Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa saç derisindeki yağ salgılayan bezler normalden daha fazla yağ üretiyordur. Bu yağ bezleri saç derisi dahil olmak üzere vücudumuzdaki her gözenekte bulunur. Görevi cildin yumuşak kalmasını ve nemlenmesini sağlamaktır. Ancak nasıl yağlı, karma, kuru cilt tipi varsa saç içinde aynı şey geçerlidir. Yani bazı insanların saç derilerinde bulunan yağ bezeleri diğerlerine göre daha aktiftir ve daha çok yağ üretir. Yağlı saçlar erken dökülür.

Saçın yağlanmasının bir hayli nedenleri bulunmaktadır. İşte saçın yağlanmasının başlıca nedenleri;
*Kepeklenme sorunu
*Egzama hastalığı
*Aşırı yağlı yemeklerin bolca tüketilmesi
*Genetik yapı
*Kimyasal maddeler
*Stres ve yorgunluk
*Bazı deri hastalıkları
*Kanser
*Haftalık banyonun iki defadan az yapılması
*Tıbbi ve bitkisel ilaçların yan etkileri
*Dengesiz beslenme
*Yetersiz uyku
*Kalitesiz şampuanlar
*Obezite
gibi faktörler saçın yağlanmasının başlıca nedenleridir. Görüldüğü üzere saçın yağlanmasının başlıca nedenleri oldukça fazladır.

Saç Yağlanması Meseleninden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Saç yağlanması sorunu kolay bir saç sorunu olmakla birlikte birkaç uygulama sayesinde kolaylıkla yok edilebilmektedir. Saç yağlanması sorunundan kurtulmak için ilk olarak şunlar yapılmalıdır.
*Stresten ve yorgunluktan uzak durulmalı
*Kalitesiz şampuanlar tercih edilmemeli
*Dengeli beslenilmeli
*Yeterli oranda uyku alınmalı
*Kimyasal maddelerin yoğun bulunduğu ortamlardan uzak durulmalı
*Haftada en az iki defa banyo yapılmalır.
Tüm bunların yapılmasına rağmen saç yağlanma sorunu halen etkisini devam ettiriyorsa o zaman hemen bir dermotoloji doktoruna başvurulmalı ve şikayetler hakkında hekime bilgi verilmelidir. Bu aşamadan sonrasında ilgili doktor sizleri tedavi altına alarak saç yağlanma sorunundan kalıcı olarak kurtarmaktadır. Günümüzde geliştirilen en kaliteli saç yağlanma şampuanları sayesinde saç yağlanması sorununuzdan kalıcı olarak kurtulabilmektesiniz. Sizler de bu saç sorununu yaşayanlardan iseniz yukarıdaki önlemleri aldıktan sonra doktora başvurabilirsiniz. Makalemizde saçın yağlanmasının başlıca nedenleri hakkında sizlere bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda sizlere faydalar sunabilmişizdir.