Öğretmenler 2017 Eylül dönemi seminerlerini nerede alacaklar?

2017 Eylül dönem başı mesleki çalışmalar nerede yapılacak?

Öğretmenler kendi okullarında mı yoksa Haziran dönemi gibi istedikleri ilde mi seminer yapacaklar?

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin mesleki çalışmaları ile ilgili yönetmelik değişikliğine gitmişti.

Bu değişiklikle dönem sonu seminerlerin 1. haftasının kendi okullarında, 2. haftasının ve devam eden günlerinin de istenilen ilde ve okulda alınabileceğini belirtmişti. Uygulamada da aynı şekilde oldu ve öğretmenler istedikleri ilde seminer çalışmalarına katıldılar.

Yine aynı yönetmelikde öğretmenlerin dönem başı mesleki çalışmaları ile ilgili istenilen ilde alınabileceğine dair herhangi bir madde bulunmamaktadır. Yani yönetmeliğe göre öğretmenlerin böyle bir hakkı bulunmuyor. Bu durumda mevzuata göre öğretmenler bayram sonrası 5 Eylül 2017 tarihinde kendi okullarında seminer çalışmalarına katılmaları gerekiyor.

Bu konuda birdeğişim olacağını yani öğretmenlerin kendi illerinde seminer çalışması yapılması ile ilgili bir Bakanlık açıklaması düşünmüyoruz. Çünkü 10 günlük bayram tatili üstüne de sene başı seminerler zaten. 1 Eylül'den 5 gün sonra yapıldığı için kendi ilinde yapın şeklinde bir açıklama beklemiyoruz.

SEMİNERLER VERİMLİ HALE GETİRİLSİN.

Aslında bundan daha önemli konu ise bu seminerler daha verimli hale nasıl gelir. Öğretmenler her dönem benzer notları hazırlayıp dinlemekten bıktığını ifade ediyorlar. Aslında Bakanlığın bu konuya çözüm üretmesi gerekiyor.Şekli faaliyetler yerine fayda getirici sonuç verici bir seminer planlanmalıdır.