Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde medya temsilcileriyle bir araya geldiği, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un da hazır bulunduğu iftarda çok kritik açıklamalarda bulundu.

Rakka operasyonuna ilişkin değerlendirmesi sorulan Yıldırım, "2 Haziran'ı 3 Haziran'a bağlayan gece daha önce planlanan Rakka operasyonu başlatıldı. Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri gerekli bilgilendirmeyi operasyon öncesinde yaptı." dedi.

ABD'NİN YÖNETİMİNİ TASVİP ETMİYORUZ

Rakka operasyonunda Türkiye'nin, ABD'nin uyguladığı yönetimi tasvip etmediğini, bunun bir sır olmadığını vurgulayan Yıldırım, "Bu konuda her düzeyde rahatsızlığımızı ifade ettik ancak onlar bize, 'Bunun bir seçim olmadığını, mecburiyet olduğunu ve bu operasyon sonrası PYD/YPG ile ilişkilerin uzun süreli devam ettirilmeyeceğini, taktiksel bir iş birliği olduğunu' ifade ettiler ve bize gereken güvenceleri verdiler.
BUNU ÖZELLİKLE TAKİP EDECEĞİZ

Verilen güvence ne? Burada kullanılacak silahların daha sonra ülkemizde terör gruplarının eline geçmemesi ve terör faaliyetlerinde güvenlik güçlerimize, vatandaşlarımıza karşı kullanılma ihtimalinin doğmaması. Bunu özellikle takip edeceklerini ifade ettiler." değerlendirmelerinde bulundu.

Yıldırım, sürecin yakından takip edildiğine, tedbirlerin alındığına dikkati çekerek, şunları söyledi:
"Bizim değişmeyen bir stratejimiz var, ülkemizi tehdit eden terör grupları ister yurt içinde isterse yurt dışında olsun, adı da ne olursa olsun PKK/PYD/YPG, DEAŞ, DHKP-C, ne kadar örgüt varsa hepsi bizim için aynıdır, hedeftir. Yurt içinde gerektiğinde yurt dışında, ülkemizin, insanımızın güvenliği için gereken adımları atmaktan çekinmeyiz, geri durmayız. Bunu geçmişte de yaptık, bundan sonra da icap ederse yaparız." ifadelerini kullandı.

13 ASKERİN ŞEHİT OLMASI

"En önemli başlıklardan bir tanesi buydu. Gazeteciler bununla ilgili sorular yönelttiler. 13 askerin şehit olduğu helikopter kazasının ardından gündeme gelen ve yedi yıldır da tamamlanamayan Helikopter Engel Tespit Sistemi ihalesi hatırlatıldı. Başbakan’a bununla ilgili nasıl bir tedbir alınacak, bu süreç nasıl neden uzadı diye soruldu. Başbakan dedi ki; Engel tanıma sistemi uzun yıllardır savunma sanayinin gündemine alınmış ancak ihalesi de yapılıp iptal edilmiş. Bunun nedeni bir bürokrasi, iki firmaların sonuca rıza göstermemesi. Tabi bunlar bahane olmamalı ve önemli bilgiyi şöyle verdi, “Savunma Bakanı’yla konuştum, doğrudan temin yoluyla bunu hemen halledelim dedim. Yani güvenlik ve savunmayla ilgili bu tür acil alımlarda ihale sürecinden muafiyet uygulanacak dolayısıyla doğrudan temin yöntemiyle engel tanıma cihazı bu helikopterlerde kullanılmaya başlanacak.

"KABİNA DEĞİŞİKLİĞİ KONUŞULMAZ, BİR GÜN BAKARSINIZ DEĞİŞMİŞ"

"Bu arada Başbakan AK Parti’nin Olağanüstü Genel Kongresi'nden sonra Ankara kulislerinde en çok merak edilen kabine revizyonu da soruldu kendisine ipucu verdiğini söyleyemeyeceğim, “Kabine değişikliği konuşulmaz, bir gün bakarsınız değişmiş” dedi."

ZEYTİNLİKLERİN İMARA AÇILMASI

"Başbakan’a göre bu konu istismar edildi. Eskiden zeytinlikmiş bölge şimdi sanayi tesisi olmuş, bunların hukuki duruma kavuşturulması gerekiyor dedi. Tüm zeytinliklerin imara açılması gibi bir şey söz konusu değil. Bu algı oyunlarına gelmemek lazım kimsenin ihtiyacımız olan yatırımları engellemeye hakkı yok. İlginç rakamlar verdi: 2002’de 620 bin hektar olan zeytinlik alanı 845 bin hektara ulaşmış son 15 yılda, 101 milyon zeytin ağacı sayısı da 173 milyona çıkmış, kimse zeytinin hamisi kesilmesin zeytinin sahibi burada dedi Başbakan.

"SUÇLAMALARI REDDETMELERİ SUÇSUZ OLDUKLARINI GÖSTERMEZ"

Bu arada hem devam eden FETÖ davalarında sanıkların suçlamaları reddetmesi hem de bazı gazetecilerin de yargılandığı davaların uzun sürmesine ilişkin eleştiriler vardı, bu da soruldu Başbakan’a. Başbakan dedi ki, “İlk ifadelerinden başka ne söylerlerse söylesinler bu işten sıyrılacaklarını düşünmeleri beyhude” dedi, FETÖ yargılamalarında yargılananlar için. Suçlamaları reddetmeleri suçsuz olduklarını göstermez. Yargılamaların hızlı gitmemesinden biz de şikayetçiyiz bombaları atanlar belli tetiği çekenler belli niye bekliyoruz bu suçüstü halidir dedi. Mahkemelerin fiziki ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. Bundan sonra yargının işidir bu dedi ancak bu sürecin hızlandırılmasıyla ilgili beklentisini de aktardı.

GÜNDEMDE BEDELLİ ASKERLİK YOK

Bu arada Büyük Birlik Partisi’nin Genel Başkanı Mustafa Destici’nin açıklamalarıyla yeniden gündeme gelen bedelli askerlik tartışması vardı. Gündemde böyle bir şey yok. Terörle amansız bir mücadele var ve biz bütün ağırlığı oraya verdik dedi Başbakan.
"Başbakan’ın açıklamaları özetle böyleydi. Elbette en çarpıcı olanı 2 Haziran’da Rakka operasyonunun başladığı ve Amerikan yönetiminin bu konuda Türkiye’yi bilgilendirdiğini söylemesiydi. Bundan sonra gündemin Rakka operasyonunun boyutları ve bu operasyonun ne kadar süreceği ne çerçevede yürütüleceği gibi tartışmalar olacağını anlıyoruz."

EKONOMİYLE İLGİLİ MESAJLAR

"Bankalarla ilgili bir sıkıntı yok dedi, sermaye yeterlilik oranlarında bir sorun olmadığını söyledi. Teminatlı kredi kullanımı olmasaydı o zaman özel sektörde sıkıntı olacağını söyledi tedbirleri aldık dedi. Yakın biz zamanda seçim olmadığının altını çizdi. Sanayi üretimindeki artış pek çok gösgergeyle lehte dedi ve IMF’nin Türkiye’nin büyüme oranlarını olumlu olarak revize ettiğini hatırlattı. Hem uluslararası piyasalardan hem de içeriden olumlu mesajlar geldiğini söyledi. Merkez Bankası’nın şartlar icap ettiğinde gerekli adımları atacağını söyledi özellikle, özel sektörün borçlarının yükünün hafifletilmesiyle ilgili ancak bundan öncede elimizde çok daha önemli başka adımlar var ve her şey yolunda diyerek de ekonomiyle ilgili değerlendirmelerini sonlandırdı."