ÖĞ-DER GENEL BAŞKANI SÜRÜCÜ'DEN  YIL SONU DEĞERLENDİRMESİ

Sürücü, yaptığı yazılı açıklama ile eğitim döneminin sona ermesi dolayısıyla eğitim sorunlarını dile getirdi.

İŞTE YAPTIĞI YAZILI AÇIKLAMA

İlk ve Orta dereceli okullarda eğitim öğretim gören 17,5 Milyon öğrenci önceki gün karne sevincini yaşadı. Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak öğrencilerimizin aileleriyle birlikte mutlu ve huzurlu bir tatil geçirmelerini diliyorum.
Boş zaman algısı toplumun en büyük handikaplarından birisidir. Boş zaman diye bir olgu yoktur. Aksine boşa geçirilen zaman vardır. İnsan hayatının her anı değerlidir. Çocuklarımız plansız bir şekilde yaz tatilinde başıboş bırakılmamalıdır. Zira insan başıboş yaratılmamıştır. Her varlığın mutlaka bir yaratılış gayesi vardır. Bu bakımdan insan diğer varlıklardan farklı olarak; düşünebilen, konuşabilen, yeryüzünde imar ve icatlarda bulunabilen, iyiyi ve kötüyü ayırt edebilen bir varlıktır. Onun başıboş davranması, plansız olması, yaşamını gayesiz sürdürmesi düşünülemez.
Yaz tatili çocukların manevi eksikliklerinin giderilmesi için bir fırsattır.Bu tatilde evlatlarımız hem eğlenmeli hem de manevi eğitim almalıdır.Yaz tatilinde düzenlenecek kurslar ya da kamplarla Kur´an Eğitimi, Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed´in Hayatı gibi İslam´ın temel değerleri çocuklarımıza öğretilmeli, onlar millî ve manevi değerlerimize uygun olarak yetiştirilmelidir.
2016-17 eğitim öğretimi bitmesine rağmen millî eğitim sistemimiz içinde bulunduğu sıkıntılardan bir türlü kurtulmamıştır. Mevcut eğitim sistemi batı kültürüne göre tanzim edilmiş bir sistemdir. Bu batıcı sistem bin yıllık köklü geçmişi olan milletimizin değerleriyle uyuşmuyor.Millî eğitim sistemi fosilleşmiş sorunlardan bir an evvel kurtarılmalı, adı gibi millî olan bir sisteme acilen geçilmelidir. Gerek müfredatlar gerekse ders kitapları evrensel değerler denilen batıcı değerlere göre değil, millî ve manevi değerlerimize göre yeniden tanzim edilmelidir.

Bir eğitim öğretim dönemi sonuna gelinmesine rağmen FETÖ soruşturması kapsamında MEB'de diken üzerinde bekletilen binlerce eğitimcimizin akibeti merak konusudur. Bu eğitimcilerimiz aileleriyle birlikte mutsuz bir hayat sürmektedir. Soruşturmalar hızlandırılmalı suçlu ile suçsuz ayrımı net bir şekilde yapılmalıdır. FETÖ ile ilişkisi olmayan, suçsuz olanların mağduriyetleri yaz tatili bitmeden giderilmelidir. Çünkü, geç gelen adalet adalet değildir.
Zorunlu eğitimin 13 yıla çıkarılma kararı uygulanmamalı, anasınıfı zorunlu değil, isteğe bağlı olmalıdır.
Eğitimin öğretimin yanında gençlerin ahlâkını bozan TV dizileri, ahlaktan uzak yarışma ve magazin programlarına da engel olunmalıdır. Ayrıca, adı millî ancak kendisi kumar olan oyunlar kökten kaldırılmalıdır.
Ramazan'ı Şerif'in ortalarına girdiğimiz şu günlerde bu mübarek ayın ülkemize ve insanlığa barış, huzur ve esenlik getirmesini, yaz tatilinin hayırlı geçmesini Yüce Allah'tan diliyorum.