Erzurum eğitimde çıtayı yükseltmek için gayret eden illerin başında geliyor. Yalnız şansızlıklar ve şehrin doğu da olması yüzünden her sene çok sayıda öğretmen göç veriyor. Giden öğretmenin yarısı kadar bile öğretmen şehrimize gelmiyor. Son yapılan atamalar da sadre şifa olmadı. Birçok branşta özellikle din kültürü, İngilizce, sınıf öğretmeni branşında açık devam ediyor.

Bu sene FETÖ operasyonları kapsamında çok sayıda öğretmen ihraç edilip soruşturma ile alan dışına gönderilince şimdi okullarda öğretmen sorunu had safhaya çıktı.

Yeni açılan okullarda birçok ders boş geçiyor. Birçok şehir merkezindeki okullarda, özellikle ilçe ve köy okullarında öğrenciler bazen akşama kadar dersleri boş geçiyor. Velile durumdan ciddi rahatsızlar.

Birçok okulda ücretli öğretmenle dersler kapatılmaya çalışılıyor.

Bu konu sadece Erzurum'da eğitim yöneticilerinin değil aynı zamanda Bakanlarımızın, şehrimizin Valisinin, vekillerinin ve tüm siyasilerininde problemi olmalı. Erzurum'dan eğitimde başarı bekleniyorsa önce öğretmen sorunu çözülmeli. Çok sayıda geçici öğretmen (ücretli) görevlendirip ardından okullardan başarı beklenmesi yanlış olur.

11 Ekimde yapılan atama da çözüm olmadı. Birçok okulda öğretmen ihtiyacı halen had safhada. Yeni atamada en az 2-3 bin öğretmen ve dershanecilerden en az 500-1000 tane öğretmen Erzurum'a gönderilmelidir. Bundan sonra yapılacak atamalarda da şehrin öğretmen ihtiyacı mutlaka giderilmelidir.

Şehrimizin Ankara'daki temsilcisi konumunda bakanlıkta bulunan, şehrimize birçok konuda önemli katkıları olan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin bey'in de bu konuya özel eğilmesini kamuoyu ve veliler bekliyor. Öğretmen açığını en kısa sürede kapatıp, okul idarecilerimizin eğitime yönelmeleri sağlanmalıdır.

Şehrimizin vekilleri meseleye sahip çıkmalı. Ciddi boyutlarda var olan öğretmen sorunu en kısa sürede çözülmelidir.