Filistin topraklarında yer alan ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'da İsrail küstahlığı

Mescidi Aksa kapatıldı. Tekrar açıldığında Rabbimizin etrafını bereketli kıldım dediği mescit ikiye bölünmüş olabilir!.. Uyuma Müslüman!.

İsrail, Mescid-i Aksa'yı tamamen kapatarak BM sözleşmelerine göre Ürdün'e bağlı olan mescide Ürdünlü yetkilileri bile camiye sokmuyor...

Milyonlarca Filistinliyi topraklarından eden ve kendi vatanlarında Filistinlilere yıllardır kan kusturan İsrail, Mescid-i Aksa'da yeni bir sinsi plan devreye koydu. İsrail polisinin Cuma sabahı 3 Filistinliyi Mescid-i Aksa'da şehit etmesinden sonra Mescid-i Aksa’ya girişleri kapatan İsrail yönetimi, Cuma namazının kılınmasına da izin vermedi.

İsrailin bu zülmü ve yaptığı küstahlığa karşı islam dünyası liderleri sessiz. Birkaç cılız tepkiyi İsrail duymuyor. İslam konferansı ve iSLAM iŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI tepkisiz. Her şeyden önemlisi toplumlar bile ilk kıblesinin (Mescidi Aksa) yaşadıklarına tepkisiz. Haber kanalları hatta dini içerikli yayın yapan TV5, Kudus TV hariç diğerleri sağır sultan gibiler.İsrail bu sessizlikten cesaret alıp gün geçtikçe saldırılarını artırıyor.

Halkı camiye almadılar

Aksa'ya giremeyen Kudüslüler kapılarda ezan okuyarak nöbete devam ediyorlar..

Mescid-i Aksa'DA CUMA YASAK ile ilgili görsel sonucu

Bu yasakla İsrail’in Kudüs’ü işgal ettiği 1967’den beri ilk defa Müslümanlar Mescid-i Aksa’da Cuma namazı kılamamış oldu. 1967 yılından bu yana Mescid-i Aksa’da sayısız olay yaşandığı halde ilk kez İsrail tarafından getirilen Cuma yasağı, İsrail’in yeni bir sinsi planın peşinde olduğunu gösteriyor. Mescid-i Aksa’daki kontrolleri çeşitli gerekçelerle her geçen yıl daha da sıkılaştıran İsrail yönetiminin Cuma namazı yasağının devam edebileceğinden endişe ediliyor.

Hatta Mescid-i Aksa'yı Müslümanlara sürekli kapatabilmek için Cuma günkü yaşanan olayın bir İsrail provokasyonu olabileceği üzerinde duruluyor. Benzeri provokatif olayların bundan sonra da yaşanabileceği ihtimali de göz ardı edilmemesi gerekiyor. Uzmanlara göre üç Filistinliyi katledip Mescid-i Aksa'yı Cuma namazına kapatan İsrail’e İslam dünyasından gerekli tepki gelmezse Aksa’nın sürekli kapalı olma ihtimali bile gündeme gelebilir.

Mescid-i Aksa'DA CUMA YASAK ile ilgili görsel sonucu

Mescid-i Aksa'da ezan okutmadılar

İsrail makamları, Mescid-i Aksa’da yaşanan çatışmaların ardından kutsal mabedi dün de kapalı tutarak, ezan okunmasına ve namaz kılınmasına izin vermedi. Filistin müftüsü Şeyh Ömer El-Kiswani’nin de aralarında bulunduğu İslam Vakfı'nda görevli 58 kişiyi Cuma günü gözaltına alan İsrail, sadece Kudüs müftüsünü serbest bıraktı.

Vakıf görevlilerinin gözaltı sürelerinin pazartesi gününe kadar uzatıldığı ifade edildi. İsrail polisinin Mescid-i Aksa’nın içinde bulunan kütüphane ve müze gibi bölümlerindeki kilitli olan kapıları da kırdığı ortaya çıktı.

CAMİ ÖNÜNE KONULAN XRAY CİHAZLARI

İsrail polisinin Cuma sabahı 3 Filistinliyi Mescid-i Aksa'da şehit etmesinden sonra açıklanan Cuma namazı yasağına tepki gösteren Filistinliler İsrail polisi tarafından darp edildi. Gözü dönmüş İsrail polisi, Mescid-i Aksa'nın Bab El Amud bölgesinde ambulans personeline ve basın mensuplarına bile saldırdı.

Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Kudüs'ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesini ve çevresindeki yolları da giriş çıkışa kapatarak bölgeyi abluka altına alan İsrail polisi, Filistinlilerin bölgeye girişine engel olmak için surların 100 metre kadar ilerisine demir barikatlar kurdu.

Aksa ne zaman açılacak belli değil

Cuma günü Mescid-i Aksa'da 3 Filistinlinin İsrail polisince şehit edilmesinden sonra Harem-i Şerif'i kapatan İsrail yönetimi, gerilimi daha da körüklemek için alındığı anlaşılan bazı yeni kararlar açıkladı.

