Sağlık Bakanlığının yaptığı denetimlerde birçok kozmetik ürünün sabunun, sağlık ve temzilik malzemesinin sahte olduğu ortaya çıktı. Şimdi herkes bu ürünlerin teşhir edilmesini bekliyor. Ülkemizde insan sağlığıyla uğraşan bu firmaların ilan edilmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı sadece parasal olarak ceza keserek bu işin önüne geçemez. Tarım ve Gıda Bakanlığı gibi ürünleri isimleri ile teşhir etmeli. Vatandaşın sağlığı ile oynayan kim varsa ticarethane açma hakkı da elinden alınmalı.

 

SAĞLIK Bakanlığı’nın yaptığı kozmetik ve tıbbi cihaz denetimlerinde 2 bin 532 ürünün, bin 505’inin mevzuata aykırı olduğu tespit edildi.

Ürünlerin arasında maske, masaj kremi, masaj sütü, pembe renkli sabun, zeytinyağlı yeşil sabun, meyveli krem, salyangoz özlü krem, gül suyu, ameliyathane lambası da yer aldı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), bu yılın ilk 9 ayında yaptığı denetim sonuçlarını açıkladı. Buna göre ilk 9 aylık dönemde 707 kozmetik ürün denetlendi. Bu ürünlerin sadece 132’si düzenlemeye uygun çıktı. Ürünlerin 407’sinin teknik düzenlemeye aykırı olduğu, 168’inin güvensiz olduğu belirlendi. Tespit edilen 168 güvensiz ürünün 156’sının sahte/kaçak/taklit ürün olduğu saptandı.

sağlık bakanlığı yaptığı denetimlerde sabun bile ile ilgili görsel sonucu

Teknik düzenlemeye aykırılık gerekçesiyle firmalara ve satıcılara 632 bin 175 lira idari para cezası uygulandı. Bakanlık, kozmetiklerin yanı sıra hastanelerde kullanılan birçok tıbbi cihazı da denetledi. 2016 yılının ilk 9 aylık sürecinde, bin 825 ürüne denetim yapıldı. Bu ürünlerden 930’u uygunsuz, 92’si güvensiz çıktı. Bu ürünleri üreten ve satan firmalara, 1 milyon 519 bin 835 lira para cezası uygulandı. Güvensiz ürünlerin çoğuna mevzuata aykırılık gerekçesiyle işlem yapıldı. Bu ürünler arasında ameliyathane lambası, oksijen cihazı, ultrason jeli, diş dolgu materyalleri, diş protezleri, soğuk terapi jelleri bulunuyor.

Kaynak:Hürriyet