Bilindiği üzere 4/b sözleşmeli personelden görev yaptığı  İl'de bir yılını dolduranlara kurum amirlerince verilen onayın ardından Diyanet İşleri Başkanlığına teklif edilir ve kabul görmesi durumunda beyaciş işlemleri gerçekeşir.Becayiş işlemlerinin gerçekleşmesi için Diyanet işleri Başkanlığı yeni bir prosedür uygulayacak. Buna göre Karşılıklı yer değiştirmek isteyen  4/b sözleşmeli personelden  İl Müftülüğü / Valilik uygun görüş yazıları, İlçe Müftülüğü / Kaymakamlık uygun görüş yazıları, Hizmet cetveli, Şahıs dilekçeleri ve İl Sınav Kurulu Kararı tarih ve sayısının yazılması.

Başkanlıkla yapılan o açıklama;

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan 4/b sözleşmeli personelin; karşılıklı yer değiştirme sebebiyle iller arası nakil işlemlerinin Diyanet'in görüşü alındıktan sonra yapılmaktadır.

Ancak sözleşmeli personelin Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan iller arası karşılıklı yer değiştirme işlemlerinde İl müftülüklerinden gelen yazılı taleplerin süresi içerisinde Diyanet'e  intikal etmemesi sebebiyle sözleşmeli personelin göreve başlama ve maaş vs. gibi işlemlerde aksamalar meydana getirdi.

06.06.1978 tarihli ve 15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Ek 3.dinihaber.commaddesinin (a) bendi gereğince iller arası karşılıklı yer değiştirme (becayiş) şartlarını haiz, bulunduğu İl'de bir yılını tamamlamış olan 4/b sözleşmeli personelin tekliflerinin

İl Müftülüğü / Valilik uygun görüş yazıları,

İlçe Müftülüğü / Kaymakamlık uygun görüş yazıları,

Hizmet cetveli,

Şahıs dilekçeleri ve İl Sınav Kurulu Kararı tarih ve sayısının yazılmasını istedi.