Barışın, bereketin ve aynı zamanda sağlıklı yaşamın simgesi zeytin, 4 bin yıldır sofralarımızı süslüyor. Yeryüzünün bu en eski ve en sağlıklı gıdası olan zeytinden üretilen zeytinyağı ise yüzyıllardır insanoğlunun şifa kaynağı oluyor.

Kur’ân’da zeytin ağacının yağına şu âyetlerle dikkat çekilmiştir:

“Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun misali, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu Kendi nuruna yöneltip-iletir. Allah insanlar için örnekler verir. Allah, herşeyi bilendir.” (Nur Suresi, 35)

“(Sizin için) Tûr-i Sina’da yetişen bir ağaç yarattık ki, bu ağaç hem yağ ve hem de ekmeğinize katık edecekleri verir.”  (Mu’minun, 20)

Çok eski çağlardan bu yana tüketilen zeytin, zamanla önemini daha da arttırmış, sofralardaki daimi yerini alarak insan sağlığının önemli bir koruyucusu olmuştur. Besin değeri oldukça yüksek olan zeytin, aynı zamanda yağıyla da sağlığa olan katkısını arttırmaktadır.

Sağlığa olumsuz hiçbir etkisi olmayan zeytinyağı, içerdiği antioksidanlar sayesinde kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı da koruyucu bir etki gösterir. Özellikle günümüzde kalp ve damar şikayetlerinin çoğalması, bu mucizevi besinin insan sağlığı açısından önemini daha da artırmaktadır.

shutterstock_571508704-custom
 

Kalp Sağlığı Haftası'nda zeytinyağının kalp sağlığına katkılarına ilişkin açıklama yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Timur Timurkaynak, “Doğada tek bir mucizevi yiyecek var o da zeytinyağıdır diyor.

shutterstock_554778685-custom
 

Zeytinyağının, tekli doymamış yağ zincirine sahip olduğu için kalp hastalığına

karşı taşınan riski azalttığını vurgulayan Timurkaynak, şu bilgileri veriyor:

shutterstock_535185700-custom
 

BİLİM DÜNYASININ GÖZDESİ

“Zeytinyağı, iyi kolesterolü (HDL) yükseltip kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye

yardımcı antioksidanlar içeriyor.

shutterstock_528462706-custom
 

Bilim dünyasının en saygın dergilerinde yayınlanan bilimsel makalelerde, kalp

sağlığını koruyucu etkisi olduğu gösterilen tek bir besin var; o da ekstra sızma

zeytinyağı.

shutterstock_524361229-custom
 

Günlük tüketimde kalorisi yüksek olduğu için dikkat etmek gerekiyorsa da günde

2 kaşık zeytinyağı içmek kalbinizi uzun yıllar koruyan mucizevi bir etki gösteriyor.

shutterstock_193533122-custom
 

Sabah kahvaltılarda ekmek banabilir, her türlü yemeğinizi zeytinyağıyla

pişirebilir ve salatalarda kullanabilirsiniz.

shutterstock_120331474-custom
 

SAĞLIKLI ÖMÜR İÇİN ZEYTİNYAĞI

Akdeniz mutfağının yıllardır kalp sağlığını koruyucu özelliğinin kabul edildiğini

hatırlatan Prof. Dr. Timur Timurkaynak; şöyle devam ediyor:

shutterstock_270753365-custom
 

“Son yapılan çalışmalarda, Akdeniz mutfağının kalp sağlığı için koruyucu olan

özelliğinin; sızma zeytinyağı, ceviz, fındık ve badem tüketimine bağlı olarak

ortaya çıktığı bulunmuştur.

shutterstock_57426820-custom
 

Bu nedenle, uzun yıllar sağlıklı ve zinde kalmak ve kalp hastalığından korunmak

için sadece ve sadece zeytinyağı tüketmek yeterlidir.”

shutterstock_113060545-custom

Zeytinyağının Faydaları

Bugün dünyanın en önemli kanser ilacı köpek balığı kıkırdağıdır. Köpekbalığından çıkan sgualene adlı madde sızma zeytinyağında bol miktarda bulunur. Günde 100 cl. zeytinyağı tüketimiyle köpekbalığı kıkırdağından alınacak kadar sgualene alınır. Köpek balığı karaciğerinde bulunan Squalene maddesi tümörlerin yok edilmesinde yapıtaşı niteliğindedir. Bu madde bazı böceklerde ve karıncalarda da vardır. Zeytinyağı, kanser riskini %50′ye yakın azaltmaktadır. Zeytinyağı, hücreleri korur.

Zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde hücreler yenilerek kansere karşı hücreleri korur.

Anne Sütü Gibi Faydalı

İçine zeytinyağı katılmış süt neredeyse anne sütü kadar fayda sağlamaktadır. Tüm sıvı yağlar içinde tartışmasız en sağlıklı olan “tabiatın mucizesi” zeytinyağı, anne sütüne eş miktarda linoleik asit içermektedir. Bebeğinize anne sütü veremiyorsanız, bir fincan yağsız inek sütüne veya keçi sütüne bir çay kaşığı zeytinyağı ilave edin. Bebeğiniz anne sütünün besleyiciliğinden yoksun kalmasın.  

Zeytinyağının sırları…

Dünyanın en çok zeytinyağı üreten ülkelerinden biri olmamıza rağmen zeytinyağı yemiyoruz. Oysa bu yağı diğerlerinden ayıran çok önemli özellikleri vardır.

Zeytinyağı, doymuş yağlar gibi kötü kolesterolü (LDL) yükseltmez. Doymuş yağlar gibi kanseri, özellikle meme kanserini tetiklememektedir. Aklınıza “Diğer sıvı yağlardan bir farkı var mı?” sorusu gelebilir. Zeytinyağı kötü kolesterolü azaltma işini (diğer bitkisel yağlardan farklı olarak) iyi kolesterolü de azaltmadan (ve vücuttaki iltihabi süreçleri tetiklemeden) yapmaktadır. Kısacası zeytinyağı “en sağlıklı yağ” olma özelliğini hak etmektedir.

