MURAT BARDAKÇI: AYASOFYA FETHİN SEMBOLUDUR. CAMİ OLARAK AÇILMALI
 
Tarihçi yazar Murat Bardakçı Ayasofya hakkında sert çıktı. Burası Fatihi kılıç hakkıdır. Kılıç hakkı olarak cami yapılmıştır. Cami olarak açılmalıdır.
 
KAMUOYU DA BURANIN CAMİ OLMASINI İSTİYOR
Türkiye kamuoyu İstanbul'un fethinin sembolü olan Ayasofya'nın aslına uygun olarak cami olmasını istiyor.
 
AGD'nin "Ayasofya cami olarak ibadete açılsın" talebi doğrultusunda on binlerce kişiyle sabah namazı buluşmaları kamuoyunda dikkat çekmişti. Toplumun farklı kesimlerinden de Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması gerektiği dile getirildi.
 
AGD 14 MİLYON 750 NİN İMZA TOPLAYIP MECLİSE VERMİŞTİ.
AGD Ayasfyanın cami olması için 14 milyon 750 bin imza toplayıp meclise vermişti. Sonuç bekleniyor. Bakanlar Kurulu kararı ile buranın camiye dönüştürülmesini milyonlar bekliyor.
 

 
"CAMİ OLARAK KULLANILMAYA BAŞLANMASI LAZIM"
Murat Bardakçı'dan tokat gibi Ayasofya cami yanıtı; Kılıç hakkı diye birşey vardır. Sembolle adeti karıştırmayın

Tarihçi, gazeteci-yazar Murat Bardakçı, Ayasofya'nın acil olarak müze statüsünden çıkarılıp cami olarak açılması gerektiğini söyledi. Katıldığı televizyon programında dikkat çeken açıklamalarda bulunan Bardakçı, Ayasofya'nın acil olarak müze sınıfından çıkarılıp cami olarak kullanılmaya başlanması gerektiğini söyledi.


"AYASOFYA'NIN CAMİ OLMASI BİRİLERİNE NİYE BATIYOR?"

"Daha önce söyledim kıyamet koptu. İslamiyet'teki kılıç hakkı diye bir şey vardır. Ayasofya, fethin sembolüdür" diye konuşan Bardakçı, sunucu Hakan Çelik'in "kaç bin tane cami var" şeklindeki cevabına da tepki gösterdi. Bardakçı, "Sayı ile sembolü karıştırmayın. 80 bin camiden hangisi Ayasofya'dan başka İstanbul'un fethinin sembolüdür. Göstersene onu. Neresi var? O camiyi kapalı tutamazsınız kardeşim. Ayasofya'nın cami olması birilerine niye batıyor? Ayasofya'nın siyasi bakımdan açılması çok zor ancak açılması gerekir. Gelecek üç turist için 450 senelik cami olmasını unutalım mı diyorsun? Ayıp. Ayasofya cami olduğu dönemde yabancılara her zaman açıktı. Bir dönemde kapalıdır. O da İngiliz işgal dönemidir." diye konuştu.