BOP İÇİN ÇALIŞAN BARZANİ KUZEY KURDİSTAN İÇİN HAREKETE GEÇTİ.

Uzun süredir IŞID'den boşaltılan alanlara iyice yerleşen PYD kuvvetleri Kurdistan için batı ve ABD öncülüğünde yoğun çalışıyor. BOP için ve İsrailin güvenliği için Amerika Kurdistana sıcak bakıyor ve tüm gücüyle de yeni yapılanmayı destekliyor. Barzani sadece kuzey Kurdistan için değil aynı zamana da Türkiye'de de böyle bir yapılanma için gayret ettiğini herkes biliyor. ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nin, kendisine yaniağa babsı İsraile vatan açma projesi olduğunu bilmeyen yok.

Bu projenin de en önemli ayağı, ABD’nin baş aktör olarak seçtiği Barzani’nin bölgesinin Irak’ın kuzeyinde bağımsız bir devlet halini almasıydı. Plana göre burada cazibe merkezi bir devlet olacak ki, rahatlıkla Suriye’den, Türkiye’den ve de Irak’tan toprak koparabilsin.

Peki, bugüne kadar Barzani bağımsızlık için niye bekledi? Bunun en önemli sebebi elbette ki Kerkük’tü. Çünkü Irak peşmerge devleti için başkent olarak düşünülen asıl il Erbil değil, Kerkük’tü. Bu gerçeği de Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin oğlu ve Barzani yönetiminin başbakan yardımcısı olan Kubat Talabani itiraf ediyor. Kerkük Valisi ve Kerkük İl Meclisi’nin kamu binalarına Kürdistan bayrağı asma kararını tebrik eden Talabani, “Bayrağımızın Kürdistan Kudüs’ünde dalgalanması kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

İşte belgesi

Bu haritalar artık gizlenmiyor.Barzani BOP için kendine verilen vazifeyi yerine getiriyor. 

barzani kurdistan haritası ile ilgili görsel sonucu

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmede Irak'ın kuzeyinde referandum yapılacağını bildirdi.

KDP Başkan Yardımcısı Hemin Hewrami, “Barzani, BM Genel Sekreterine, ‘Bizden duymanızı istiyorum, en yakın zamanda referandum yapacağız. Bu isteğimizi anlayışla karşılamanız bizi mutlu eder’ ifadesini kullandığını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre görüşmede Mesut Barzani, “Yakın bir gelecekte referandum yapacağız. Bütün dünya Kürdistan halkının isteği ve geleceğini tayin etme kararından haberdar olsun” vurgusunda bulundu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise Peşmerge güçlerinin az bir silahla teröriste karşı mücadele ettiklerini ve bütün dünyanın saygı içerisinde ve şaşkınlıkla peşmerge ve Kürdistan halkından söz ettiğini dile getirdi.

"Uluslararası toplumun, Kürdistan Bölgesi için verdiği destek yetersiz kaldı" diyen Guterres, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne uluslararası destek sağlamak için elinden gelen her çabayı göstereceğini belirtti.

İşte BOP'çu Barzaninin TV'sinde Türkiye Haritası

barzani kurdistan haritası ile ilgili görsel sonucu