Zeytinyağındaki yağ asitleri                        İnsandaki yağ asitleri

Oleik asit : % 76.5                                          Oleik asit : % 4.5

Palmitik asit : % 10                                         Palmitik asit : % 25

Linoleik asit : % 8.5                                         Linoleik asit : % 9

Stearik asit: % 3.5                                           Stearik asit : % 6

Palmitoleik asit: % 1                                        Palmitoleik asit: % 6

Miristik asit: % 0.5                                           Miristik asit : % 4

Zeytinyağı ve insan vücudundaki yağ asitlerinin mukayesesi, zeytinyağının neden kıymetli olduğunun göstergesidir.

Zeytinyağının sağlık açısından faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

Kalp ve Damar Sağlığı Üzerindeki Faydaları:

Zeytin ve zeytinyağının içinde yağ asitleri bulunur. Bu asitlerin çoğu vücut için zaruri olan tekli doymamış omega-6 (linoleik asit) yağlarıdır. Tekli doymamış yağlar kolesterol içermezler. Bundan dolayı zeytinyağı diğer yağların aksine kandaki kolesterol oranını yükseltmemekte, tam tersine kontrol altında tutmaktadır.

Bu konuda yapılan çalışmalarda, 1 hafta boyunca her gün yaklaşık 2 yemek kaşığı doğal zeytinyağı tüketen insanların kolesterol düzeylerinde son derece olumlu sonuçlar elde edilmiştir…

Antioksidanlar, vücudumuzdaki zararlı maddeleri etkisiz hale getiren ve hücrenin tahrip edilmesini engelleyen son derece önemli maddelerdir. Düzenli zeytinyağı kullanan insanlarda yüksek antioksidan seviyeleri izlenmiştir. Ayrıca zeytinyağının kalp hastalıklarını önlediği pek çok araştırma ile de tasdik edilmiştir.

Yüksek oranda kalp ve damar hastalıkları vakalarına rastlanan ülkelerde çoğunlukla yüksek kolesterol düzeyine sahip doymuş yağlar tüketilmektedir. Bu yanlış beslenme alışkanlığı Akdeniz diyeti yani zeytinyağı tüketimi ile düzeltilebilmektedir. Zeytinyağı kandaki kolesterolü düzenlediği için kalp ve damar hastalarına ilaç olarak tavsiye edilmektedir.

Bunun yanı sıra zeytinyağı omega-6 yağ asidinin omega-3 yağ asidine oranını da düzenlemektedir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin vücuda belli bir oranda alınması çok önemlidir. Çünkü bu oranlardaki dengesizlik durumunda hastalıklar ve kanser de dahil olmak üzere, kalp ve bağışıklık sistemi ile ilgili birçok hastalığın ilerlemesi söz konusu olmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı pek çok insan zeytinyağı ile sağlık bulmaktadır. Amerikan Kalp Birliği, kalp hastalığı riskini azaltmak için yüksek tekli doymamış yağ diyetlerinin, %30 düşük yağlı diyete bir alternatif olabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Uzmanlar, zeytinyağının karaciğer ve kalbin dostu olduğunu kaydederek, zeytinyağı kullanan ülkelerde insan ömrünün daha uzun olduğunu bildirmektediler. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Koç, yeryüzünde bin yaşın üzerinde zeytin ağacı bulunmasının bilimsel çalışmalarda uzun ömürlülüğe işaret olarak kabul edildiğini söylemiştir. Zeytin yapraklarının ihtiva etmiş olduğu oleuropein maddesinin zeytin ağaçlarını hastalık ve zararlılardan koruduğunu, ayrıca zeytin yapraklarından izole edilen kalsiyum elenolaten'in de zararlı olan virüs, bakteri ve mantarları yok etme özelliğine sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Koç, "Bu maddeler zeytin ve zeytinyağı şeklinde ele alındığında insanlarda oluşan Herpes virüsü ve yorgunluk gibi sorunları ortadan kaldırarak kişilerin daha enerjik ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır." demektedir.  

Doç. Dr. Koç, zeytinyağının insan sağlığı için sayılamayacak kadar çok faydası olduğunu belirterek, "Günümüzde modern tıp, zeytinyağının içerdiği E vitamini sayesinde, insan hücrelerinin rejenerasyonuna katkıda bulunarak yaşlanmayı geciktirdiğini kanıtlamıştır.

Ayrıca Dünya Sağlık Teşkilatı, kalp krizi ve kalp hastalıkları riskinin en alt düzeyde bulunan bölgenin Girit Adası olduğunu rapor etmiştir. Gerçekten de kişi başına en fazla zeytinyağı tüketen ülkelerin başında 21 kilogram ile Yunanistan gelir. Bunu 11,5 kilogram ile İtalya ve 10,4 kilogram ile İspanya izlemektedir. Türkiye ise zeytinyağı tüketiminde 0,8 kilogram ile en alt sırada yer almaktadır. Bu da ülkemiz insanlarının zeytinyağı yeme alışkanlığının çok az olduğunu ve ne kadar sağlıksız beslendiğini ortaya koymaktadır. Çünkü zeytinyağı karaciğer ve kalbin dostudur. Sindirim sistemini çok iyi düzenleyen ve kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmalarını sağlayan önemli bir besin kaynağıdır.

Kanseri önlemedeki rolü:

The Archives of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışma, yüksek oranda zeytinyağı tüketen kadınların göğüs kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu göstermiştir. New York’ta Buffalo Üniversitesi araştırmacılarının yürüttüğü ayrı bir çalışmada ise, zeytinyağı gibi bitkisel yağlarda bulunan bir madde olan ß-sitosterol’ün prostat kanser hücrelerinin oluşumunu engellemede yardımcı olabildiğini kanıtlamıştır. Araştırmacılar ß-sitosterol’ün hücrelerin bölünmemesi emrini veren hücre içi haberleşme sistemini güçlendirdiği, böylece hücre büyümesi kontrolsüz hale gelmeden kanserin engellenebileceği sonucuna varmışlardır.

