Bu sene Ramazan ayında 16-17 saat süren oruç süresi boyunca su içmediğimiz için ağzımız da kokabilir.

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar neticesinde ağız kokusu oluşabilir.

Şeker hastalığı aseton kokusuna benzer bir ağız kokusu oluşturabilir.

Böbrek yetmezliği rahatsızlığı bir ağız kokusuna neden olabilir.

Karaciğer yetmezliği ağız kokusuna yol açabilir.

Metabolizma bozuklukları zaman zaman meydana gelen kötü bir balık kokusunu andıran ağız kokusuna sebep olabilir.

Diyet yapma, aç kalma, ağız kuruması, oruç tutma gibi durumlar kötü bir ağız kokusuna sebep olabilir.

Peki oruçluyken ağzımızın kokmasının nasıl engelleriz?

DİLİNİZİ FIRÇALAYIN
Dişlerin fırçalanmasına oranla, dilin fırçalanması ağzın kokmasını yüzde 80 oranında engeller. Misvak ağız kokusuna iyi gelir.

fırça diş ile ilgili görsel sonucu

SOĞUK SU İÇMEYİN
Yazın soğuk su içmek isteyebilirsiniz ancak bilinenin aksine soğuk su içmek de ağız kokusunu artırır.

soğuk su ile ilgili görsel sonucu

ASİTLİ İÇECEKLERDEN KAÇIN
Asitli içecekler, mide ve boğaz enfeksiyonuna sebep olacağı için bu sebeple koku yapma ihtimali de çok yüksek dolayısıyla asitli içecekleri de çok fazla içmemek gerekir.

asitli içecekler ile ilgili görsel sonucu

Sahurdan sonra mutlaka ağız temizliği yapalım.

Tarçın kullanmak: Tarçın, ağız içinde oluşan bakterilerle mücadele etmek için önemli bir bitkidir. İçeceklerinize ve uygun yemeklerinizin içine tarçın koyarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda tarçınlı, şekersiz sakızlar çiğneyerek ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

Bol miktarda su içmek: İnsanlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte, vücutta sıvı azalması çok sık meydana gelir. Bu durumda oluşan vücut kuruması yanında ağızda dil kuruması meydana gelebilir. Fazla miktarda su içmek hem vücuda yarar sağlar hem de dildeki kurumayı önleyerek ağız kokusuyla mücadele etmekte faydalı olur. Su, ağız içinde üreyen bakterilerin minimum düzeyde tutulmasını sağlar. Bunun yanında tükürük salgısını arttıracağı için ağız kokusunu önler.

Asla burnunuz tıkalı olarak uyumayın: Üst solunum enfeksiyonları, sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları burun tıkanmasına sebep olabilir. Özellikle geceleri burun tıkalı olduğundan ağızdan nefes almak zorunda kalınabilir. Bu ağız içini ve boğazı kurutur. Bu sebeple de bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Tükürük salgısının da azalması, durumu daha fazla kötüleştirir. Bu yüzden burnunuz tıkalı olarak uyumamalı, burun tıkanıklığını açacak önlemler alınmalıdır.

İlgili resim

Dili fırçalamak: Dil girintili ve pütürlü yapısı nedeniyle bakterilerin rahatça yüzeyine yerleştiği ve zor temizlenen bir dokudur. Dişlerle beraber dil yüzeyinin ve özellikle arka bölümünün fırçalanması ağız kokusunu önleyebilmek açısından önemlidir. Eğer diş fırçasıyla dil fırçalamaktan rahatsız olursanız temiz bir plastik kaşık kullanıp dil kökünden ucuna kadar sıyırıp temizlemeniz de yeterli olur.

Gargara yapmak: Ağız kokusunu önlemek için ağız spreyleri, sıradan gargaralar ya da nane şekeri kullanmak pek faydalı olmaz. Bunlar kısa süreli alınan önlemlerdir. Ağız kokusunu gerçekten önlemek isterseniz %50 su ve %50 hidrojen peroksit karışımıyla hazırlayacağınız gargara kullanmalısınız.

Bitkisel çay kullanmak: Ağız kokusunu önlemek için biberiye çiçeklerini sıcak suda demleyerek içine limon dilimleri koyarak hazırlayacağınız bitkisel çayı kullanmalısınız. Bunu sabahları aç karnına ve yemeklerden sonra içebilirsiniz. Aynı şekilde ada çayıyla hazırlayacağınız bitkisel çayın içine biraz nane ruhu katarak, bununla ağzınızı çalkalayabilirisiniz.

Ağız kokusu nasıl engellenir? ile ilgili görsel sonucu

20’lik dişlerin çekilmesi: Ağızda bulunan gömük ya da yarı gömük şekildeki 20'lik dişler enfeksiyonlara neden olacağından ağız kokusuna neden olabilir. Çiğnemeye bir etkisi olmadığından bu dişlerin çekilmesi gerekir.

Elma yemek: Ağız kokusu olanlar elma yiyerek hem nefesini tazeler hem de dişlerin arasına sıkışan besin artıklarının çıkarılmasını sağlar.

Maydanoz çiğnemek: Nefesi ferahlatmakta ve ağız kokusunu önlemekte bir parça maydanozun etkisi çok fazladır.

Yoğurt tüketmek: Gün içerisinde tüketeceğiniz yoğurt ağız kokusuna sebep olan hidrojen sülfür kokusunu yok etmekte etkili olur.

Çeşitli baharatların tüketilmesi: Anason, kişniş, kakule, rezene, karanfil gibi baharatlar ağız kokusunu önleyebileceğinden beslenme içinde yer almalıdır.

Limon tüketilmesi: Ağız kokusu olanlar her gün limon yiyerek bu sorunun önüne geçebilir.