Ortaköy'de yılbaşı gecesi 39 kişinin hayatını kaybettiği Reina katliamını gerçekleştiren Ebu Muhammed El Horasani kod isimli teröristinde aralarında bulunduğu 3'ü kadın toplam 5 kişi gözaltına alınarak emniyete getirildi.

Haberin duyulmasından sonra İnternette çok yoğun bir istek oluştu. Katili bulan Polise teşekkür eden vatandaşlar, devletten katilin en şiddetli ceza ile cezalandırılmasını istiyor. Bu güne kadar ülke genelinde hunharca suçlar işlemiş , sapıklık yapmış ne kadar suçlu varsa idam edilmeli şeklinde tepkiler ve istekler yoğun.

İşte Katille ilgili internette vatandaşların istekleri

"Yakalanan katil beslenmesin! Konuşturulduktan sonra İdam edilsin. Aleme ibret olsun. Kurşuna dizilsin. Kendisi nasıl katlettiyse kendiside aynen öldürülsün. Emniyet teşkilatımızı bu başarılı operasyonu için kutluyorum. Bir güzel öttürürler şimdi.İdam istiyorum idam, gerisi yalan. Boynuna ilmegi geçirin ve idam edin.Anayasaya neden idam konulmadı. Anayasaya idam konulması gerekir. Caniler öldürülsün. Böylelerini Beslemeyin.Tüm sapıklar,katiller ve caniler idam edilmeli. azmettirenlerin de tespit edilmesi ve yakalanması ümidiyle. Konusturduktan sonra nasilsa idam edemeyeceksiniz, bari Lubnan'a verin de onlar icabina baksinlar!"

Saldırgan katil kiraladığı evinde yakalandı

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri, Reina saldırganı Ebu Muhammed El Horasani kod isimli teröristin Esenyurt'taki bir sitedeki adresini günler öncesinde tespit eden polisler, 24 saat boyunca evi aralıksız takip etti. TEM ekipleri saat 23.30'da saldırganın kaldığı örgüt evine operasyon düzenledi.
Son dakika: Reina saldırganı Esenyurt'ta yakalandı! İşte o fotoğraflar ile ilgili görsel sonucu
EMNİYETTEKİ İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan operasyonda Ebu Muhammed El Horasani kod isimli terörist ve Kırgızistan uyruklu bir erkek ile Senegal uyruuklu Dina A. (27), Somali uyruklu Aysha M. (27) ve Mısır uyruklu Tene Trare (26) adlı 3 kadın yakalanarak gözaltına alındı. Sağlık kontrollünden geçirilen Reina saldırganında aralarında bulunduğu 5 kişi Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Gözaltına alınan Ebu Muhammed El Horasani kod isimli şüpheli ve diğer 4 kişinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Reina saldırganının yakalandığı operasyonda dikkat çeken detay

100 BİN SAAT GÖRÜNTÜDEN UYUYAN HÜCRELER ORTAYA ÇIKTI

Bir üst düzey emniyet yetkilisinden edinilen bilgiye göre, Reina saldırganı yakalamak için Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde özel ekip kurulduğu öğrenildi. Özel ekip saldırıdan sonra geçen 16 gün boyunca saldırganın İstanbul'a geldiği günden itibaren yaklaşık olarak 100 bin saat güvenlik kamerası görüntüsünü inceledi. Polis ekipleri yaptığı takiple örgüte ait çok sayıda uyuyan hücreyi belirlediği öne sürüldü.

Bu sitede yakalandı

Reina saldırganının yakalandığı operasyonda dikkat çeken detay

 TERÖRİSTİN SALDIRI SONRASI KAÇIŞ ROTASI

TEM ekipleri saldırganın izini İstanbul'a geldiğin günden itibaren detaylı olarak inceledi. Ebu Muhammed El Horasani kod isimli teröristin saldırıya giderken Zeytinburnu'ndan taksi ile yola çıktığını belirleyen polis, Beşiktaş'ta katliamı gerçekleştirdikten sonra yaralıların arasında dışarı çıktıktan sonra birinci taksiye binerek yaklaşık 300 metre gittikten sonra henüz belirlenemeyen bir sebeple taksiden indirildiğini tespit etti. Bir süre yürüyen saldırgan kaçış rotasında ikinci kez taksiye binerek Zincirlikuyu'ya geldiği ve burada da henüz belirlenemeyen bir sebeple tekrar taksiden indiğini belirledi. Saldırıdan kısa süre sonra üçüncü defa taksiye binen saldırgan Zeytinburnu'nda bulunan bir lokantaya geldiği tespit etti. Saldırıdan sonra 2 gün Zeytinburnu'nda kalan saldırganın daha sonra Esenyurt'ta bulunan eve giderek burada uzun süredir kaldığını belirledi

TERÖRİSTİN YAKALANDIĞI DAİREDE POLİS 6 SAAT İNCELEME YAPTI

Polis yaklaşık 6 saat süren incelemelerin ardından saat 06:00 sıralarında daireden ayrıldı. Dairenin bulunduğu katta çekilen görüntüde dairenin kapısının kırılmış olduğu görüldü.

YATAĞIN ALTINA GİRMEYE ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Polisin bir süredir takip ettiği Esenyurt'taki bir sitede yer alan apartmanın 5'inci katında bulunan daireye düzenlenen operasyonda saldırgan, polis eve girince saklanmaya çalıştı. Yatağın altına girerken kıskıvrak yakalanan terörist çatışma olmadan canlı olarak ele geçirildi. Teröristin yakalandığı sırada oğlunun da yanında olduğu belirtildi.

OĞLU İLE KAÇMIŞTI

Terörist Abdulkadir Masharipov'un eşi Maltepe'de bir eve düzenlenen operasyonla geçtiğimiz hafta yakalanmıştı. Masharipov'un ise saldırıdan sonra yanına 4 yaşındaki oğlunu alarak kaçtığı tespit edilmişti. 

4 DİL BİLİYOR

Reina katliamcısı terörist hakkında yeni bilgiler de ortaya çıkmaya başladı. Ebu Muhammed El Horasani kod adlı terörist Abdulkadir Masharipov'un Rusça, Çince, Arapça ve Özbekçe bildiği belirtildi.

 

Etiketler: reina   saldırganı   yakalandı