçilere uygulanacak destek kapsamında; yörsel tarım ürünleriyle beraber, hayvansal, tıbbi ve aromatik bitki üretimlerinin işlenmeleri ile beraber bitkisel ürünlerin depolanması, işlenmesi ve paketlenemsi için projelere 30 Bin Türk Lirası hibe desteği verileceği açıklandı.

Açıklanan hibe ödemesi desteklerine yönelik olarak genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi için gelir düzeyinin yükseltmesi ,alternatif gelir kaynakları oluşturulması, kırsalda bulunan nüfus oranının istihdama katkı sağlaması için projelere destek ödemesi yapılmaktadır.

SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN

Hibe Desteği Ödemesi için başvuruların son tarihi 31 Mayıs 2019 olarak açıklandı. Tarihte herhangi bir değişiklik yapılmaz ise destek ödemelerinin alınmaya başlandığı ifade edildi.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Yayımlanan detaylara göre başvuru şartları arasında; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile 18 yaşını dolduran, 41 yaşından gün almayan, okur yazar durumu olan, başvuru tarihinden itibaren ücretli çalışma durumunda bulunan, örgün eğitim hayatına devam eden, askerlik hizmeti devam eden denetimli serbestliği olan, KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmayan şartları aranıyor.

Ayrıca söz konusu diğer şartlar ise; hayvansal üretimlere yönelik olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konulu proje başvuruları için tebliğin yayımlandığı tarihten itibaren 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçükbaş hayvan sahibi olmamak,

Arı ve bal üretimi konulu proje başvuruları için 50 adetten fazla arı kovanı sahibi olmayan, Arı sütü, ana arı, polen ve benzeri ürünler üretimleri konulu proje başvuruları için en az 50 adet arılı kovan sahibi olmak ve TAB’a üye olmak.

Geçmiş zaman içerisinde Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi kapsamında; hibelerden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş olmayan şartlarını taşıyanların başvuru yapabileceği ifade ediliyor…