24 Haziran seçimlerinde kendi listesinden Milletvekili sokamayan Saadet Partisi yaptığı ittifakın meyvesini topladı. CHP listesinden İstanbul ve Konya olmak üzere 3 kişi Milletvekili seçildi.

 Hiç bir ilde ya da coğrafi bölgede birinci parti olamadı ama Saadet Partisi 81 ilde de oylarını artırmayı başardı. En çok artış Batman'da görüldü. 

1 Kasım 2015 Genel Seçimleri'nde 326 bin 50 oyla yüzde 0.7 oy alan Saadet Partisi, 24 Haziran seçimlerinde 668 bin 894 oy alarak yüzde 1.36 oranına ulaştı ve oylarını 2 kat artırdı. Bu oranlara göre oy sayısını 2 katına çıkaran Saadet Partisi beklenilenin altında bir oy oranına ulaşsa da bu bakımdan başarılı olmuş görünüyor.

İşte o isimler ve yerleri…

İstanbul

1. bölge 11. sıra adayı Hüseyin Emre Bağce

3. bölge 9. sıra adayı Nazır Cihangir İslam

Konya

2. sıra adayı Abdülkadir Karaduman

Altan Tan ve Haşim Haşimi seçilemedi

SP’nin Batman’dan kendi listesinden aday gösterdiği DYP eski milletvekili Faris Özdemir de HDP’nin barajı aşmasıyla seçilme şansını kaybetti.

SP’nin kendi listesinden aday gösterdiği etkili isimlerden eski belediye başkanı ve milletvekili Haşim Haşimi Diyarbakır’da, HDP milletvekili Altan Tan İstanbul’da, eski AK Parti milletvekili ve eski Mazlum-Der Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ise Gaziantep’te varlık gösteremedi.

 

‘Daha iyisini beklerdik’

Partinin cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu da sandıktan beklediği oy oranına ulaşamadı. Yüzde 0.91 oranında kalan Karamollaoğlu yaklaşık 400 bin oy aldı. Partisi kendisinden 268 bin oy fazla aldı. Karamollaoğlu, “Bugün gördüğümüz neticeden çok daha iyisini beklerdik. Ama demokrasilerde milletin tercihi neyse ona saygı duyulur” dedi.