Oxford Üniversitesi’ndeki doktorlar tarafından yürütülen son araştırmada da, zeytinyağının bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Doktorlar zeytinyağının bağırsak kanserinin başlamasını engellemek için midedeki asitle tepkimeye girdiğini keşfetmişlerdir. Oxford araştırmacıları aynı zamanda zeytinyağının safra asidi miktarını azaltarak ve DAO (diamin oksidaz adlı enzim) seviyesini yükselterek, anormal hücre artışına ve kansere karşı koruyucu olduğunu keşfetmişlerdir.

Ayrıca araştırmacıların raporlarına göre bol miktarda zeytinyağı ve sebze yiyen insanlarda, eklemlerdeki kronik bir hastalık olan romatizmal arterit (atardamar enfeksiyonu) geçirme riski azalmaktadır.

Kemik gelişimine yardımcı olması:

İçerdiği E, A, D ve K vitaminleri, çocukların ve erişkinlerin kemik gelişimine yardımcı olması, kalsiyum kaybını engelleyerek kemikleri güçlendirmesi bakımından zeytin oldukça önemlidir. Zeytin, yaşlılara da özellikle tavsiye edilmektedir; çünkü sindirimi kolaydır ve minerallerle vitaminlerin vücutta kullanılmasına yardımcı olur. Ayrıca minerallerin kemiklerde çökmesini sağlayarak kalsiyum kaybını da engeller. Kemikler organizmanın mineral yapılarının deposunu oluşturur ve kemiklerde mineral birikimi olmadığı takdirde kemik erimesi gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan zeytinin iskelet sistemimiz üzerinde çok olumlu katkısı vardır.

Yaşlanmayı önlemesi:

Zeytinyağının çok önemli bir özelliği de cilt yaşlanmasını geciktirmesidir. Cildi sıkılaştırdığı, nem oranını yükselttiği, cilt yaşlanmasını geciktirdiği bilinmektedir. Cilt yaşlanmasının %80′i güneş ışınlarından kaynaklanmakta ve buna “foto yaşlanma” denilmektedir. Zeytinyağı güneş ışınlarının temel zararlıları olan ultraviyole dalgalarının cilt üzerindeki olumsuz etkilerine engel olmaktadır. Zeytinyağının cildi yatıştırıcı, iltihabi süreçleri baskılayıcı bir gücünün de olduğu belirtilmektedir. İşte bu nedenlerle ünlü kozmetik üreticilerinin çoğu zeytinyağını ürünlerine çoktan eklemişlerdir. Zeytinyağı yemenin de cildi içten desteklediği bilinmektedir. Kozmetik dermatologların çok önem verdiği iki cilt dostu yağ var. Biri Omega-3 yağları, diğeri de oleik asit yani zeytinyağıdır. Oleik asit Omega-9 olarak da bilinmektedir.

Zeytinyağının içerdiği vitaminler, hücre yenileyici özelliklere sahip oldukları için, yaşlılık tedavisinde de kullanılır, cildi besler ve korurlar. Besinlerle beraber bedenimize “serbest radikal” denilen bazı maddeleri de alırız. Zeytinyağı, başta E vitamini olmak üzere, içerdiği çok sayıdaki antioksidan maddeyle bu zararlı maddelerin vücudumuzda neden olduğu tahribatı önler, hücrelerimizi yeniler, doku ve organlarımızın yaşlanmasını geciktirir.

Diğer taraftan zeytinyağının beden temizliğinde (sabun yapımında bu nedenle kullanılıyor) ve saç bakımında da faydalı olduğu tarihsel bir gerçektir.

Zeytinyağının mucizevi faydaları ile ilgili görsel sonucu

 

Tansiyon düşürücü:

Archives of Internal Medicine dergisinin 27 Mart 2000 tarihli sayısında yayınlanan bir çalışma, zeytinyağının yüksek tansiyona olumlu etkisini bir kez daha vurgulamaktadır. Ayrıca zeytin ağacının yaprağı ile tansiyon düşürücü ilaçlar yapılmaktadır.

İç organlara faydaları:

Zeytinyağı mide asidini azaltarak mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı korur. Bunun yanı sıra safra salgısını harekete geçirerek, sindirimin en mükemmel hale gelmesini sağlar. Safra kesesinin boşalma işlemini düzenler ve safra taşı riskini azaltır. Ayrıca içindeki klor sayesinde de böbreğin çalışmasına yardımcı olur ve böylece vücudun atıklardan arınmasını kolaylaştırır. Bunların yanı sıra beyin damarlarının sağlığına da olumlu etkisi vardır.

Çocukların gelişimine katkısı:

Zeytin ve zeytinyağı, içlerinde bulunan linoleik asitten (omega-6 yağ asidi) ötürü yeni doğmuş bebekler ve gelişim çağındaki çocuklar için son derece faydalı besinlerdir. Linoleik asidin eksikliği, gelişimin yavaşlamasına ve hatta birtakım deri rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olur.

Zeytinyağı vücudumuzdaki zararlı maddelerin vücudumuzda neden olduğu tahribatı önleyen antioksidan elementleri ve insan için büyük önem taşıyan yağ asitleri içerir. Bunlar da hormonlara destek olur ve hücre zarının oluşumuna yardımcı olurlar.

Zeytinyağı, insan sütündeki yağ asidi oranına benzer, dengeli bir çoklu doymamış bileşime sahiptir. İnsan vücudu tarafından elde edilemeyen, aynı zamanda vücut için vazgeçilmez önemi olan bu temel yağ asitleri açısından, zeytinyağı yeterli bir kaynaktır. Bu faktörler zeytinyağını, yeni doğmuş bebekler için oldukça faydalı kılmaktadır.

