Son yıllarda kanser neden artıyor, hiç düşündünüz mü?

Son 20 yıldır Türkiye'de çok hızlı yayılan bir hastalık Kanser. 7 den 77'ye herkesin bu hastalığa yakalanma riski oldukça fazla. Peki neden?

Kanser, sağlıklı olduğu düşünülen bir hücrenin normal davranışlarını düzenleyen mekanizmaların bozulması sonucu oluşur. Günümüzde bu mekanizmanın bozulmasını sağlayan çok sayıda faktör (Çevre, kötü beslenme, sigara, obezite, güneş vs...) var. Bu nedenle günden güne kanser vakalarının sayısı artıyor. Dünya Kanser Raporu'na göre, 2030 yılında kanser birinci ölüm nedeni olacak. Kanser vakalarındaki artış yüzde 50'yi bulacak ve her yıl 15 milyon kişi kansere yakalanacak.

Peki neden bu hastalık azgın bir virüs gibi hızla yayılıyor. Daha yeni doğmuş bir çocuk, 3 yaşındaki bir çocuk kız erkek demeden bu hastalığa yakalanıyor.

Onkoloji bölümleri servisleri ağzına kadar dolu. Milyarlık ilaçlar ve tedaviler ile hastalığın önü alınmaya çalışılıyor ancak hızla yayılıyor.

Kanserdeki bu dramatik artışta değişen hayat koşulları, beslenme, tütün ve obezitenin etkisi var. Hareketsiz yaşam tarzını getiren çalışma biçimi, bilgisayar kullanımı sadece şimdikiler için değil gelecek nesiller için de tehlike anlamına geliyor.

GELİN DOĞAL OLANIN DIŞINDA HAZIR GIDALARI TÜKETMEYİ EN AZA İNDİRELİM. MEYVE VE SEBZEYİ MEVSİMİNDE VE DOĞALINDAN TÜKETELİM. HORMONLU GDO'LU DOMUZ KATKI MADDELİ KORUYUCU VE KATKILARDAN UZAK DURALIM. RAF ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN HAZIR GIDALARA SAĞLIĞA ZARARLI KATKI MADDELERİ KONULUYOR.

BUNLARI TÜKETMEYELİM.ÇOCUKLARIMIZI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTALIM.

kanser neden hızla yayılıyor ile ilgili görsel sonucu

Bilim ilerliyor, ama kanser artıyor, bu nasıl iştir?

KANSERİN EN ÖNEMLİ SEBEBİ

      Kanser hastalıklarının en büyük sebebi yeme içme alışkanlıklarımızdır diyebiliriz. Kanserin en önemli nedenleri yanlış beslenme yani doğal olmayan yediklerimiz ve içtiklerimizdir. Günümüz marketlerinde satılan içerisinde ne olduğu tüketici tarafından pek bilinmeyen, etiket içeriğinde açıkça yazılmayan E rumuzlu katkı maddeleridir.

PET SU ŞİŞELERİ SAĞLIKLI DEĞİL..

MANGALDA KIZARMIŞ VE YANMIŞ ET SAĞLIKLI DEĞİL..

KORUYUCU KATKI MADDESİ İÇERİKLİ ÜRÜNLER VE İÇECEKLER SAĞLIKLI DEĞİL..!

MARKET ÜRÜNLERİNİN HAZIR GIDALARIN ÇOĞUNLUĞU KATKILI VE ŞÜPHELİ..!

ASİTLİ KOLA, KATKILI MADENSUYU VE TÜM KATKLI İÇECEKLER TEHLİKE SAÇIYOR..!

SAKIZ, ENERJİ İÇECEKLERİ,ÇİTOS TÜRÜ KIZARMITILMIŞ ÜRÜNLER..

TARIM İLAÇLARI, TARIMDA KULLANILAN İLAÇLAR GDO VS TEHLİKE SAÇIYOR..!

DOĞAL OLMAYAN HER ŞEY KISACASI TEHLİKE SAÇIYOR..!

ÇOĞUNU ŞİMDİ DUYAR GİBİYİZ: NE YİYECEĞİZ?

KARDEŞİM DOĞAL VE KATKISIZ TEMİZ ÜRÜNLER YİYECEKSİN.. YOKSA SENDE RİSK ALTINDASIN..!

      Hacettepe Üniversitesi'nden Doc. Dr. Mustafa Türkmen'in araştırmasına göre piyasada satılan bir çok hazır gıda sağlığımızı ciddi bir biçimde etkiliyor. Fakat yapılan araştırmalara göre bu gıdalar medyada yer almadığı için birçok kişi tarafından fark edilmeden tüketilmeye devam ediyor.

