Mevcut müfredat yenilendi ancak eğitim sistemimiz batıcı, materyalist yapıdan bir türlü kurtarılamadığını söyleyen ÖĞ-DER Genel Başkana Hamdi Sürücü, "Eğitim sistemimizin temeline ahlâk ve maneviyatı koymalıyız. Batıcı, menfaatçi, materyalist eğitim düzeninden vazgeçip, talim ve terbiyemizin temeline Müslüman toplumumuzun inancını, kültürünü ve ahlâkını koymalıyız. Bizi kurtuluşa götürecek olan budur." dedi.


Şuurlu Öğretmenler Derneği Aralık ayı şube başkanları toplantısı Ankara'da yapıldı. ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü eğitim öğretim sorunlarına değindi. Öğretmen atamalarında mülakat sisteminin kaldırılmasını isteyen, Sürücü bu uygulamanın adil bir uygulama olmadığını söyledi. 


"Eğitim sadece öğrencinin akademik başarısı olarak görülmemelidir. Eğitimde öğrencinin kalbine ne konduğu önemlidir." diyen Sürücü Eğitim öğretimi ahlaklı ve ihsan sahibi insan yetiştirme çabası olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Sürücü, bu işi de iyi yetişmiş ve kendine güveni olan millî ve manevi değerlerine bağlı öğretmenlerin yapacağını söyledi.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan


HAMDİ SÜRÜCÜ BASIN AÇIKLAMASI TAM METNİ
Dört yüz otuz bin atama bekleyen öğretmeni, yüz bin öğretmen açığı olan Milli Eğitim Bakanlığı bu meseleye çözüm aramak yerine, çalışan öğretmenlerin çalışma aşkını bozacak işlerle uğraşmaktadır. Öğretmen performansının veli ve öğrenci puanlamasıyla ölçülmesini doğru bir uygulama değildir. Öğretmeni veli ve öğrenci karşısında küçük düşürecek uygulamalardan bir an evvel vazgeçmelidir. Çünkü, öğretmene not verilmez, notu öğretmen verir. 


Bugün ülkemizde eğitimcilerimizin saygınlığının korunmasına, kıymet görmesine her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Hal böyleyken Millî Eğitim yetkililerinin öğretmenin saygınlığını azaltacak 12 ilde pilot uygulamaya koyduğu, performans sistemi uygulamasından vazgeçmelidir.


Sözleşmeli öğretmenlik ve öğretmen atamalarında mülakat uygulamalarından vaz geçilmelidir. 
Eğitim sadece öğrencinin akademik başarısı olarak görülmemelidir. Eğitimde öğrencinin kalbine ne konduğu önemlidir. Eğitim öğretimi ahlaklı ve ihsan sahibi insan yetiştirme çabası olarak görmeliyiz. Bu işi de iyi yetişmiş ve kendine güveni olan millî ve manevi değerlerine bağlı öğretmenler yapacaktır.


Gençlik arasında yayılan olumsuz alışkanlıklara dur diyebilmek için acil çalışma yapılmalıdır. Sigara, içki, uyuşturucu ve uçucu gibi zararlı maddelerle tanışma yaşının 9 ile 13 yaşlarına düşmüş olması, alarm zillerinin çalıyor olması demektir.
Televizyonlardaki olumsuz örnek oluşturan dizi ve programlara engel olunmalıdır. MEB ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bu konuda beraber çözüm üretmeleri gerekir. Olumsuz örneklerden gençliği kurtarmakta geç kalınmamalıdır.


Mevcut müfredat yenilendi ancak eğitim sistemimiz batıcı, materyalist yapıdan bir türlü kurtarılamadı. Eğitim sistemimizin temeline ahlâk ve maneviyatı koymalıyız. Batıcı, menfaatçi, materyalist eğitim düzeninden vazgeçip, talim ve terbiyemizin temeline Müslüman toplumumuzun inancını, kültürünü ve ahlâkını koymalıyız. Bizi kurtuluşa götürecek olan budur.


28 şubat postmodern darbe düzeninin dayatması olan karma eğitim kaldırılmalıdır. İleri ülkeler diye tanımlanan ülkelerde dahi pedagojik ve eğitim başarısına olumsuz etkileri ve zararları tartışılan karma eğitim zorunluluğundan vazgeçilmelidir.
İlahiyat Fakültesi mezunlarının elinden öğretmenlik hakkını alan mağduriyete neden olan kararın düzeltilmesi için gerekli çalışma acilen yapılmalıdır. İlahiyat fakültesi mezunlarına üvey evlat muamelesi yapılmamalıdır.