Doğum öncesi ve sonrasında bebek beyninin ve sinir sisteminin doğal gelişimine katkıda bulunmasından dolayı uzmanlarca, annelere önerilen tek yağ, yine zeytinyağıdır.

Ayrıca, gelişme çağındaki çocukların kemik ve diş yapılarını kuvvetlendirici yapısı vardır.

Zeytinyağının mucizevi faydaları ile ilgili görsel sonucu

Kabızlığı önler ve safra yapısını dengeler:

Zeytinyağının en kolay hazmedilen yağ olduğu bilinmektedir. Saf zeytinyağı midede helikobakter isimli mikrobun çoğalıp yayılmasını engellemektedir. Bu nedenle zeytinyağının yaygın olarak kullanıldığı bölgelerde ülser, gastrit, mide kanseri gibi sorunlara daha seyrek rastlanmaktadır. Safra yapımını uyarır, dengeler, safra kesesi taşı oluşumuna yol açan süreçleri yavaşlatır. Kabızlığı azalttığı da iyi bilinmektedir. Kısacası zeytinyağı tam bir sindirim dostu doğal üründür.

Zeytinyağı kolestrolü azaltır:

Zeytinyağı tüketen toplumlarda toplam kolesterol ve kötü kolesterol LDL’nin daha düşük, iyi kolesterol HDL’nin ise daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bizim toplumumuzda da muhtemelen benzer sonuçlar vardır. Zeytinyağı tüketiminin çok yüksek olduğu Ayvalık halkının kolesterol düzeyinin Türkiye’nin diğer kısımlarından daha az olduğunu gösteren çalışmalar (Dr. Mahler ve arkadaşları) 10-15 yıl önce yayınlanmıştır. Farklı ülkelerde yapılan yüzlerce çalışma, zeytinyağı tüketiminin kolesterol dengesini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.

Zeytinyağının diğer sıvı yağlardan farkı, kötü kolesterolü (LDL) azaltıcı etkiyi iyi kolesterolü (HDL) yükselterek sağlayabilmesidir. Diğer bitkisel yağlar da, doymuş yağ yerine kullanıldıklarında toplam ve kötü kolesterolü azaltmakta ama bunu iyi kolesterol HDL’yi de azaltarak başarabilmektedirler. Zeytinyağının kalp-damar hastalıklarından koruyucu etkisi sadece kolesterolü dengelemekle de sınırlı değildir. Güçlü antioksidan aktivitesi sayesinde LDL kolesterolün oksidasyonunu da önlemesi büyük bir avantaj olarak gösterilmektedir. Kısacası zeytinyağı tam bir damar dostudur...
 

Yüzyıllar Öncesinde Bildirilen Gerçek…

Görüldüğü gibi bugün birçok bilim adamı, zeytinyağını esas alan beslenme modelinin en ideal model olduğunu düşünmektedir. Bu özelliklerinden dolayı günlük beslenme programında her öğünde bulunması gereken en temel besinler zeytin ve zeytinyağı olarak belirtilmektedir. Allah’ın pek çok âyette dikkat çektiği zeytin bitkisinin ve zeytinyağının faydaları, ancak tıp biliminin gelişmesiyle keşfedilmiştir.

Zeytinyağının mucizevi faydaları ile ilgili görsel sonucu

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağlarının insan sağlığında ve özellikle kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili olması, tekli, doymamış bir yağ olmasındandır.

* Kandaki HLD dediğimiz iyi huylu kolesterol düzeyini arttırır.
* LDL kolesterolü temizler.
* Yağların içinde hazmedilmesi en kolay olan olduğu için sindirim kolaylığı sağlar.
* Çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır.
* E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini azaltma ve doku yenileme özelliği taşır.
* Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar.
* Cansız saçların kuvvetlenmesini sağlar.
* Unutkanlığı önler. Akdeniz ülkelerinde yaşayan ve yemeklerinde çoğunlukla zeytinyağı kullanan toplumların 65 yaş üzeri yetişkinlerinde hatırlama oranının diğer ülke yetişkinlerine göre çok daha fazla olduğu saptanmıştır.

* Cilde ve saçlara çok faydalıdır. Besler, korur ve yumuşatır. Saç dökülmesini durdurmak için 1 yumurta sarısı karıştırılır. Bu karışım, saç diplerine sürüldükten 1 saat sonra yıkanır.
* Dövülmüş sarımsak ile karıştırılmış zeytinyağı, kuruyan, sertleşen derinin yumuşamasını sağlar.
* Saçlara canlılık kazandırmak için birkaç kaşık zeytinyağı ile saç diplerine masaj yapılır. Daha sonra ılık havluya sarıp, yarım saat beklenir ve yıkanır.
* Dişlere yapılan masaj, dişlere sağlamlık ve beyazlık kazandırır.
* Birkaç damla limon-bal karışımı kırışıklıkları önler. (Haftada iki kez yapılabilir.)
* Kaya tuzu ile karıştırılır. Pürüzsüz bir cilt elde etmek için, bu karışımla kol ve bacaklar ovulur.
* Zeytinyağı limon ile karıştırılarak cilde sürülür, cildi korur. Güneşle birlikte böyle bir ten iyi bir renk alır.
* Ciltteki kuruluğu gidermek için bir elma ezilir. Zeytinyağı ile karıştırılarak on dakika yüzde tutulduktan sonra ılık suyla yıkanır.
* Kolesterolü düşürür.
* Yağ metabolizmasında görevli olan safra suyunun yapımını artırır.
* Antioksidan etkisi vardır. Yaşlanmaya, kansere ve hastalıklara karşı koruyucudur.

*Pankreasın daha iyi çalışmasına yardımcı olur.  Böylece sindirim ve kan şekeri ayarlanmasında da etkisi vardır. Yiyeceklerden kolesterol emilimini azaltır. Örneğin; peynire zeytinyağı döküp yemek kolesterol düzeyini azaltacaktır.

