"Erzurum kilidi mülki İslam’ın Mevla’ya emanet olsun" diye anılan  Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluş günü olan 12 Mart 1918 tarihi sadece Erzurum için değil tüm Türkiye için dönüm noktalarından birisidir. Her yandan işgale uğrayan Anadolu’da Erzurum’un işgalden kurtuluşu tarihi milattır. Çünkü Erzurum Anadolunun kilididir. Burada yakılan kurtuluş meşalesi tüm Anadolu'ya yayılmıştır.

Ermeniler Ruslardan aldıkları destekle bölgede büyük katliamlar yapmıştır. Şubat 1918 den 12 Mart 1918'e kadar  
Yanık derede 3000 ,
İstasyon barakalarında 3000,
Ezirimikli Osman Ağa konağında 600,
Mürsel Paşa konağında 650,
Hacı Ahmet Ağa Hanında 1350, Karskapı'da 3000,
Şehrin muhtelif semtlerinde 2000'e yakın Erzurumlu Müslüman milletimiz
Ermeni Caniler tarafından şehit edilmiş, yakılmış, vurulmuştur.
Tüm bu cinayetleri; Taşnak, Hınçak, Ramzgavar adlı örgütler,
Antranik, Bulgar Torkum, Fransız Albay Morel, Dr. Zavriyev,
Arşak, Sivaslı Murad, Bitlisli Vahanyan adlı çete başlarının emriyle gerçekleştirmiştirler.
Erzurum , köyleri ve kasabaları dahil toplam 50.000 Müslüman halkımız (12 Şubat-12 Mart tarihleri arasında) şehit edilmişlerdir.

Bu sene Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını kutlamaktayız. Düzenlenen törenlerin, kutlamaların; yetişen yeni nesillere bu toprakların nasıl kurtarıldığını anlatmak, onların milli ve manevi şuurlarını açık tutmak anlamında oldukça önemlidir.
Tarihten önemli dersler çıkaran Erzurumumuz bu günlere geri dönmemek için her zamankinde daha fazla birlik ve beraberlik içindedir. Gençliğimiz Ortadoğu'da yaşanan dramları ve işgalleri yakından görerek bugünler vesilesi ile daha fazla bağımsızlığın ve hurriyetin anlamını anlamaktadır.

Bugün bizlere ve yeni nesillere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal toprakları, aynı şuurla korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmektir.


Çanakkale’den Aziziye kadar, bütün bir kurtuluşun destanı olan İstiklal Marşı’nın kabulü de yine bu ay içerisinde TBMM’de gerçekleşmiştir. Tarihin her yılına bir mühür, her gününe bir zafer katmasını bilen bu aziz milletin bir fertleri olarak olarak;ÖĞ-DER olarak tüm Erzurumluların, eğitim camiamızın bu mutlu ve tarihi gününü kutluyoruz.

Yüce rabbimiz bu acı günleri bir daha aziz milletimize yaşattırmasın. Batılıların 100 yıl önce Erzurum ve çevresinde yaptırdıkları cinayetleri bugün PKK,YPG,DEAŞ, PYD'liler 100 yıl sonra Suriye'de, Afrin'de yaptırmaktadırlar.

Rabbim tüm İslam alemine Ülkemiz liderliğinde birlik ve dirlik nasip etsin.

Abdullah İkinci

ÖĞ-DER ŞUBE BAŞKANI