ÖĞ-DER; Öğretmen atamasında mülakat kaldırılmalıdır

ÖĞ-DER Erzurum Şube Başkanı Abdullah İKİNCİ tarafından yapılan açıklamada “Kamu vicdanını yaralayan, adalet duygusunu zedeleyen ve etik olmayan mülakatla öğretmen atama yöntemi sona erdirilmelidir” denildi.

Başkan İkinci, sözleşmeli öğretmen ataması ile birlikte sözlü mülakat sınavının da uygulanmaya başladığını hatırlatırken mülakat ile ilgili eleştiri ve önerilerde bulundu.

ÖĞDER ABDULLAH İKİNCİ ile ilgili görsel sonucu

ÖĞRETMEN ATASINDA MÜLAKAT KALDIRILSIN

Mülakatla sözleşmeli öğretmen atamasının ilk günden itibaren tartışılmaya başladığına işaret eden dernek açıklamasında en başta komisyonun varlığı başta olmak üzere çok sayıda sözlü sınav komisyonunun yer alması, torpile açık olması, pedagojik olmaması, sınav komisyonuna seçilen kişilerin yeterlilikleri ile mülakatlarda komisyonlarda sorulduğu belirtilen soruların kamuoyunda sık sık gündeme gelmesinin olumsuz durum olarak yansıdığını belirtildi.

Genel olarak, binlerce adayın çok sayıda farklı komisyon tarafından kısa süreli objektif sonuçları olmayan adalet duygusunu zedeleyen bir sözlü sınava tabi tutulmasının hem nitelikli öğretmen seçimine hizmet etmediği hem de adalet duygusunu zedelediği şeklinde genel bir kanı bulunmaktadır. “ 

İfadelerine yer verilen açıklamada sözleşmeli öğretmen istihdam şeklinin de tek başına bir sorun olduğu vurgulandı.

MÜLAKAT FAKÜLTEYE GİRMEDEN ÖNCE YAPILMALIDIR.

Öğretmen atamalarında mülakatın olması, mülakat sonucu başarılı ya da başarısız bulunan kişilere kazanma ya da kaybetme nedeninin objektif bir şekilde sunulamadığı ÖĞ-DER tarafından açıklanırken Başkan ikinci: “Yıllarca emek vererek okumuş ve birçok yazılı sınavdan geçmiş öğretmen adaylarının farklı komisyonlarca bir kaç dakikalık mülakatla elenmesi adalet duygusunun zedelenmesine neden olmaktadır. Öğretmen fakültelerine alınırken mülakat yapılmasını savunuyoruz. Öğretmenliğe seçilecek kişilerde farklı özellikler aranmalıdır. Her önüne gelen öğretmen olmaması için polislik ve askerlikte oladuğu gibi fakülteye girmeden mülakat yapılmalıdır. Bunda dolayı fakülteyi bitirdikten sonra mülakat yapılmasını doğru bulmuyoruz. Atamadan önce güvenlik soruşturmasınıda doğru buluyoruz ancak sözlü sınavla öğretmenlik fakültesi bitirmiş birisine mülakatta sen öğretmen olamazsın denmesi doğru değil ” dedi.

BAŞKA BİR UYGULAMA GETİRİLMELİDİR

ÖĞ-DER’in kamuoyu ile paylaştığı açıklamada öğretmen atamasında mülakatın adil olmadığının da altı çizilirken personel istihdamında adil ve hakkaniyet ölçüsünde bir istihdam modelinin hayata geçirilmesinin yararlı olacağı açıklandı. “Mülakat uygulaması yerine daha adil, hakkaniyetli, ehliyet ve liyakat ölçülerine göre bir istihdam modeli hayata geçirilmelidir. Öğrencinin fakülte mezuniyet puanı da, fakültedeki çalışmaları da, Okul deneyim uygulamaları da ve KPSS puanı da atanmasında etkili olmalıdır.” ifadesine yer verilen açıklamada MEB’in öğretmen atama sisteminde değişiklik yapması yönünde çağrıda bulunuldu.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN UYGULAMASI KALDIRILMALI

Okullarda ücretli olarak derslere giren öğretmenlerin çok düşük ücretle çalıştırıldığını, çalışanların emek hırsızlığı yapıldığını belirten İkinci ücretli öğretmen yerine geçmişte uygulanan vekil uygulması yeniden uygulamaya konulmalıdır. 1000 tl'nin bile altında aylık ders ücretiyle okulda çalışan ücretli öğretmenler emeeklerinin çalındığını sık sık bizleri arayarak ifade ediyorlar. Bakanlığımız ücretli öğretmenlerin emek mağduriyetini gidermeli, vekil uygulmasını acilen getirmeli ve ücretli seçiminde ilçe Milli eğitimlerde yaşanan torpile son vermesini, KPSS puanına göre objektif atama yapılmasını bekliyoruz.