Atatürk Üniversitesi'nin "MGV'li" Rektörü Ömer Çomaklı hizmette vakıf anlayışını da ihmal etmedi.

Uzun yıllar farklı STK'larda vakıf anlayışıyla görevler yapıp  tecrübesi olan Rektör fakir öğrencileri koruyup kollayacak bir tedbir için ekibine talimat verdi. Haber şehirde duyulunca halktan "işte yönetici böyle olmalı" diye olumlu tepkiler geldi. Bizde Erzurum eğitim sayfası olarak Rektör beyi ve ekibini kutluyoruz.

GÖREVDE 6 ayı geride bırakan Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Atatürk Üniversitesi’nde kimsenin duymadığı ve alışık olmadığı uygulamaları hayata geçirmeye, dolayısıyla herkesi şaşırtmaya başladı. Yaklaşık 72 bin öğrencinin okuduğu üniversitede, dekanların tamamının, sorumlu oldukları öğrencilerin yeme, içme ve barınma ihtiyaçlarını temin etme noktasında “mecbur” bulunduğunu belirten Rektör Çomaklı, “Fakültenin başındaki yönetici arkadaşım, ‘dekanbaba’ gibi hareket edecektir. Atatürk Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerimizin hiç biri aç ve açıkta kalmayacak, namerde muhtaç olmayacaktır” dedi.

ÇOMAKLI: KOLLARI SIVADIK

Atatürk Üniversitesi Rektörü olarak, kadro atamalarını yapıp, ekibi oluşturduktan sonra, tespit ettikleri sorun ve sıkıntıları gidermek amacıyla kolları sıvadıklarını belirten Rektör Ömer Çomaklı, önemli kararları da teker teker uygulamaya başladıklarını hatırlattı. erzurumdanhaberler.com’a önemli açıklamalar yapan Çomaklı Hoca, özellikle sosyal amaçlı uygulamalarla öğrencileri birer akademisyen veya hoca gibi değil, “dekanbaba” mantığı ile sarıp, sarmalayacaklarını belirtti. Dekanların tamamının, sorumlulukları altında bulunan öğrencilere sahip çıkacağını vurgulayan Rektör Çomaklı, şunları söyledi:

ÖĞRENCİLERİMİZ, BİZİM EVLATLARIMIZDIR

“-Toplamda 200 bini aşkın öğrenci, 2 bin 600 öğretim elemanı ve 3 bin 500 idari personeli bünyesinde barındıran Atatürk Üniversitesi, ülkemizin çok köklü ve güçlü bir üniversitesidir. Bu üniversitede okuyan her öğrenci, bizim için ayrıcalıklıdır. Bir kadim şehir olan Erzurum ile özdeşleşen Atatürk Üniversitesi’nde görev yapan her yönetici, öğrencisini evladı gibi görecek, onun varsa yeme, içme ve barınma sorununu mutlaka çözecektir. Biz, güçlü bir devlet üniversitesiyiz. Varsa aç ve açıkta kalan öğrencimiz, fakülte dekanlarına durumlarını bildirsin. Bundan böyle ‘dekanbaba’ mantığıyla hareket edecek arkadaşlarımız, öğrencilerinin sorunlarını çözmekle mükellef olacaktır. Aç kalan, açıkta kalan gençlerin vebalinin altından hiç birimiz kalkamayız.”

GÖNLÜMÜZ RAZI OLMAZ

Atatürk Üniversitesi’ndeki çeşitli fakülte ve yüksekokullarda 2 bin 200 kadar da yabancı uyruklu öğrencinin okuduğunu hatırlatan Rektör Çomaklı, “Yardımcılarımdan Sezai Ercişli hocamıza gerekli talimatı verdim. Sezai Hoca, yanına eşini de alacak ve yabancı öğrencilerimizin kaldıkları evleri ziyaret edecek, varsa öğrencilerimizin ihtiyaçlarını belirleyecek ve giderecekler. Rengi, inancı, ülkesi ne olursa olsun, o öğrenciler Erzurum’un, ülkemizin misafiridir. Misafiri ağırlamak, izzet ve ikramda bulunmak bizim toplumsal özelliğimiz ve güzelliğimizdir. Atatürk Üniversitesi’nin hiçbir öğrencisinin sıkıntıda olmasına gönlümüz razı olmaz” diye konuştu. erzhaber