8. sınıflar için birinci dönem TEOG ortak sınavları bu yıl 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde yapıldı, bu döneme ait son sınav olan merkezi ortak yazılılar ise 26-27 Nisan 2017'de yapılacak. TEOG'da neler değişti? Öğrenciler nelere dikkat etmeli?

TEOG yerleştirme ve tercih sisteminde değişiklikler yapıldı;

MEB bu yıl tercih dönemi için özel okullara kayıtların önceden yapılarak bu öğrencilerin havuzdan çıkmasını istiyor. Tercih olarak 25 okul tercih edilebilecek. Öğrenci bu tercihlerinden birine yerleşemezse açık liseye kaydedilecek. Öğrenciler yerleştiği okulu değiştirmek isterse nakil başvurusu yapabilecek.

Nakil başvurusu sınırlandırıldı;

Nakil için başvuru yapacak öğrencilere ‘nakil tercihi yapacakları okulun taban puanının 20 puan altı’ şartı getirildi. Buna göre ilk yerleştirme sonrası okullarda kalan boş kontenjana en son yerleşen öğrencinin puanından ancak 20 puan daha düşük öğrenciler bu okullara nakil için başvurabilecek. Boş kontenjana nakil başvuruları haftanın 4 günü alınacak ve Cuma günleri sonuçlar açıklanacak. Nakil başvurusu için 5 okul tercih edilebilecek.

Özel okullar nasıl öğrenci alacak?

Geçtiğimiz yıl özel okullar farklı bir uygulama ile öğrencileri kabul etmişti. Bu yıl birçok özel okul farklı puan türüyle öğrenci almak için sistem belirliyor. Bu okullar arasında kendi kayıt kabul koşullarını açıklayan Robert Kolej oldu. Robert Kolej 1000 puan üzerinden KKP (kayıt kabul puanı) ye göre öğrenci alacak. Bu puan için Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin sınav sonuçlarını kullanacak. Birinci sınavların %30 ‘u, ikinci sınavların %70’i hesaplamaya alınacak.

26-27 Nisan 2017’de yapılacak TEOG da;

• A,B,C,D şeklinde 4 kitapçık türü olacak

• Günde 3 oturum yapılacak ve 2 günde tamamlanacak

• 20 soru, 40 dakika süre ve 30 dakika mola şeklinde uygulanacak

• Yanlış cevaplar doğru cevapları götürmeyecek

• İlk 20 dakika ve son 5 dakika sınavdan çıkmaya izin verilmeyecek

• Geç gelen öğrenciye ek süre verilmeyecek

• Sınava mazereti nedeniyle gelemeyen öğrenciler mazeret sınavına alınacak

Adaylar nasıl etkilenecek?

Sınavlarda her dersin katsayısı farklı olacak. Bu katsayılar Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji için 4 olarak alınırken, diğer dersler için 2 olarak kullanılacak.

Buna göre; Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji derslerinden öğrencilerin doğru sayısı diğer derslerden fazla olursa öğrenciler daha fazla yerleştirme puanı elde edeceklerdir.

Sınavda başarıyı etkileyecek faktörler;

• Sınav kaygısı;

Kaygı öğrencinin dikkatini toplamasına olanak sağladığı gibi, öğrenilmiş bilgilerin sınavda kullanılmasını da engelleyebilir. Kaygı sınava yüklenen anlamla artabilir. Bunu dengelemek başarıyı olumlu etkileyecektir. Olumlu düşünmek ve başarılı olacağı konusunda kendine güvenmek kaygıyı dengeleyecektir.

• Kendini tanıma ve potansiyelini bilme;

Sınava hazır mıyım? Bu sınavda başarılı olabilir miyim? Biliyorum sınavım kötü geçecek! gibi olumsuz düşüncelerin size yararı olmayacaktır.

Bu düşünceler yerine, elinden gelenin en iyisini yapmış olduğunu ve sınavda bu bilgilerin ölçüleceğini düşünmeniz yani kendi potansiyelinizi bilmeniz sizi stresten kurtaracaktır.

