Yükseköğretim Kurulu (YÖK) de dün enteresan bir karar alarak, hayatın her alanına yayılmakta olan Rusya-Türkiye ilişkilerine ilginç bir katkıda bulundu.

Bu yıl ilk kez yapılacak yeni üniversiteye giriş sınavı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yabancı dil oturumunda İngilizce, Almanca, Fransızcaya ek olarak Arapça ve Rusça testleri de yer alacak.

YÖK, Türkiye'de çok az sayıda lisede o da seçmeli olarak temel düzeyde öğretilen Rusçayı neden YKS'ye dahil ettiklerine ilişkin bir gerekçe de gösterdi:

Son dönemde Rusya ile ilişkiler olumlu gelişiyor.

YÖK'ün üniversitelerde Rus dili ve edebiyatı bölümlerinin açılmasına yaptığı katkılar, Rusça dilinin sınava eklenmesinde rol oynadı.

Bu arada imam-hatip liselerinde okutulan temel derslerden biri olan Arapça da ilk kez üniversite sınavlarına dahil edildi.


İŞTE HABER METNİ 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) internet sitesinde yer alan "Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları" bölümü güncellenerek yeni bilgiler paylaşıldı.

YKS'nin birinci oturumu olan TYT'de Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinin ağırlıklarının ne olacağı sorusu üzerine, TYT'de her bir testin, daha önce açıklandığı üzere soru sayısı ile ilişkili olacağı hatırlatılarak, "Dolayısıyla TYT sınavında, Türkçe testinin ağırlığı yüzde 33, sosyal bilimler testinin ağırlığı yüzde 17, temel matematik testinin ağırlığı yüzde 33, fen bilimleri testinin ağırlığı ise yüzde 17'dir." açıklaması yapıldı.

Arapça ve Rusça eklendi

"Yabancı dil oturumunda hangi testlerin yer alacağına" ilişkin bir soru, "Bu sene bir ilk olarak İngilizce, Almanca, Fransızca testlerine ek olarak yabancı dil oturumunda Arapça ve Rusça testleri de yer alacaktır." şeklinde yanıtlandı. 

2017-2018 eğitim öğretim yılı verilerine göre, ortaöğretim sisteminde yabancı dil eğitimi verilen ilk beş dilin İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça olduğuna işaret edilerek, "Dolayısıyla Yükseköğretim Kurulu olarak bu beş dil, dil sınavı kapsamına alınmış bulunmaktadır." değerlendirmesi yapıldı. 

Konuya ilişkin YÖK yetkilileri, son dönemde Rusya ile olumlu gelişen ilişkilerin ve YÖK'ün üniversitelerde Rus dili ve edebiyatı bölümlerinin açılmasına yaptığı katkıların Rusça dilinin sınava eklenmesinde rol oynadığını belirtti.