İsrail hükümet sözcüsü Ofir Gendelman, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, ölen Filistinliler için İsrail'in kuzeyindeki Ummu'l Fehm kentinde kurulan "taziye çadırlarının kaldırılması ve Mescid-i Aksa'ya çıkan yollarda yoğun güvenlik önlemleri alınması" talimatı verdiğini ifade etti.

Olayla ilgili soruşturmanın devam edeceğini belirten Gendelman, Mescid-i Aksa'nın pazar gününe kadar kapalı kalabileceği imasında bulundu. Gendelman, "Mescid-i Aksa'nın kapılarının ne zaman açılacağına ilişkin karar pazar günü yapılacak olan kabine toplantısında açıklanacak" dedi.

 

Türkiye’den İsrail'e cılız tepki

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya 3 Filistinliyi katletmesi ve Cuma namazı yasağına tepki gösteren Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in işgal altında tutmakta olduğu Doğu Kudüs'teki başta Harem-i Şerif olmak üzere dini mekânların kutsiyetine ve tarihi statüsüne saygı göstermesini istedi. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Harem-i Şerif'teki olay sonrasında İsrail tarafından uygulamaya konulan giriş yasağı derhal kaldırılmak suretiyle ibadete açılması ve sükunetin bir an önce sağlanması gerekmektedir" denildi.

Kuveyt'ten de tepki cılız geldi. Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına tepki gösteren Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Aksa'yı ibadete kapatmasını kınayarak, bunun dünyadaki Müslümanların duygularını kışkırttığını açıkladı.

15 Temmuz'da TEK vücut olan bu millet, Kudüs için de harekete geçer mi? Düşünsenize bu kalabalığın Kudüs'e yürüdüğünü!.. Dünya değişir...!!!

İslam ülkelerinin sessizliği tepki çekti

Kudüs Yüksek İslami Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa İmamı Şeyh İkrime Sabri, “İsrail hükümeti ikinci günde de Mescid-i Aksa’da namaz kılınmasına, ezan okunmasına, imam ve hatiplerin girişine izin vermedi” dedi.

Kudüs’ün 1967’deki işgalinden bu yana böyle bir durumun olmadığına vurgu yapan Şeyh Sabri, "İsrail, halkı toplu olarak cezalandırıyor ve yaşamlarını zorlaştırarak eziyet ediyor. Bunun hiçbir gerekçesi olamaz. Mescid-i Aksa’nın, Eski Şehrin ve buraya çıkan yolların kapatılmasını kınıyoruz" dedi.

Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına başka tepkiler de geldi. "Aksa'nın ibadete kapatılarak burada namaz kılınmasına izin verilmemesi, İslam ümmetinin tamamına karşı işlenmiş bir suç ve tehlikeli ihlaldir" tepkisinden bulunan Yurtdışındaki Filistin Alimler Komitesi, Müslümanların bu suçla mücadele için omuz omuza vermesi gerektiğini belirterek, gelecek cuma günü "Aksa için kızgınlık cuması" ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Dünya Müslüman Alimler Birliği ise Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından ibadete kapatılması "suç" olarak nitelendirildi. İslam dünyasının sessizliğinin kınandığı açıklamada, "Ümmet bu halde olmasaydı, işgalci düşmanla saf tutan bazı siyasiler olmasaydı İsrail bu suçu işlemeye cesaret edemezdi" değerlendirmesi yapıldı.

İsrail’den bir tahrik daha

Kudüs’te bu gerilim yaşanırken diğer taraftan İsrail, Kudüs’te 800 yeni yerleşim biriminin inşasını onayladı. İsrail, 276'sı Pisgat Ze'ev'de, 120'si Neve Ya'akov'da, 200'ü Ramot'da ve 202'si Gilo'da olmak üzere toplamda 800 yeni yerleşim biriminin inşasına izin verdi.

Gazze’de de durum vahim

Kudüs’te Müslümanlara Mescid-i Aksa’da Cuma namazı kıldırmayan ve giriş çıkışları kapatan İsrail, Gazze’de de ablukayı sürdürüyor. 2006'dan bu yana İsrail'in kara, hava ve deniz ablukası altında bulunan Yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze'de, insani durumun daha önce hiç olmadığı kadar kötüye gittiği bildirildi.

Mizan İnsan Hakları Merkezi’nden yapılan açıklamada ise İsrail ablukasının en fazla Gazze'deki çocukları etkilediği kaydedildi.

SOSYAL MEDYA TEPKİLERİ

İsrail'in Aksa'yı ibadete kapatması senin tepkini ölçmek için Müslüman, sessiz kalırsan Mescid-i Aksa'sız kalırsın!!

Hz. Peygamberin miraç basamağı, Peygamberler otağı Aksa'mızın izzeti ayaklar altına alındı.

TÜRKİYE NEREDE ?

FE EYNE TÜRKİYE?

 Ey Müslüman sen ayağa kalkarsan İsrail çöker, Sen nümayişe dalarsan İsrail Mescid-i Aksa'yı yıkar

Mescid-i Aksa Haçlı işgalinden çok daha büyük bir tehdit altında.

Haçlılar ahıra çevirmişti Selahattin geldi kurtardı

Peki, ya şimdi?!