İyi bir sınav konsantrasyonu için gerçekçi düşünceler;

Sonuç ne olursa olsun ailem beni seviyor, Bu sınavda başarılı olacağım, elimden geleni yapacağım, bu benim geleceğim ve kendi geleceğimi şekillendireceğim. Bu düşünceler sınava odaklanmayı kolaylaştıracaktır.

İki şık arasında kalınabilir;

İki şık arasında kalındığında ilk akla gelen şık genellikle doğru çıkar. Bu nedenle soru anlaşılıncaya kadar dikkatli bir şekilde okumalı ve ilk olarak doğru olduğunu düşündüğünüz şık işaretlenmelidir.

1. Süreyi nasıl kullanmalıyım?
 Testlerdeki soruları kolaydan zora doğru sırayla yapmalısınız. Her testte turlama tekniği ile önce kolay ve çabuk yapabileceğiniz soruları seçerek yapmalı daha sonra kalan süreyi yapabileceğiniz daha zor olan sorulara ayırmalısınız.
 Emin olmadığınız soruyu BOŞ bırakmalısınız!

Çözemediğiniz soruyla inatlaşıp zaman kaybetmemelisiniz.
Bu bir sınav, elbette henüz bilmediğiniz ya da çözemeyeceğiniz sorular olacaktır. Sınav sırasında boş bırakmalı, sınavdan sonra ise o sorunun çözüm yolunu mutlaka öğrenmelisiniz.

2. İki şık arasında kaldığımda nasıl bir yol izlemeliyim?
Özellikle iki şık arasında kaldığınızda doğruya çok yaklaşmışsınız gibi hissedebilir; % 50 şansınız varmış gibi düşünebilirsiniz ancak, bu bir şans değil, ihtimaldir. Ve bu durum, sizin çeldiriciye takılmış olduğunuzu ve o konuyla ilgili eksiğiniz olduğunu göstereceğinden, yanlışa düşme ihtimaliniz çok daha yüksektir. Bu sebeple iki şık arasında kaldığınızda kesinlikle işaretlememeli ve sınavdan sonra o konuya bir kere daha dönmelisiniz.

3. Paragraf sorularına nasıl yaklaşmalıyım?
TEOG, içerik olarak öğrenciden okuduğunu anlama ve yorum yetisi bekleyen bir sınavdır. Bu yetiyi en iyi ölçen soru tipinin başında paragraf soruları gelir. Bu sorularda başarılı olmak için çok fazla okuma egzersizi yapmalı ve çok paragraf sorusu çözmelisiniz. Her şeyden önce zaman kazanmak adına hızlı okumak için bu egzersiz şart!

TEOG‘a çok az bir süre kaldı. Öğrenciler ve veliler büyük bir heyecan içerisinde. Peki sınav öncesi neler yapılmalı ? Sınav esnasında nelere dikkat edilmeli ? Sizlere detaylı olarak her şeyi açıklamaya çalışacağım.