Semavi dinlerde zeytine ve zeytinyağına kutsallık atfedilmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V), bir hadîsinde, zeytinyağının yetmiş hastalığa faydasını ifade eder.

Yine Peygamberimiz (S.A.V), “Zeytinyağı yiyin ve onunla yağlanın! Zeytinyağıyla tedavi olun! Çünkü o, bereketi bol ve mübarek bir ağacın meyvesinden çıkartılmaktadır.” buyurmuştur. Hadîste zeytinyağını sadece yememiz değil sürülmemiz de ısrarla tavsiye edilmiştir.

Zeytinyağının mucizevi faydaları ile ilgili görsel sonucu

Zeytinyağını dıştan sürmekle elde edilen faydalardan bazıları:

 • Cilde ve saça inanılmaz güzellik katar. Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm verir.
 • Uzun süre ayakları üzerinde kalanlar için müjde: Zeytinyağı yorgun ayakları dinlendirir ve canlandırır. Zeytinyağının mükemmel yumuşatma ve nemlendirme kapasitesi vardır. Çatlak ve kuru ayakları tedavide birebirdir.
 • Vücut masajı zeytinyağı ile yapıldığında kan dolaşımını artırır ve dokulara oksijen taşır.
 • Zeytinyağı sabunu doğal, saf bir temizleyicidir ve vücudu nemlendirir. Yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisi sayesinde cildi ve saçları temizlerken yumuşatır, nemlendirir. Aynı zamanda her tür hassas cilt için bile güvenlidir.
 • Zeytinyağı traş edilecek bölgeyi yumuşatma ve rahatlatmada birebirdir.
 • Kurumuş ve çatlamış dudak için merhem olarak kullanılabilir.
 • Kurumuş saçların dayanıklılığını ve esnekliğini artırır.
 • Saçtaki kepeği ve dökülmeyi engeller. Saçı parlatır.
 • Tırnakları güzelleştirir ve güçlendirir.
 • Banyo suyuna katıldığında canlandırır ve yumuşaklık sağlar.
 • Zeytinyağı ile doğum çatlakları azaltılabilir.
 • Emzirenler için en iyi göğüs ucu bakımı zeytinyağı ile yapılır.
 • Bebeklerin poposundaki pişiğe ve başlarındaki konak problemlerine çok iyi gelir.
 • Bebeğe zeytinyağı ile uygulanan masaj sağlıklı ve canlandırıcıdır.
 • Ellerdeki, derideki veya saçtaki boyayı çıkarmakta kullanılır.
 • Soğuktan donmaya karşı koruyucudur.
 • Kesiklerde ve su toplanmasında faydalıdır. Acılı güneş yanıklarında kızarmış deri zeytinyağı ile ovularak rahatlatılabilir.
 • Kuru ve çatlak ciltlere yararlıdır.
 • Kas kramplarını tedavi eder.
 • Sivrisinekler zeytinyağı sürülmüş cildi ısırmazlar.
 • Keneleri etkisiz hale getirir.

Altın sıvının şaşırtan yararları:

* Şaşıracaksınız ama havadaki sigara dumanını ve kirliliği temizleme yollarından biri de zeytinyağı kullanmaktır. Zeytinyağına bandırılmış pamuk ya da keten fitilleri yakarak odanızın havasını değiştirebilirsiniz.

* Astım hastalığı olanlar zeytinyağı kandillerini rahatlıkla kullanabilir.

* Yumuşak bir bezin üzerine birkaç damla zeytinyağı dökün ve değerli takılarınızı ovun.

* Kızartma tavalarınızı asla bulaşık makinesinde yıkamayın. Elde yıkayıp, bir havluyla kuruladıktan sonra zeytinyağıyla iyice ovarsanız ömrünü uzatırsınız.

* Eğer bir balık tutkunuysanız, oltanızın ucuna ve ipine sertleşmemesi için zeytinyağı sürebilirsiniz.

* Evinizdeki büyük yapraklı bitkilere ya da çiçeklere ayda bir kez, bir tatlı kaşığı zeytinyağı dökerseniz hem canlanır hem de beslenmiş olur.

* Sıkışan fermuarlarınızı zeytinyağı ile çözebilirsiniz.

* Sivrisinekler zeytinyağı sürülmüş cildi ısırmazlar.

* Doğumda sonra oluşan çatlaklar zeytinyağı sürüldüğünde büyük oranda yok olmaktadır.

* Bebeğinizin ıslak mendilini kendiniz yapabilirsiniz.

Zeytinyağından gelen güzellik sırları:

Beyaz dişler için: Dişetlerinizi zeytinyağı ile çalkalayınız ve uzunca bir süre ağzınızda tutunuz.

Parlak ve yumuşak saçlar için: Bir yumurta sarısını, 1 kaşık zeytinyağı, 1 limonun suyu ve yarım bardak bira ile karıştırınız ve saçlarınıza uygulayınız. Bir süre bekleyiniz. Sonra da başınızı sabun ya da şampuanla yıkayınız.

Kepeğe karşı: 20 gr. risin, 20 gr. kolonya ile 150 gr. zeytinyağını karıştırıp saçlarınıza friksiyon yapabilirsiniz.

Kuru cildi nemlendirmek için: Sızma zeytinyağı ile iyice ezilmiş avakado meyvesi hamurunu yüzünüze sürüp 10-15 dakika bekletiniz. Sonra yüzünüzü yıkayınız.

Yüz kırışıklıkları için: Haftada 2 kez, yatmadan önce zeytinyağı ve limon karışımı ile yüzünüze masaj yapabilirsiniz.

Kol ve bacaklara yumuşaklık kazandırmak için: Kalın tuzla karıştırılmış zeytinyağı ile masaj yapınız, sıcak su ile yıkayınız.

