Tabya sözcüğü Arapça `Ta`biye` sözcüğünden türemiş ve donatma, hazırlık, yığmak veya ordu yığmak anlamlarına gelmektedir.

Tabya; Stratejik önem arzeden bir bölgenin, yerin, yolun veya şehrin güvenliğini ve savunmasını sağlamak üzere genellikle bölgenin hakim bir tepesine veya dağ yamacına yapılmış askeri tesislerdir.

Amacı; düşmanı, ileri savunma hattı oluşturarak engellemektir.Şehirlerin ileri karakolu vazifesindedir.

Tabyalar yapı itibariyle mimari kaygılardan bağımsız olarak sadece sağlamlık ve güvenlik esas alınarak inşaa edilmişlerdir.Ana binası ve ulaşım yolları genellikle toprak setlerle koruma altına alınmıştır.Yapıldıkları yerin durumuna göre planlandıklarından dolayı birbirlerine benzememekle birlikte genel olarak şekillerine istinaden yıldız tabya, toprak tabya, hilal tabya, yay tabya şeklinde sınıflandırılmışlardır.

ERZURUM'DA TESPİT EDİLEN TABYALAR 

Bunların bir kısmı kaybolmuş bir kısmı halen ayaktadır.

Bizde Erzurumsayfası olarak bu çalışmasından dolayı değerli tarihçimize Prof Dr Murat Küçükuğurlu Hoca'ya ve Erzurum Teknik Üniversitesi Yönetimine teşekkür ediyoruz.

Tabyalarda bulunan Nene Hatun'un Mezarı

erzurum tabyaları ile ilgili görsel sonucu

Aziziye Tabyası Şehitlik Anıtı

erzurum tabyaları ile ilgili görsel sonucu

Uzunahmet Tabyaları, kentin savunulmasında önemli rol üstlenmiş bir mekan. 1829 yılındaki Rus istilasının ardından 1853-1855 yılları arasında İngilizlerle ortak yapılan Uzunahmet Tabyası, mimari özellikleriyle de diğer tabyalardan öne çıkıyor.

erzurum tabyaları ile ilgili görsel sonucu

Palandöken Tabyası:
Erzurum-Tekman yolunun batısında, yoldan 400 m. kadar içeride yer alır. Bu da büyük tabyalardandır.

erzurum tabyaları ile ilgili görsel sonucu