ÖĞ-DER GENEL BAŞKANI ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI

Şuurlu Öğretmenler Derneği-ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü, 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Sürücü, eğitim sorunlarına temas ederek sorunların çözümünü istedi.

Sayıları bir milyonu bulan eğitimcilerin öğretmenler gününü kutlayan Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü eğitimimin temelinin öğretmen olduğunu söyledi. Sürücü, "Dünyanın en önemli işini yapan ve geleceği şekillendirecek gençleri yetiştiren öğretmenlerin performansının veli ve öğrenci puanlamasıyla ölçülmesi öğretmeni veli ve öğrenci karşısında ezmektir, küçük düşürmektir. 12 ilde uygulanan bu pilot uygulamadan bir an önce vazgeçilmelidir. " dedi.


Şuurlu Öğretmenler Derneği(ÖĞ-DER)) Genel Başkanı Hamdi Sürücü, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında, "Ben muallim olarak gönderildim diyen Hz. Peygamber(SAV)'nin mirasçısı, kar, kış, gurbet demeden canı gönülden çalışan ve geleceğimizi emanet edeceğimiz nesilleri yetiştiren öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar, eğitim camiasına ailecek sağlık, sıhhat, afiyet, dünya ve ahiret saadeti dilerim." dedi.


Bir ülkede eğitim öğretimde istenen başarıya ulaşmanın sadece fiziki alt yapıyla mümkün olmadığını, eğitimin temelinin öğretmen olduğunu anlatan Sürücü, bugün ülkemizde eğitimcilerimizin saygınlığının korunmasına, kıymet görmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu söyledi. Hal böyleyken Millî Eğitim yetkililerinin öğretmenin itibarını yok edecek uygulamalardan kaçınmasını isteyen Hamdi Sürücü, 12 ilde pilot uygulamaya konulan, öğretmen performansını veli ve öğrenci puanlamasıyla değerlendirme sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.


Eğitimi sadece öğrencinin akademik başarısı olarak görmemeliyiz. İyi ahlaklı ve ihsan sahibi insan yetiştirme çabası olarak görmeliyiz. Bu işi de iyi yetişmiş ve kendine güveni olan millî ve manevi değerlerine bağlı öğretmenler yapacaktır.
Talim ve Terbiye insanlık için hayati derece de önemlidir.Talim ve Terbiye nin gayesi iyi insan yetiştirmektir. Bu hususta öğretmenlerimiz çocuklarımızın hem rehberi hem de rol modelleridir. Biz öğretmenler, üzerimizdeki büyük sorumluğun her zaman farkında olarak öğrencilerimize Rabbimizi tanıtmak ve dinimizin gereklerini öncelikle öğretmek zorundayız. Geleceğimiz önce ahlâk ve maneviyat prensibiyle yetişen salih nesillere emanet edilmelidir.
Başta hükümet yetkilileri olmak üzere sayın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a sesleniyorum: "Öğretmenin kıymetinin düştüğü bir toplumda eğitimin kalitesinden bahsetmek mümkün değildir. Esefle söylemek gerekirse, o günleri yaşamaktayız. Oysa, bugün öğretmenlerimize verilecek en iyi hediye, kaybettikleri itibarın onlara yeniden kazandırılmasıdır."


Bugün öğretmenler, eğitimi düşünmesi gerekirken geçim derdine düşürülmüş, aybaşının nasıl getireceğini, hangi ek işleri yaparak para kazanabileceğini düşünür hale gelmiştir. Dolar'ın 4 binlere, Euro'nun ise 5 binlere tırmandığı şu günlerde maaşlar memurun cebine girmeden erimiştir. Eğitim çalışanları ve emeklilerimizin maaşları yaşanabilir bir düzeye çekilmelidir.

Öğretmenler Günü'nde de her eğitimciye bir maaş ikramiye verilmelidir.
Müfredatların biran önce değiştirilmesi, eğitim sistemimizin batıcı, materyalist yapıdan kurtarılarak, ahlâk ve maneviyatı temel alan bir yapıya kavuşturulması gerekir.
Öte yandan, Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Nöbet görevi" başlıklı 44.maddesinin 8.fıkrası uyarınca nöbetçi öğretmenlere öğle tatilinde temel ihtiyaçlarını karşılaması için dinlenme hakkı tanınmadığını söyleyen Sürücü," Acaba nöbet esnasında bir olay vuku bulur mu endişesiyle öğretmenlerimiz haftada bir gün öğle tatilinde dinlenme hakkını kullanamamaktadır.Milli Eğitim Bakanlığı bu soruna bir çözüm bulmalıdır."diye konuştu.

Erkek öğretmenler için de kılık kıyafet serbestliği sağlanmalı, öğretmenler kılık kıyafet yönetmeliği bahanesi ile amirlerinin cezalandırma tehditlerinden kurtarılmalıdır.

Şuurlu nesillerin ancak şuurlu öğretmenler elinde yetişeceğini belirtirken, tüm eğitim camiasının Öğretmenler Günü´nü yeniden kutlar, hayat boyu mutluluklar dilerim.

Hamdi SÜRÜCÜ
ÖĞ-DER GENEL BAŞKANI