Öğretmenlerimize sahip çıkmalıyız

ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada:
"Tüm eğitimcilerimizin Öğretmenler Günü´nü kutlar, sağlık, afiyet ve mutluluklar dilerim.
Talim ve Terbiye insanlık için hayati derece de önemlidir.Talim ve Terbiye nin gayesi iyi insan yetiştirmektir. Bu hususta öğretmenlerimiz çocuklarımızın hem rehberi hem de rol modelleridir. Biz öğretmenler, üzerimizdeki büyük sorumluğun her zaman farkında olarak öğrencilerimize Rabbimizi tanıtmak ve dinimizin gereklerini öncelikle öğretmek zorundayız. Geleceğimiz önce ahlâk ve maneviyat prensibiyle yetişen salih nesillere emanet edilmelidir.
Eğitimcilerimiz amir, veli ve öğrenci kıskacında kalmıştır. Başta hükümet yetkilileri olmak üzere sayın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a sesleniyorum: "Öğretmenin kıymetinin düştüğü bir toplumda eğitimin kalitesinden bahsetmek mümkün değildir. Esefle söylemek gerekirse, o günleri yaşamaktayız. Oysa, bugün öğretmenlerimize verilecek en iyi hediye, kaybettikleri itibarın onlara yeniden kazandırılmasıdır."


Bugün öğretmenler, eğitimi düşünmesi gerekirken geçim derdine düşürülmüş, aybaşının nasıl getireceğini, hangi ek işleri yaparak para kazanabileceğini düşünür hale gelmiştir. Doların, Euronun tavan yaptığı şu günlerde maaşlar memurun cebine girmeden erimiştir. Eğitim çalışanları ve emeklilerimizin maaşları yaşanabilir bir düzeye çekilmelidir.
Müfredatların biran önce değiştirilmesi, eğitim sistemimizin batıcı, materyalist yapıdan kurtarılarak ahlâk ve maneviyatı temel alan bir yapıya kavuşturulması gerekir.
Erkek öğretmenler için de kılık kıyafet serbestliği sağlanmalı, öğretmenler kılık kıyafet yönetmeliği bahanesi ile amirlerinin cezalandırma tehditlerinden kurtarılmalıdır.
Şuurlu nesillerin ancak şuurlu öğretmenler elinde yetişeceğini belirtirken, tüm eğitim camiasının Öğretmenler Gününü yeniden kutlar, hayat boyu mutluluklar dilerim."


Hamdi SÜRÜCÜ
ÖĞ-DER Genel Başkanı