İstanbul İl Değerlendirme Toplantısına katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ açıklamalarda bulundu.
Bakan Akdağ, "İstanbul'un önemli ölçüde sağlık yatırımına ihtiyacı var. İstanbul'u diğer şehirlerden ayıran diğer bir özellikde var. Arsa bulma problemlerimiz var İstanbul'da. Bunları büyük ölçüde aştık. Bir çok hastane gerçekleştirdik. Şuan da 17 inşaat devam ediyor. Yeni başlayacağımız birkaç inşaatımız daha var.

Hedefimiz şu; 2020'lere vardığımızda belki bu 2021 olabilir, İstanbul'da bütün hastalarımı, çok kalabalık yatış dönemlerimiz hariç bütün hastalarımız, sağlık bakanlığının hastanelerinde tek yataklı, banyolu, tuvaletli, refakatçisiyle rahatça hastasıyla beraber konaklayabileceği nitelikli yataklara kavuşmuş olacaklar. Otoparklarıyla, vale, karşılayıcı hizmetleriyle, ayaktan tedavi poliklinik hizmetlerimizle bu hastanelere bağlı semt polikliniklerimizle İstanbul'u böyle bir noktaya getireceğiz" dedi.

"DEPREM İZALATÖRLERİ KULLANIYORUZ"
"Yeni yaptığımız hastanelerin büyük kısmında deprem izalatörleri kullanıyoruz" diyen Akdağ, "Deprem izalatörlü bir bina çok ciddi bir depremde bile binanın sadece yatay düzlemde hafif şekilde salınım yaptığı, asla kırılıp dökülmediği bina. Dolayısyla bir hastane binası içinde ameliyat yapılıyorsa, ameliyata bile devam edilebileceği depremden sonra da ayakta kalan herhangi bir tahribat görmemiş binalardan bahsediyoruz. Finansman kaynağı olarak genel bütçemizi kullandık. Yurtdışı kredilerini ve kamu özel ortaklığını kullanıyoruz" diye konuştu.

"DÜNYADA İLK OLACAK BU"
Sağlık Bakanı Akdağ, "İkitelli'de bilindiği gibi 2700 yataklı büyük bir şehir hastanesi külliyemiz var. Bu şehir hastanesi külliyesi sadece İkitelli ve çevresine değil, İstanbul'un Avrupa Yakasına ve Trakya'ya hizmet verecek bir eser olacak. Anadolu Yakasında ise benim de çok uzun süredir peşinde olduğum bir arsayı nihayetinde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimat vermesiyle Sağlık Bakanlığı'na tahsis ettirmiş olduk. Anadolu yakasında ise Sancaktepe -Samandıra bölgesinde silahlı kuvvetlerin havalaanı olarak da kullandığı bir alan. Şu an da 3 milyon metrekaresini Sağlık Bakanlığına tahsis ettirmiş durumdayız. Burada da 4200 yataklık, 10 ayrı hastaneden oluşan, tüm bu hastanelerin sosyal donatılarından oluşan bir şehir kuruyoruz. Dünyada ilk olacak bu. Bu hastanenin arazisine ambulans uçak indirebileceğiz. Böyle devasa bir proje olunca 2021 yılına uzayabilir ama neticede cumhuriyetimizin 100. Yılına ulaşmadan İstanbulumuzda bütün kamu sağlık binalarını mükemmel hale getirmiş olacağız" dedi.