 Son yıllarda artan kanser vakalarının tetikleyici sebebinin kanserojen madde içeren gıdalar olduğunu aktaran  Doc. Dr. Mustafa Türkmen'in araştırmasına göre aşağıda yer alan tabloda ki maddeler ve numaraları korkunç derecede zararlı.

Kim ne derse desin, ülkemizin genel hastalık yükü ciddi bir artış göstermektedir ve bunun altından tedavi etmeye çalışarak kalkılması mümkün değildir. Önemli olan hastalıkları henüz oluşmadan önlemektir. “Erken tanı hayat kurtarır” sloganıyla “check-up” yaptırarak hastalığı henüz başlangıç aşamasında saptamak yeterli değildir. Çünkü erken tanıdığınızda bile artık bir hastalık var demektir, yani tedavi amaçlı girişimlerin çoğu uygulanır, önemli olan hastalığı tümden önlemektir. “Peki neden bu kadar çok hastalık var?” sorusunun yanıtını ise beslenme biçiminin değişmesi dışında aramak mantıksızdır. Kanser gibi önemli bir hastalık için ileri sürülen sigara ve alkol gibi etkenlerde bundan 20 yıl öncesine göre belirgin bir değişiklik yoktur, buna karşılık yediklerimizin içeriği tümden değişmiştir.

“Tıp her gün ilerliyor” iddiası teknolojinin kullanımı dışında doğru değildir. Böyle olsaydı hastalıklar neden hızla artıyor?

Tıp hastalıkları anlama merakını çoktan yitirdi

O halde sorulması gereken bir diğer soru da “bu kadar araştırma harcaması yapılmasına rağmen neden ilerleme olmadığıdır”. Demek ki bakış açısında bir hata vardır, çünkü esas yaklaşım hatalı ise, yani hata henüz binanın temelinde yapıldıysa, bunun üzerine kuracağınız yapı da yanlış olacaktır. Söylediklerimizin daha kolay anlaşılması için trafikten bir örnek verelim. Diyelim ki bir kavşakta çok fazla kaza olmakta, bunun nedenini kaza yapan araçların fren balatalarında aramak, sürücülerin alkollü olup olmadıklarına bağlamaya çalışmak mantıksızdır. Öncelikle kavşağın incelenmesi gereklidir, bir işaretleme hatası mı yapılmış, kör noktalar konusunda doğru yol levhaları mı konulmamış, ışıklandırma mı eksik, eğim mi yanlış, bunlara bakmadığını sürece kazayı araçlarla açıklayamazsınız. Şimdi meseleyi kanser hastalığı özelinde irdelemeye çalışalım. Yediklerimiz bundan 15-20 yıl öncesine göre değişmiş midir? Bilinen etkenler arasında yer alan tarım ilaçlarının kullanımı artmış mıdır? Yediklerimiz hala 20 yıl öncesinin koku, tat ve kıvamına mı sahiptir? Bütün bu soruların yanıtı hayırdır. Hiçbir şey eskisi gibi değildir, gıdanın endüstrileşip uzun raf ömrüne erişmesi elbette bir takım biyolojik sonuçlara da neden olacaktır. Ambalaj bu değişikliğin süslemesidir, zira endüstri “ayrıcalığını” ambalaj ve hijyenle süsleyerek sunmaktadır.

BU KATKI MADDELERİNE KİM BAKIYOR? 

EN TEHLİKELİ KATKILAR 

E102, 120, E311,312,(Nörolojik Hastalıklar)

 

KANSOREJEN KATKILAR HANGİLERİ?

E102, 110, 123, 124, 131, 142, 210, 211, 213, 214, 215, 216, 217

Örneğin: E211-Sodyum Benzoat Ketcaplarda bulunmaktadır.

 

123, 110 ABD, İngilteri Fransa Almanya Rusya ,Japonya, ve daha birçok ülkede yasaklanmıştır. Fakat ülkemizde renkli draje çikolatalarda ve kaymaklı bisküvilerde kullanılmaktadır.

 

 EN TEHLİKELİ KANSEROJEN KATKILAR NELERDİR?

E330 (Ne yazıkki birçok hazır gıdada kullanılmaktadır)

 

İŞTE TÜRK MALI VE İÇERİSİNDE HELAL SERTİFİKALI ÜRÜNLER- TIKLA ÖĞREN