Rusya'da 2010 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımından bu yana ülke nüfusu yüzde 3 oranında azaldığı ortaya çıktı. Yapılan çalışmalara göre, Rusya nüfusu 2050 yılına kadar dörtte bir oranında azalacak

rusya'da bayram namazı ile ilgili görsel sonucu

Dünyada ulus devletlerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri olan 'nüfusun azalması ve yaşlanması' korkusu Rusya'yı da sardı. Jamestown Foundation'da çıkan bir nüfus raporunda, Rusya nüfusunun son 6 yılda yüzde 3 küçüldüğü ortaya çıktı.

Rapor'da verilen bilgilere göre, nüfus azalması bu şekilde devam ederse 2050 yılına kadar Rus nüfusu 142 milyondan 107 milyona kadar düşecek. 2015 yılında Rus araştırma şirketi Ranepa da 2050 yılına kadar Rusya nüfusunun 113 milyona düşeceğini açıklamıştı. Ancak şirket bu oranın en kötü senaryoya göre 100 milyona düşebileceğini de vurgulamıştı.
Kremlin'in nüfus raporlarını yakın takibe aldığı ve nüfusun küçülmesi ile ilgili önlemler aldığı da belirtiliyor. Uzmanlar ulus devletlerin nüfus gücünün ekonomik ve askeri güç ile orantılı olacağını da düşünüyor.

 Rusya'da İslamiyet Hızla Yayılıyor

MÜSLÜMAN NÜFUS BÜYÜYOR

Rusya Federasyonu sınırları içerisinde yaklaşık 20 milyon Müslüman yaşadığı tahmin ediliyor. Müslümanlar ülke nüfusunun yüzde 14’ünü oluşturmakla birlikte, Müslümanların ülke içindeki nüfus büyüklüğü Kremlin'in endişelerini büyütüyor.

Son yapılan bir araştırmaya göre de, Moskova'daki Müslümanların sayısının ise 2 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Müslümanlarının yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki doğum artış oranları dikkate alındığında da ülke ortalamasının üzerinde bir artış gösteriyor.

rusya'da bayram namazı ile ilgili görsel sonucu

Cami sayısı 10 bini geçti

Rusya Federasyonu Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, Müslüman nüfus içinde gençlerin geniş yer tuttuğunun altını çizdi. Gaynuddin, Rusya'da son dönemde bazı Müslüman aktivistlerin tutuklanmasını eleştirirken, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yeni camilerin yapılmasına verdiği desteğe de dikkat çekerek, Müslümanların durumunun genel olarak iyileştiğini kaydetti. Crocus City Hall'de renkli bir görüntü oluştu. Geceye aileler çocuklarıyla katıldı. Etkinlik öncesinde salonda kurulan stantlarda kitap, resim ve yöresel el emeği ürünler satıldı. Rusya'da Müslümanların ahlaki yaşantısında; diğer dinlere mensup kişilerin de etkilenip din değiştirdikleri kaydedildi. Ravil Gaynuddin'in yardımcısı ve Rusya Asya Müslümanları Müftüsü Nafiullah Aşirov, komünizmden sonra İslam dinine mensup olanların durumlarının iyileştiğini ve büyük camilerin yapıldığını söyledi. Ülke genelindeki cami sayısının 10 bini aştığını vurgulayan Aşirov, Moskova'da yaşayan 2 milyonu aşkın Müslümanın hayatın her alanında etkin ve öncü olmaya başladıklarını vurguladı.

rusya'da bayram namazı ile ilgili görsel sonucu