Parmaklarda oluşan nasıra karşı: Zeytinyağı ve sarımsak veya kuru soğanla hazırlayacağınız merhemi üzerlerine sürünüz.

Pratik Öneriler:

 • Bir ziyafet öncesi ve sonrası birer kaşık zeytinyağı içebilirsiniz. Zeytinyağı mide zarını örtüp zararlı maddelerin işlemesini önler. Safra salgısını arttırarak hazmı kolaylaştırır.
 • Yüksek tansiyon için: 15-20 kadar taze ya da kuru zeytin yaprağını 300 gr suda 15 dakika kaynatın. Süzgeçten geçirip suyunu alın. Üzerine biraz şeker ilave edin. 15 gün boyunca sabah akşam sıcak için.
 • Sürekli kabızlık çekenler: Sabahları aç karnına 1-2 kaşık zeytinyağını deneyiniz. Zeytinyağı iyi bir "laksatif"tir
 • Oruç tutanlar: Sahurda bir çorba kaşığı zeytinyağı içmek bağırsak ve safra kesesini rahatlatacaktır.
 • Ağrı, romatizma, ayak bileği dönmesi, adale incinmesine karşı: 200 gr doğranmış taze çiçek ve yaprak, 100 gr sarı papatya ile 1 kilo zeytinyağını arada sırada karıştırarak 2 saat süreyle bir “benmari" içinde kaynattıktan sonra içindekileri süzünüz ve acı veren yeri derinlemesine ovuşturunuz.
 • Romatizma ağrıları için: Dövülmüş kuru defne yaprakları zeytinyağı içinde sulandırıp macunlaştırılır, ağrıyan yerin üzerine bolca sürülür. Ayrıca zeytinyağı, pelesenk yağı ile karıştırılıp ovulur.
 • Böbrek taşı ve kumu için: Aç karına yarım çay bardağı zeytinyağına 1 limon sıkıp içmeye devam ediniz.
 • Yanıklarda: Yumurta akını, zeytinyağı ile krem haline getiriniz. Balmumunu eritip içine zeytinyağını döküp soğumaya terk edin. Yanıklarınıza sürünüz.
 • Yara, kaşıntı, egzamada: Kınayı, zeytinyağı ile krem yapıp sürünüz.
 • Deri yırtılmaları veya kesiklerde: Zeytinyağını, arı balmumu, doğranmış soğan ve kuyruk yağı ile karıştırarak "yara merhemi" olarak kullanabilirsiniz.
 • Soğuktan dudaklarınız çatlamasın diye üzerine biraz zeytinyağı sürün. Kuru ve çatlak elleriniz üzerine biraz zeytinyağı sürünüz. Yorgun ayaklar için banyo sonrasında eşit ölçüdeki zeytinyağı ve limon suyu ile 10 dakika ovuşturunuz.
 • Cilt temizliği için: Zeytinyağını zambak yağı ile karıştırıp yüzünüze sürünüz.
 • Zeytinyağını çok az tentürdiyotla karıştırarak ucuz ve sağlıklı bir güneş yağı elde edebilirsiniz.
 • Sütü kesilen anneler için: Yağsız inek sütüne biraz zeytinyağı katıp, sütten kesilen bebeğe veriniz. Anne sütü gibi doğal bir besindir çünkü zeytinyağı anne sütüne yakın miktarda linoleik asit içerir.
 • Emzirenler için en iyi göğüs ucu bakımı zeytinyağı ile yapılır. Doğum çatlaklıkları azaltılabilir.
 • Bebeklerin poposundaki pişiğe, başlarındaki konak problemlerine birebirdir.
 • "Kafa sağlığınız için" ... gıcırdayan kapılarınıza zeytinyağı sürebilirsiniz.

Zeytinyağının Faydaları Saymakla Bitmez…

Zeytinyağının sağlık açısından mucizeler yarattığı, artık herkesin bildiği bir gerçek. Sağlığımıza katkıları dışında çok değişik alanlarda kullanılabildiğini göreceksiniz:  

 1. Saçtan boyayı çıkarır: Evinizin duvarlarını boyarken saçlarınız da mı boyandı? Bir parça pamuğu zeytinyağıyla nemlendirerek ve saçınızı yavaşça ovalayarak saçınızdaki istenmeyen boyayı kolayca çıkarabilirsiniz. Aynı uygulamayı maskaranızı çıkarırken de yapabilirsiniz.
 2. Kendi mobilya cilanızı yapabilirsiniz: Cilası silinip giden mobilyanızı eski haline getirmek için pahalı cilalar almanıza gerek yok. 2 ölçü zeytinyağı ve 1 ölçü limon suyu ya da sirkeyi temiz bir sprey şişesinin içine koyup çalkalayın ve yüzeye fışkırtın. Birkaç dakika bekledikten sonra temiz bir havlu kumaş ya da kağıt havluyla silerek temizleyin. Aceleniz varsa, daha hızlı sonuç elde etmek için zeytinyağınızı şişeden doğrudan kağıt havlu üzerine dökün. Fazlalığı başka bir kağıt havlu ya da emici bir kumaş ile silerek temizleyin.
 3. Saç nemlendiricisi olarak kullanın: Saçlarınız çöldeki çalılar gibi kuru ve kırılgan mı? Saçınızın kaybettiği nemi geri getirmek için yarım fincan zeytinyağını ısıtın, ancak kaynatmayın. Daha sonra bol bol saçınıza uygulayın. Saçınızı plastik bir poşetle örtün. 45 dakika bekledikten sonra şampuanlayın ve iyice durulayın.
 4. Akneleri temizliyor: Aknesiz bir cilt için, zeytinyağı kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Aslında, biraz garip bir fikir ama, yine de işe yarıyor. 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile 4 yemek kaşığı tuzu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı elinize, parmaklarınıza dökün ve yüzünüze uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık, sabunlu suyla güzelce yıkayın. Bir hafta boyunca bunu her gün uygulayın, daha sonra ise bunu haftada 2 ya da 3 kez ile sınırlandırın. Cildinizde fark edilir gelişme olduğunu göreceksiniz.
 5. Traş kremi yerine kullanabilirsiniz: Traş kreminiz bittiyse, sabunla aynı etkiyi yapmak için uğraşmayın. Sabun cildinizde pütür pütür olabilir. Zeytinyağı, cildinizi kayganlaştırmanın yanında nemlendiriyor. Gerçekte bunu denedikten sonra, traş kremi kullanmayı tümüyle bırakabilirsiniz.
 6. Yağlı ellerinizi temizleyebilirsiniz: Ellerinizden gres yağı gibi ağır yağları ya da boyayı çıkarmak için, avucunuza 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı tuz ya da şeker dökün. Bu karışımı elleriniz ve parmaklarınız arasında birkaç dakika kuvvetlice ovalayın. Sonra sabun ve suyla ellerinizi yıkayın. Ellerinizin sadece daha temiz olmadığını, aynı zamanda daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.
 7. Eski deri eldivenlerinizi onarabilirsiniz: Zeytinyağını eldivenin kuruyan bölgelerine yumuşak bir kumaş yardımıyla sürün ve 30 dakika bekleyin. Sonra taşan fazlalıkları silerek temizleyin. Bazı milletler, eldivenleri tamir etmek yerine zeytinyağını banyoda nemlendirici yağ olarak kullanmayı tercih ediyor.

