Gün içerisinde 4.30 TL seviyesini aşan, ardından da 4,29 seviyesine gerileyen dolar, ABD Başkanı Trump'ın İran'la nükleer anlaşmayı onaylamayacağını duyurması üzerine yeniden 4.30 TL seviyesinin üzerini gördü.

GÜN İÇERİSİNDE DOLAR 4.30 SEVİYESİNİ GÖRDÜ

Türk Lirası'nda son dönemdeki sert değer kaybının ardından Merkez Bankası dün beklendiği üzere zorunlu karşılık düzenlemesi yaparak döviz likiditesini artırıcı bir adım atarken dolar/TL'de bu adıma verilen tepki sınırlı oldu. Dolar kuru, 4,30 lira tarihi zirvesini yeniledi.

TRUMP'IN KARARININ ARDINDAN DOLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

Akşam saatlerinde aşağı yönlü hareket seyri gösteren ve 4.29 lira seviyelerine inen dolar, ABD Başkanı Trump'ın kararının ardından yeniden 4,30 lira seviyesine yükseldi.

 

ABD Başkanı Trump, telefonda Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü. Trump, ABD'nin İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekileceğini Macron'a söyledi.

İRAN'LA YAPILAN NÜKLEER ANLAŞMA

Temmuz 2015'te, P5 1 ülkeleri grubu (Çin, Almanya, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD), İran ile nükleer anlaşma imzalamış ve bu Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) olarak da anılmıştı.

Söz konusu ülkeler İran'ın nükleer programına girmeyi kabul etmesi karşılığında uygulanan bazı ekonomik yaptırımları kaldırmayı kabul etmişti.

ABD'nin önceki başkanı Barack Obama döneminde imzalanan anlaşmayla, İran'ın uranyum zenginleştirme programının 2025'e kadar ertelenmesi kararı alınmıştı.

TRUMP, ANLAŞMADAN ÇEKİLMEYİ VADETMİŞTİ

ABD Başkanı Trump ise seçim vaadinde anlaşmadan dönmeyi vadetmiş ve selefi Obama'yı anlaşmayı imzaladığı için sık sık eleştirmişti.

ABD anayasasına göre Başkanların 90 günde bir anlaşmaya onay vermeleri gerekiyor. Trump, göreve başladığı Ocak 2017'den beri her 90 günde bir anlaşmayı onaylamıştı.