Hakiki sirkeyi herkes mutlaka evde bulundurmalı,

hem yemek amaçlı hem de eski tıp hekimlerinin kullandığı gibi acil durumlar için!

Peki, eski hekimler hangi hastalıkları sirke ile tedavi etmişler?

Atalarımız sirkeyi doğal fermantasyon yöntemi ile yapmışlar.

Elma sirkesinin şaşırtan faydaları

Tabi doğal fermantasyon uzun zaman alan bir yöntem. Günümüzde yapay asit katılarak hızlandırılmış fermantasyon yöntemi, asetik asit ve koruyucu kimyasal katkılarla 24 saatte üretilen mamul, sirke niyetine satılıyor ve hem ağır kokusu hem de yakıcı tadı ile kullananlara itici geliyor.

Hatta birçok insan hakiki sirkenin tadını bilmiyor diyebiliriz. Günümüzde fabrikasyon yöntem ile üretilmiş sirke için eski tıbbın söyledikleri geçerli mi? 

Ä°lgili resim
Hayır. Sirke rafa girdiği zaman mertlik bozuldu, çünkü sirke canlı bir madde. Günümüzde market raflarında satılan sirkelerin büyük çoğunluğu “sirke asidi” ile yapılıyor. Bunlar çok kısa zamanda fabrikasyon yöntemler ve kimyasal katkılarla üretilmiş sadece adı sirke olan mamuller. İnsan sağılığı üzerinde faydadan çok zararı olabilir!

İnsanlar neden doğal fermantasyon yani hakiki sirke kullanmalı? 
Hakiki sirke, sirke bakterilerin yaptığı sirkedir. Bu inanılmaz faydalıdır. Hakiki sirke taze meyvelerin sıcak ortamda doğal fermantasyonu ile oluşur. Uzun zaman içinde ve emekle oluşan hakiki sirke inanılmaz faydalı özelliklere sahiptir. Eski hekimler bu sebeple yıllanmış sirkeyi hem ilaç, hem ilaç malzemesi, hem içecek, hem de yemek malzemesi olarak kullanmışlar.

Hakiki sirkeyi herkes mutlaka evde bulundurmalı, hem yemek amaçlı hem de eski tıp hekimlerinin kullandığı gibi acil durumlar için!

Son zamanlarda alanında uzman birçok hekim sebzeleri, özellikle de çiğ olarak tüketilen ve salatada kullanılan yeşilliklerin sirkeli suda yıkanmasını tavsiye ediyor. Peki, bunun için fabrikasyon sirkeyi kullanmak uygun olur mu? 
Sirke, sebzelerde ve yeşilliklerde bulanan, insan sağlığına zararlı bakterileri öldürdüğü ve üzerindeki kimyasal atıkları da temizleme özelliğine sahip olduğu için tabiî ki kullanılmalı. Ancak doğal yani hakiki sirke diye tanımladığımız sirke bu özelliklere sahip olduğu için sebzeleri temizlerken de mümkünse doğal fermantasyon sirke tercih edilmeli. “Yapay” sirke asidi ile yapılan sirkeler hiçbir zaman ve hiçbir yerde “hakiki” sirkenin etkilerini göstermez.

Sirke faydaları ve cilde sirke sürmek

Özellikle elma sirkesi bunların başında geliyor. Herkesin zorlandığı kilo vermenin en büyük yardımcısı elma sirkesi! Herkesin zorlandığı kilo vermenin en büyük yardımcısı elma sirkesi! Cilt lekeleri ve kolestrolun azaltılması için birebir. Elma sirkesi kendi başına güçlü bir detokstur ve onlara hastalığa iyi gelmektedir. Elma sirkesi; yediklerimizin verimli kullanılmasına, metabolizmanın hızlı ve uyumlu çalışmasına vücudun asit alkali dengesinin sağlanmasına çok büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

1. Banyo yaptığınız suya 1 bardak sirke eklerseniz vücudunuz toksinlerden arınacaktır.

sirke faydaları ile ilgili görsel sonucu

Bedenimizin gerek duyduğu tüm kalsiyumu tek başına sağlamaktadır. Zararlı olan sodyumun tüm etkilerini azaltıp Tehlike sınırında olan tansyonu normale çevirir. Günde 3 kere yemeklerden yarım saat önce 1 çay bardağı için ve ne kadar hızlı zayıfladığınıza şahit olun. Elma sirkesi ve sade sodayı bir pamuğa damlatıp cildinize sürün ve yarım saat bekleyin mucizevi şekilde bebek gibi bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz.

1. Banyo yaptığınız suya 1 bardak sirke eklerseniz vücudunuz toksinlerden arınacaktır.

2. Sirke gözenekleri sıkılaştırır ve kirleri temizler. Elma sirkesi ve sade sodayı bir pamuğa damlatıp cildinize sürün ve yarım saat bekleyin mucizevi şekilde bebek gibi bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz.

3. Banyodan sonra koltukaltınıza ufak bir miktar sirke sürerseniz deodorant görevi görecektir. Ayrıca anti bakteriyel özelliği sayesinde kötü kokuyu da engeller.

4. Ayaklarınızın yumuşamasını ve kötü kokulardan arınmasını istiyorsanız ayaklarınızı yıkadığınız suya bir miktar sirke dökün ve 15 dakika bekletin.

Etiketler: sirke   doğal   tedavi   hakiki   sirke