DAHA FAZLA MI HASTA OLUYORUZ YOKSA DAHA FAZLA HASTA MI SAYILIYORUZ?

Sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı iki kat artmış durumda. Daha önceleri yılda 2 kez sağlık merkezlerine gidilirken şimdilerde yılda 8 kez gidiliyor. Ancak son 10 yılda ilaç tüketimi de 2 katına çıktı. Türkiye, ilaç Tüketimi en çok artan OECD ülkesi oldu. Peki imkanlar artıyor buna bağlı olarak yeni hasatalıklar mı türüyor. Her yeni hastane ilaç endüstrisi için reçete yazılan yer (ilaç satış yeri) olarak mı görülüyor? Bu kadarçok ilaç neden yazılıyor? Bu fzla ilaç işinden kimler çok para kazanırken hangi yeni hastalıklar türüyor? Vatandaş ilaç endüstrisinin kobayı olarak mı görülüyor?

ilaçlar ve doktorlar ile ilgili görsel sonucu

Peki bu artışın nedeni hastalıkların artması mı? Yoksa ilaç endüstrisinin Türkiye'deki faaliyetleri mi? Doktorlarla ilaç şirketlerinin ilişkisi hızla artıyor. Karşılıklı kazanç ilişkisine dayalı ilişkilerden bahsediliyor. Ne kadar çok ilaç yazılması o kadar çok kazanç mı? 77 milyonluk  Türkiyede kişi başına yılda 25 kutudan fazla ilaç yazılıyor.2004 yılında Türkiyede 856 milyon ilaç kullanılırken 2013 yılında bu sayı 1.78 milyar kutuya fırlamış durumda. Her yıl 800 civarı ilaç ruhsat alıp piyasada satışa çıkıyor.

RÜŞVETLE İLAÇ YAZAN DOKTOR ile ilgili görsel sonucu

Antibiyotikler, Antienfektifler, sindirim ilaçları, kas ilaçları en çok yazılan ilaçlarTürkiyede hasatlık mı pazarlanıyor. Bir kısım doktorlar hastalıkların çeşitleri artırılarak ilaç endüstrisine daha çok müşteri- eleman kazandırıldığını ifade ediliyor. Belli olağan durumlar bile hastalık olarak tanımlanıp ilaçlar yazılıyor.

RÜŞVETLE İLAÇ YAZAN DOKTORLAR ile ilgili görsel sonucu

RÜŞVETLE İLAÇ YAZIMI ARTIYOR MU?

25 BİN ilaç mümessili çalışıyor. 130 binin üzerinde doktor çalışıyor. Her mümessile ortalama beş doktor düşüyor. Tıbbi mümessillerin görevi ilaçları doktorlara tanıtmak. Ancak iş pratikte böyle mi yürüyor. Reçete üretimine katkıda bulunan mümesssiler doktorlarla farklı ilişki içerisine girerler. Doktorların tercih ettiği ilaçlar içerisine girmek için yoğun bir mesai harcanır. Doktoru yemeğe,toplantıya,tatile götürmek gibi etkinliklerle doktorlarla sıkı irtibat kurulur. Hatta kişisel ihtiyaçlarını karşılama, evine koltuk takımı,vitin takımı,beyaz eşya, telefon, arabasına kış lastiği, bilgisayar hediye etme,çocuklarının servis ihtiyaçlarının karşılanması gibi hediyerlerde verildiği söylenmektedir. Yani ne kadar çok ilaç yazarsa hediyenin (Rüşvetin) miktarı ve değeri o kadar artıyor.

RÜŞVETLE İLAÇ YAZAN DOKTOR ile ilgili görsel sonucu

İlça endüstrisine görebirdoktor ne kadar çok fazla reçete yazıyorsa o kadar fazla el üstünde tutuluyor. İlaç mümessileri ne kadar çok ilaç yazdırabilirse o kadar fazla prim alıyor.

Baş ağrısına vitamin ilacı, psikolojisi bozulana ve her doktora gelene psikilojik ilaçlar yazıldığı sık sık toplumda ifade ediliyor. Yan etkilerine,oluşturabileceği fiziki hasarlara dikkat edilmeden ilaç yazılıyor.

 RÜŞVETLE İLAÇ YAZAN DOKTOR ile ilgili görsel sonucu

Hastaya "puan" mümessilerede "yolunacak kaz" gözüyle bakan doktorlar olduğu iddia ediliyor.

Bu konuda görev Sağlık Bakanlığı'na düşüyor. Bu iddiaların üzerine gitmek ve doktor- ilaç mümessili ilişiklerini ortaya çıkarmak gerekiyor. Yaz yaz -Kazan kazan mantığı ile çalışan doktorlar ortaya çıkarılmalı. Vatandaşın sağlığı bu kadar ucuz olmamalı. Türkiye de her geçen gün ilaç tüketimi neden bu kadar artıyor bunlara uygulanabilir tedbirler alınmalı. Yukarıda haberde yazılan iddialar yenilir yutulur iddialar değil.Sağlık Bakanlığı bunlara karşı harekete geçip vatandaşı bu endüstrinn oyunlarından korumalı.

Kaynak: Al Jazeera Türk haberinden ve belgeselinden faydalanılmıştır.