Günde 2 defa ağız gargarası kullananlarda diyabet ve prediyabet riskinin yüzde 55 yüksek olduğu bildirildi.

40-65 yaş arasındaki 1206 kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırma Nitric Oxide isimli dergide yayınlandı 

Uzmanlar, gargara sıvılarında bulunan kimyasalların ağızda yaşayan, obezite ve diyabete karşı koruyucu etkisi olan faydalı bakterileri öldürerek etkili olduklarını düşünüyorlar.

Bu bakteriler tarafından üretilen nitrik asit vücuttaki trilyonlarca hücrenin birbirleriyle haberleşmelerini sağlıyor, insülin seviyelerini ve metabolizmayı düzenliyor.

Ağzı gargaralarında cetylpyridinium chloride, chlorhexidine, triclosan, alcohol, fluoride, peroxide gibi çeşitli antibakteriyel kimyasallar bulunuyor.

Florürlü diş macunları ile ilgili görsel sonucu

Florürlü diş macunları

“USA’ da satılan diş macunlarının yüzde 95’ inden fazlası “florür” ihtiva ediyor; florürsüz markalar çok az markette bulunabilir.

Florürlü diş macunları özellikle küçük çocuklarda pek çok sağlık riski yaratır. Bunun için de FDA, USA’da satılan florürlü tüm diş macunlarının tüplerinde bir zehirlenme uyarısı bulunmasını şart koşmuştur.

Florürlü diş macunlarının yutulmasıyla kalıcı diş renk bozukluğu (dental florozis), mide rahatsızlıkları, akut zehirlenme, deri döküntüleri (perioral dermatit) ve glikoz metabolizması bozukluğu ortaya çıkar.

Erişkinler için etkili florürlü diş macunlarını çocukları da hedef almak için şekerle tatlandırma ve karton ambalajlar kullanma gibi pazarlama uygulamaları bu risklerin tümünü gereksiz yere artırmıştır.

İlgili resim

Gelelim neticeye

Diş macunları, ağız gargaralarının zararlarını bildiren birçok makalem var 

Ağız ve diş sağlığı için kimya fabrikasından farkı olmayan bu ticari ürünlerden kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

Sağlıklı ağız ve dişlere sahip olmak için ağzın yemeklerden sonra ve yatmadan önce iyice çalkalanarak yıkanması, dişlerin mekanik olarak diş macunu kullanmadan fırçalanması ve  diş ipi ile diş aralıklarının temizlenmesi yeterlidir 

Sağlık "gargaraya gelmez".

Diş Macunu Tüpünün Altındaki Çizgilerin Renk Farkı Ne Anlama Geliyor ?

 
Diş macun tüplerinin en alt kısmındaki çizgilerdeki renk farklılıklarını hiç fark ettiniz mi ? Bu renklerin anlamları var. Aslında bu renk farklılıkları hayati önem taşıyor. 

Diş macunu alırken bunlara dikkat etmek gerekiyor. Eğer doğal bir ürün almak istiyorsanız, diş macunu tüpünün dibindeki çizgi renginin yeşil olması gerekiyor.

Bu renkler diğer kozmetik ürünleri için de geçerlidir.

İşte renklerin anlamları:

Yeşil :   Doğal ürün.
Mavi :   Doğal ve tıbbi ürün karışımı ürün.
Kırmızı :
 Doğal ve kimyasal madde karışımı ürün.
Siyah :  Tamamen kimyasal ürün.