Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı Kanun 19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmıştı.

Bu kanun kapsamında araç sahipleri için Motorlu Taşıtlar Vergisi ve sürücüler için trafik cezalarında önemli indirim ve taksit imkanı sunuluyor. Peşin ve taksitli ödeme imkanı sunulacak olan yapılandırma 4 milyon 250 bin kişinin 6 milyar liralık borçlarını kapsıyor.Yeniden yapılandırma kapsamında gecikme zammı ve gecikme faizi silinecek.

Bunun yerine enflasyona göre güncelleme yapılacağı için uzun dönemli borçlarda önemli seviyede düşüş görülecek. Taksitli ödemelerde ana paranın üzerine enflasyon (Yurt içi-ÜFE) eklenerek yeni borç hesaplanırken, peşin ödemelerde enflasyon esas alınarak belirlenen tutarın yarısı ödenecek. Bu da peşin ödemeyi taksitli ödemeden daha avantajlı konuma getiriyor.

Yine de taksitli ödeme seçeneğine başvuran vatandaş; 6,9, 18 taksit gibi seçeneklerden faydalanabilecek.Yeniden yapılandırma sürecinde 30 Haziran ve önceki döneme ait vergi ve trafik cezası borçları yapılandırılabilecek.

Bunun için Ekim ayının sonuna kadar bağlı bulunulan vergi dairesinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinden başvuru yapmak gerekiyor. Kanun ayrıca matrah ve vergi artırımında vergi incelemesinden muafiyet, inceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma, beyan edilmemiş gelirler ve kazançlar için pişmanlıkla cezasız ve faizsiz beyan şansını da vatandaşa sunuyor.