ÇOCUKLARIMIZI HELAL VE TEMİZ OLAN, KATKISIZ VE DOĞAL OLAN BESİNLERLE VE İÇECEKLERLE BESLEYELİM

Güne kahvaltı ile başlamayı alışkanlık haline getirmesini sağlayın. Günün en önemli öğünü olan kahvaltının okul çağındaki çocuklarda asla atlanmaması gerekiyor. Çocuğunuz kahvaltı yapmak istemiyorsa, renkli ve özenli bir masa ile ilgisini çekebilirsiniz.

Okulda yemesi için çantasında ev yapımı poğaça veya tost bulundurmalısınız.

Ara öğünlerde sağlıklı besinler tercih edin. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme şeklinde ana öğünler kadar ara öğünler de önem arz ediyor. Ara öğünlerde ıvır zıvır dediğimiz bisküvi, cips, gofret, çikolata, hazır meyve suları ve asitli içecekler gibi zararlı yiyecek ve içeceklerin yerine kuru yemiş (badem, ceviz, fındık, kuru kayısı, incir), ev yapımı poğaça veya meyveli kek, meyve, süt ve ayran tercih edebilirsiniz.

Demir, beyne oksijen taşınmasını, dolayısıyla beynin çalışmasını sağlıyor.

Okula giden, sınava hazırlanan çocuklarverimli olabilmek için öğünlerinde demirden zengin olan kırmızı et, yumurta, kuru baklagilller, pekmez, kuru kayısı, koyu yeşil yapraklı sebzeleri yeterince almalı

Sağlıklı gelişim için her şeyden az tüketmesine özen göstermelisiniz. Kış günleri kısa olduğu için yediklerini hazmetmekte zorluk çekeceğini düşünerek sık sık az yemesi gerektiğini vurgulamalısınız. Yatma vaktinden 1-2 saat önce yeme-içme olayı bitirilmeli, çocuğunuzu tok mideyle yatağa göndermemelisiniz.

Çocuğunuzun okuldaki öğle yemeği için ise; yine meyve veya ayran eşliğinde ekmek arası köfte, bir kap içinde sulu olmayan sebze yemeği ve yeşilliklerden zengin bir pratik yemek konulabilir.

Düzenli egzersiz ve uyku, çocuğunuzun iştah durumunu etkileyebilir. Bu nedenle çocuğunuzu her gece 9-10 saat uyutmalı ve mümkünse spor yapmasını sağlamalısınız.

Omega 3 bakımı dan zengin gıdalar tüketmesini sağlamalısınız. Pek çok anne-baba çocuğunun dikkat eksikliğini önlemeye yardımcı bir besin olup olmadığını merak ediyor. Bunun için uzmanlar ceviz, fındık, badem, semiz otu, yeşil yapraklı besinler ve balık yağı öneriyor.

Bazı çocuklar sağlıklı ama iştahsız olabiliyor. Vitamin alımında özellikle meyve ve sebzelerin gücünü unutmamalısınız.

Çocukların gelişimini ve okuldaki başarılarını en az beslenme kadar etkileyen diğer faktör ise uyku. Çocuğunuzu yatış saati akşam 9 veya 10'u geçmeyecek şekilde en az 9 saat uyutmalısınız.

Yemek saati düzensiz olan çocuklarda, yetişkinlik döneminde kronik hastalıklara yakalanma oranları daha yüksektir. Açıkta satılan besinleri tüketmelerine izin verilmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına dolayısıyla da yetersiz beslenmeye neden olmaktadır. Bu da birçok hastalığa davetiye çıkarmaya neden olacaktır.

Çocukların günde 3 ana 3 ara öğün tüketmesini isteriz. Kahvaltıdan sonra okula giden çocuk öğle yemeğine kadar aç kalmamalı, okul kantinindeki sağlıksız seçenekler yerine 1 porsiyon meyve, 1 avuç fındık-badem-ceviz gibi bir ara öğün seçeneği çantasına koyulmalıdır.

Okul çocukları “içeceğini de kantinden alırsın” şeklinde yönlendirilmemelidir. Okul kantinlerinde bulunan çok çeşit ve arkadaş ortamı ile çocuklar sağlıksız tercihler yapabilir. Bu nedenle asitli içecekler, şekerli meyve suları yerine evde sıkılmış taze meyve suyu kapaklı şişeye doldurularak, kutu süt, kutu ayran gibi kapalı içecekler çocuğun çantasına koyulmalıdır.

Tüm bunların yanında okula giden çocukların günde 1,5 litre su içmesine özen gösterilmelidir.