Zeytinyağının asitlik derecesi nedir?

Zeytinyağı gliserin ve oleik asit maddelerinin birleşmesinden oluşur. Ancak bu karışımdaki oleik asit, gliserin içersinde tümüyle karışmaz, bir kısmı serbest olarak kalır. Serbest kalan oleik asit miktarı az olursa yağ güzel ve lezzetli olur. Eğer asit miktarı fazla ise zeytinyağında acılık oluşur. Asitlik derecesi de her 100 gram zeytinyağında bulunan oleik asit miktarının yüzde olarak ifade edilmesidir. 0,8 asitlik zeytinyağı demek 100 gram zeytinyağında 0,8 gram serbest oleik asit bulunan zeytinyağı demektir. 

Dizem ne demektir?

Zeytinyağı üretimi yapan bazı bölgelerde, zeytinyağının asit derecesini ifade etmek için dizem kelimesi kullanılır. Değer olarak 1/10 asit ölçüsü 1 dizem olarak ifade edilir. Örneğin 0,8 asit değerine sahip bir zeytinyağı 8 dizem olarak belirtilir.

Zeytinyağının tadını etkileyen faktörler nelerdir?

Lezzetli, güzel ve hoş kokuya sahip zeytinyağının tadı kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimisi aroması kuvvetli olanı, kimisi asidi yüksek olanı, kimisi de güzel kokusu olanı tercih eder. Zeytinyağı üretimine etki eden birçok etken tadı, aromayı ve rengi önemli ölçüde değiştirir. Bu değişik zeytinyağı türleri de farklı isimlerle adlandırılır.Zeytinyağının tadını etkileyen faktörler şöyle sıralanabilir:

 • Kullanılan zeytinin cinsi
 • Zeytin ağacının yetiştiği bölge ve toprak özellikleri
 • Zeytin ağacının yetiştiği dönemdeki çevresel faktörler ve hava durumu
 • Zeytinin olgunluk derecesi
 • Toplama zamanı
 • Toplama şekli
 • Toplama ve sıkma arasındaki süre
 • Sıkma tekniği
 • Paketleme ve depolama yöntemleri

Zeytinyağı ve sindirim

Yağlar, midede değil bağırsaklarda sindirilirler. Zeytinyağı, yağların içinde en kolay hazmedilenidir. Çünkü zeytinyağı, diğer yağlardan farklı olarak, midede bulunduğu sürede sindirim için gereken mide asitlerini azaltmaz. Midede kısa bir süre kaldıktan sonra bağırsaklarda sindirilir. Buna ek olarak zeytinyağı, sindirim için vazgeçilmez olan salgıları da olumlu yönde etkiler. Safra kesesinin kolesterolden temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kabızlığı önleyerek bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.

Zeytinyağı ve çocuk sağlığı

Çocuklar için beslenme, yetişkinler için olduğundan çok daha önemlidir. Çünkü çocukluktaki beslenme, tüm yaşamı etkiler. Yaşamın ilk yıllarında beynin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi, beslenmeyle doğrudan bağlantılıdır. Çocuk beslenmesinde yağlar, yaşamsal bir rol oynar. Zeytinyağı, bu açıdan da vazgeçilmez bir besindir.

Yaşamın temel koşulu, vücut hücrelerinin sürekli olarak kendilerini yenileyebilmeleridir. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde çok hızlı olan hücre yenilenmesi, yaş ilerledikçe azalır ve yavaşlar.

Beslenme ile yaşlanma arasında güçlü bir ilişki vardır. Besinler vücudumuzda enerjiye çevrilirken oksidan denilen bazı maddeler açığa çıkar. Hücre gelişimini olumsuz yönde etkileyen oksidanlar, yaşlanma sürecini de hızlandırır. Antioksidan adı verilen bazı maddeler ise, oksidanların olumsuz etkisini ortadan kaldırır. Başta E vitamini olmak üzere çok sayıda antioksidan madde içeren zeytinyağı, hücreleri yeniler, doku ve organların yaşlanmasını geciktirir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan bir başka sorun da, kireçlenmedir. Aralarında kalsiyumun da bulunduğu bazı mineraller, kireçlenmeyi önler. Zeytinyağı, bu minerallerin vücuttaki etkisini artırarak kireçlenmeye karşı önemli bir rol oynar.