MADDE MADDE TEOG SINAVI BAŞARI STRATEJİLERİ

 • TEOG sadece bir sınav ! Önce bunu çok iyi anlayın !
 • Sınav günü nasıl rahat olacaksanız o şekilde giyinin. Açık renkleri tercih edebilirsiniz. Hava durumunu kontrol etmeyi unutmayın.
 • Bir gece önceden yanınıza alacakları hazırlamayı unutmayın. Kimliğinizi mutlaka hazırlayın.
 • Kahvaltıda aşırı şeyler yemeyin !
 • Optik kağıdınızın üzerini kontrol edip size ait olduğundan emin olun. Eğer size ait değilse görevli öğretmeninize durumu hemen bildirin.
 • Sınav başladığı zaman sadece ve sadece önünüzdeki sorularla ilgilenin. Yanınızdaki arkadaşınız, gözetmen öğretmeniniz, dışardan gelen sesler, bunların hiçbiri umrunuzda olmamalı. Derin bir nefes alın ve başlayın.
 • Kesinlikle kopya çekmeyi düşünmeyin. Sınavınız iptal olacak ve tüm seneniz çöpe gidecektir.
 • Sınav başladığı an her şeyi unuttum gibi bir algıya kapılabilirsiniz. Bu çok normal. Panik yapmayın. Soruların içerisine girdiğiniz zaman her şey hatırlayacaksınız.
 • TEOG’da her derste sizlere 20’şer soru sorulacak. 40 dakika da süre tanınacak. Her soru başına 2 kocaman dakikanız var. Bazı sorular çok kolay olacak ve 20-30 saniyede çözeceksiniz. Yani bu kolay sorulardan artan zamanla birlikte orta seviye sorular için 2 dakikadan daha fazla süreniz var ! Kesinlikle panik yapmayın. Soruları yavaş yavaş çözün.
 • Soruları kesinlikle çok dikkatli okuyun. Altı çizili cümleler varsa (değildir, olamaz, olabilir gibi.) soruyu bir kat daha fazla dikkatli okuyun.
 • Soruları gözünüzde çok büyütmeyin ama çok da küçümsemeyin.
 • Sınavdan sakın erken çıkmayın. Sürenizi sonuna kadar kullanın. Sınavı erken bitirirseniz soruları tekrar gözden geçirin.
 • Yanlışlarınız doğrularınızı götürmeyecek ! Sakın boş soru bırakmayın. Çözemediğiniz sorularda size en yakın gelen seçeceği işaretleyin. %25 şansınız var. Sallayın yani 
 • Bir sınavdan çıktıktan sonra 30 dakikalık aralar olacak. Bu aralarda kesinlikle arkadaşlarınızla sınav kritiği yapmayın. Bazı soruları belki tüm arkadaşlarınız yanlış yaptı, siz doğru yaptınız. Bu sohbetler sizin moralinizi bozacaktır. Sınav kritiğini tüm sınavlar bittiği zamana saklayın. Sadece önünüzdeki sınava odaklanın.
 • Eğer bir soruyu o an yapamıyorsanız o soruyla çok vakit kaybetmeyin. Soruyu işaretleyip diğer soruya geçin. Daha sonra bu soruya dönün. Bu şekilde atladığınız sorular olursa kesinlikle kaydırma yapmamaya dikkat edin.
 • Yapamadığınız bir soruya tekrar geri döndüğünüzde sorunun üzerinde yaptığınız karalamaları kesinlikle silin. Soruyu en baştan okuyup, ilk defa çözermişcesine çözün. Eski işlemlerinizin üstünden gitmeyin. Bu, soruyu tekrar yanlış yapmanıza sebebiyet verecektir.
 • Her sınavda ilk 5 soruda öğrenciler çok hata yapıyorlar. Bu bir istatislik. Bunu kullanın ! İlk 5 soruya dikkat edin.
 • Grafik sorularında, parçada anlam sorularında, kısaca sorunun üzerinde bir metin var ise metni iyi okuyun. Hemen soruyu çözmeye kalkışmayın. Soruyu doğru anlamak, soruyu çözmenin yarısıdır.
 • Paragraf sorularında önce soruyu okuyun. Daha sonra paragrafı okuyun.
 • Her soruyu mutlaka acele etmeden, dikkatlice okuyun. Hız, felaket getirir 
 • Uzun sorulardan korkmayın ! Bazı uzun sorular çok daha kolay olabiliyor. Yazının uzunluğunun gözünüzü korkutmasına izin vermeyin.

Tekrar ediyorum. TEOG sadece bir sınav ! Tek düşmanınız da aşırı heyecan. Normal heyecan herkeste var zaten Derin bir nefes alın ve rahatlayın. TEOG dünyanın sonu demek değil ve er ya da geç emeklerinizin karşılığını muhakkak alacaksınız. Bundan emin ol.

Hepinize TEOG sınavınızda sonsuz başarılar dilerim. Biliyorum, başaracaksınız !

Abdullah İkinci/Eğitimci