Helal ve temiz olan ürünleri tüketmelerini sağlayalım. İçerisinde katkımaddesi bulunan,özellikle renklendirici,aroma verici,kıvam,artırıcı,aspartam,katkı maddeli yiyecekleri,kola vb enerji içecekleri tüketmemelerini sağlayalım.

Helal sertifikalı ürünleri çantasına koyalım.

Faydalı besinler

Süt Grubu
Süt, yoğurt, peynir çeşitleri, ayran bu grubun içerisinde yer alır. Süt grubu kalsiyum, protein, D vitamini ve bazı B grubu vitaminleri içerirler. Çocuğunuzun hergün 2-3 su bardağı süt veya yoğurt ve 1-2 dilim büyüklüğünde peynir tüketmesine özen gösterilmelidir.

Et Grubu
Kırmızı etler, beyaz etler, yumurta, kuru baklagiller bu gruptadır. Bu besinler yüksek oranda protein sağlarken, demir ve bazı B grubu vitaminleri açısından da zengindirler. Aynı zamanda kuru baklagil tüketimi posa açısından zengin bir beslenmeyi oluşturacaktır.  Çocuğunuzun, bu gruptan günde 2-3 köfte büyüklüğünde et-tavuk-balık ya da hindi tüketmesine, haftada 3-4 kez 1adet yumurta ve yine haftada 3-4 kez 1 porsiyon kurubaklagil tüketmesine özen gösterilmelidir.

Ekmek ve Tahıl Grubu
Karbonhidrat yönünden zengin, bazı B grubu vitaminler, mineraller ve posa içeren ekmek grubunu, buğday, çavdar, yulaf, bazlama, makarna, şehriye, bulgur, yufka, pirinç gibi besinler oluşturmaktadır. Ekmek ve tahıl grubundan günde 4-6 dilim ekmek, 6-8 yemek kaşığı pilav ya da makarna ya da 1 dilim ev yapımı börek ve 1 kâse çorba tüketimine dikkat edilmelidir.
Sebze ve Meyve Grubu

Domates, havuç taze fasülye, patlıcan, ıspanak, bamya, pırasa, semizotu, kereviz, maydanoz, dereotu gibi besinler sebze grubunda; elma, portakal, mandalina, üzüm, karpuz, kavun, armut, incir, şeftali, muz gibi besinler ise meyve grubunda yer alırlar. Günde 5 porsiyon tüketilmesi vitaminlerden özellikle A ve C vitamini, mineral ve posa açısından zengin bir beslenmeyi oluşturacaktır.

Sınavlara çalışan çocukların özel bir beslenme şekli olmalı mı? Zihin açıcı bir beslenme tarzı var mı?

Demir, beyne oksijen taşınmasında, dolayısıyla beynin çalışmasında çok önemli role sahip. Bu sebeble beslenmenizde demirden zengin olan kırmızı et, yumurta, kuru baklagilller, pekmez, kuru kayısı, koyu yeşil yapraklı sebzeler yeterince olmalı. Tüm gün boyunca zihinsel potansiyeli aynı seviyede koruyabilmek için az yağlı yiyecekleri ve günde dört-beş öğünlük beslenmeyi tercih etmek gerekir. Böylece gün içinde yorgunluk, uyuklama ve zihinsel potansiyelin düşmesi engellenmiş olur.

Sağlıksız beslenen bir çocukta ne tür sorunlar görülebilir?

Sağlıksız beslenen çocuklarda görülebilecek en büyük sağlık sorunu çağımızın hastalığı obezite ve ardından gelebilecek obezitenin yol açtığı genç yaşta oluşabilecek kalp damar hastalığı, diyabet, tansiyon, böbrek fonksiyonlarında bozukluk, mide rahatsızlıkları, demir eksikliği ve bu eksikliğin neden olabileceği birçok hastalık görülebilir. Bunun yanı sıra yetersiz beslenme sonucu gelişim bozuklukları ve konsantrasyon problemleriylede sıklıkla karşılaşılmaktadır .

Kışın sıkça enfeksiyon hastalıklarına yakalanılabiliyor. Çocukları bunlardan korumak için nasıl bir beslenme tarzına ağırlık verilmeli?
Öncelikle yeterli ve dengeli beslenme her zamanki gibi koruyucu yöntem. Bunun yanı sıra antioksidanlardan zengin mevsim meyve ve sebzelerinin yeterli miktarlarda tüketilmesi enfeksiyonlara karşı savunma sistemine destek olur.