Zeytinyağı ve şeker hastalığı

Şeker hastalığı, vücudumuzda insülin hormonunun eksikliğine bağlı olarak kan şekeri dengesinin bozulmasına ve kandaki şeker düzeyinin ani olarak yükselip düşmesine yol açan bir hastalıktır. Son yıllarda yürütülen bazı araştırmalar, zeytinyağının şeker hastalığının vücutta neden olduğu bazı rahatsızlıkları önlemede yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bunlardan en önemlileri, kalp ve damar hastalıklarıdır. Şeker hastalığına bağlı olarak, kandaki kolesterol miktarı yükselir. Zeytinyağı ise, kolesterolü kontrol altında tutarak, kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur.

Şeker hastalığının bir başka yan etkisi ise, sindirim sırasında daha fazla oksidan maddenin açığa çıkmasına yol açmasıdır. Daha önce de dediğimiz gibi, zeytinyağı, içerdiği antioksidanlar sayesinde oksidanların olumsuz etkilerini büyük ölçüde azaltır. Zeytinyağı ayrıca, kan şekerinin kontrol edilmesine de katkıda bulunur. Sonuç olarak, zeytinyağı, şeker hastaları için son derece uygun bir yağdır.

Üç tip zeytinyağı vardır:

Asit derecelerine göre 3 tip zeytinyağı bulunmaktadır.

Natürel zeytinyağı tipi, süper kalite için gerekli tüm koşulları içermesinden dolayı en yüksek biyolojik değere sahiptir. Tadı hafiften, keskin aromaya kadar değişir ve asit derecesi yüzde 3.3'ten az olduğunda tüketim için uygun kabul edilir. Rafine zeytinyağı asitliği yüzde 0 ile 0.3 dereceye kadar değişen ve aroması olmayan bir zeytinyağıdır. Tüketime uygun olmamakla beraber, rafine zeytinyağı ülkemizde tek başına kullanılmamaktadır.

Riviera tipi zeytinyağı ise rafine ve natürel zeytinyağlarının belli oranlarda karışımından elde edilmektedir.

Zeytinyağın en sağlıklısı Natürel Sızma olanıdır. Soğuk sıkım tekniğiyle elde edilir. Besin değerleri kaybolmaz. Çiğ şekilde yenmesi daha doğru olur. Yemek, salata ve soslar için kullanılır. Zeytinyağı doğal bir ilâç gibidir.

İşte süper kahraman zeytinyağının sağlıklı ilan edilmesinin beş nedeni…

Kanser riskini azaltır

Zeytinyağının kanserden koruduğu bir laboratuar efsanesidir. İçerdiği polyphenols, bitkisel antioksidan ile hücreleri kanserden korur. Tekil doymamış yağ oranı kansere karşı etkilidir. Yapılan bazı araştırmalarda zeytinyağı ile beslenen kişilerin beslenmeyenlere oranla daha sağlıklı oldukları da belirtilen bilgiler arasında yer alıyor.

Kalbi Korur

Zeytinyağı kalbinize geldiğinde damarlarınızın genişlediği söylenebilir. Kalbiniz için zeytinyağından daha iyi hiçbir şey yoktur. Zeytinyağı iyi kolesterolü yükseltir (HDL), kötü kolesterolü (LDL) düşürür. Kandaki yağ oranını dengeler. Yararları bununla da sınırlı kalmaz, iltihabı ve diğer kalp hastalıklarına neden olan sağlık sorunlarını önler.

Kan basıncını düşürür

Kan basıncınız nasıl? Eğer 120/80 aralığında değil ve yüksekse düşürmeniz gerekir. Zeytinyağı kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olur. İçerdiği etkili antioksidanlar damarları güçlendirir ve genişletir. Bu arada her zaman antioksidan bakımından zengin saf zeytinyağını seçmeye çalışın.

Kilo vermenizi sağlar

Daha az depolanan harika bir tat…”  Zeytinyağının kendine has lezzeti, doymuş yağ oranının düşük olması, kilo vermeye yardımcıdır. Etrafınızda zeytinyağı dışındaki yağlarla beslenenlere dikkat edin. Diğer yağlarla beslenenlerden daha sağlıklı ve normal kiloda olduklarını göreceksiniz.

Başağrısını azaltır

Eğildiğinizde başınıza doğru saplanan bir ağrınız varsa, salata ve sebzelerinize düzenli olarak ekstra saf zeytinyağı koyun. İçerdiği ibuprofen gibi minerallerle ağrıların oluşumunu, mide ağrılarını ve iltihabı tedavi eden doğal bir bileşime sahiptir. İçerdiği oleocanthal tabii ki ağrı kesicilere eşit değildir fakat kanser, damar problemleri, alzheimer ve kalp sorunlarını azaltır.

Zeytinyağının Saklanması…

Zeytinyağı ışık, sıcak, hava, zaman faktörlerinden etkilenir. Alırken ve saklarken, kapalı ve ışıksız yerde korunmalıdır. Serin bir yerde durmalıdır. Buzdolabına konulmamalıdır. Cam ve koyu renkli olan şişeler tercih edilmelidir. Hava almamalıdır. Zeytinyağı bekledikçe bozulur. Sızma tipi salatalar ve cacıkta, doğal tip kızartmalar ve yemeklerde kullanılır. Kızartmalarda birkaç kere aynı yağ kullanılabilir.

Zeytinyağını Saklamanın Püf Noktaları

Zeytinyağı hava, ışık ve sıcakla temas edince ekşiyebilir. Bu nedenle hava almayan bir kabın içinde serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Ortalama 14 °C zeytinyağının saklanması için idealdir.

Soğukta kaldığında ya da buzdolabında muhafaza edildiğinde zeytinyağı renk değiştirebilir, hatta donabilir. Donan yağınız oda sıcaklığında bekletildiği takdirde tekrar sıvı hale gelecektir. Bu durum yağın rengini değiştirse de tadında herhangi bir bozukluk yaratmaz.  

Zeytinyağını en iyi cam, porselen ya da çe

Etiketler: Zeytinyağının   mucizevi   faydaları