DAĞ FARE DOĞURDU

Millrt iyi oldu da bu rezillik yayan programlar kaldırıldı diye sevinirken RTÜK yeni açıklama ile evlilik programlarının kaldırılmadığını açıkladı. Sosyal medaya da açıklamaya büyük tepki var.

OHAL kapsamında 690 sayılı KHK ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ( RTÜK) Kanunu’nda yapılan değişikliğin ardından evlilik programlarının yasaklandığı tartışmalarıyla ilgili RTÜK’ten açıklama geldi. gazete Habertürk'ün haberine göre kurum yetkilileri, evlilik programlarının yasaklanmadığını, ancak bu ve diğer programlarda yaşanacak yayın ihlallerinin bundan böyle lisans iptaline kadar yaptırımlara tabi olacağını belirtti.

işte bu gün yayında devam eden bir evlenme programı..

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ekran

TV ve radyoların uyması gereken yayın hizmetleri ilkeleri, kanunun 8. maddesinde düzenleniyor. Söz konusu maddede, televizyon lisans iptali sadece a, b ve d fıkralarında yer alan “devletin varlık ve bağımsızlığı, toplumda kin ve nefret duyguları oluşturma, terör eylemleri ve örgütlerini övme” konularıyla sınırlıydı.

Bu programlara rekor seviyesinde şikayet varken kapatılmaması ilginç bulundu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, televizyonlardaki evlilik programlarından dolayı vatandaşlardan aldıkları şikayet sayısının 36 bini bulduğunu açıklamıştı.

rtuk açıkladı evlilik ile ilgili görsel sonucu

KHK ile yapılan düzenlemeleri değerlendiren RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen evlilik programları ile ilgili zaman zaman RTÜK’te yaptırım kararı aldıklarını hatırlatarak şöyle konuştu: “Ancak biz RTÜK üyeleri olarak, evlilik programlarına yönelik düzenlemenin hazırlanma aşamasının hiçbir yerinde yokuz. Burada evlilik programları ile mücadele adı altında ne yazık ki televizyonlar ekran karatma ve lisans iptali tehdidi ile karşı karşıya bırakılmıştır. Yayıncılık cesaret isteyen bir iş haline gelmiştir.” 

RTÜK Başkanı daha önce bunu demişti ancak şimdi devam edeceğini söylüyor.

evlilik programlarına tepki büyük ile ilgili görsel sonucu

Türk aile yapısına aykırı olan ve tamamen işin çığırından çıkarılan bu programlar yayından kaldırılsın diyen vatandaşlar; "Gençlerimize kötü örnek oluyorlar. Evliliği pazara ve işportaya düşürdüler. Bu yapımlar kimin senaryosu, kimlerin isteğiyle gerçekleşiyor. kuşkumuz var. Emperyalizmin Türk aile yapısını yıkmak için uyguladığı bir proje olarak düşünüyoruz. bu konuda kuşkularımız var. RTÜK aileyi koruma adına bunlara dur demeli, neden kalkmıyorda  kalıyor buna bir anlam veremiyoruz" diyorlar.