Sabur Ali Kujulov… Uzun zamandır Çeçen direniş mücadelesinde yer aldı. Ülkemize sığınmacı olarak geldi.  Siyasi sığınma talebi kabul gördü. Ancak şuan Rusya’ya iadesi gündemde….İnternette habere çok yoğun tepki var. Yapılan habere binlerce yorum yazılarak Dış İşleri Bakanlığı'ndan Çeçen Liderin Rusya'ya teslim edilmemesi isteniyor. 

"Sınırdışı edildiğinde öldürüleceğine kesin gözüyle bakılan Müslüman Çeçen liderin, sınırdışı edilmemesi için duyarlı yetkilileri göreve çağırıyoruz." diye çağrı yapılıyor.

Çeçenistan uyruklu, Rusya Federasyonu vatandaşı, Sabur Ali Kujulov, Rusya işgaline karşı 1994 yılı itibari ile Aslan Mashadov ve Şamil Basayev’in de aralarında bulunduğu önemli liderle birlikte 2015 yılına kadar mücadelesini sürdürmüş; sağlık sorunları nedeni ile ülkemize sığınmış ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde iltica başvurusunda bulunmuştur.

Başvurucu, Türkiye’de bulunduğu sırada Kadirov ajanları tarafından 3 kez öldürülmeye çalışılmış ve suikast girişimleri TEM Şube Müdürlüğü tarafından engellenmiştir. İki ağabeyi şuanda Rusya’da rehin olarak cezaevinde tutulmaktadır. I. Ve II. Çeçen savaşlarında başarılar elde etmiş ve internet ortamında da resimleri olan bir önderdir. Çeçenistan ya da Rusya’ya gönderilmesi halinde öldürülmesi kaçınılmazdır.

Daha önce alınan karar gereği sınırdışı edilmesi durdurulurken, bugün neden sınırdışı edilmek isteniyor? Türkiye ve Rusya arasındaki sıcak ilişkiler mi sınırdışı kararı verilmesine etki etti? sorularını gündeme getirdi.

çeçen lider rusya'ya teslim ile ilgili görsel sonucu

Sabur Ali Kujulov, 2015 yılında sağlık sorunları nedeni ile Türkiye'ye sığındı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde iltica başvurusunda bulundu.

Türkiye'de bulunduğu sırada Ramazan Kadirov destekli gruplar tarafından 3 kez öldürülmeye çalışılan Kujulov'a suikast girişimleri TEM Şube Müdürlüğü tarafından engellendiği öğrenildi.

Kujulov'un iki ağabeyinin Rusya'daki cezaevinde rehin olarak tutulduğu ifade edildi.

Bursa 1. İdare Mahkemesi 2015/1411 Esas, 2016/67 karar 03.02.2016 tarihli kararı ile; başvurucunun sınırdışı edilmesi halinde işkence görmesi ve öldürülmesinin kuvvetle muhtemel olması nedeni ile sınırdışı kararını iptal etti.

Alınan mahkeme kararı uyarınca iltica başvurusu değerlendirmeye alınan Kujulov, İstanbul ilinde düzenli olarak imzaya gittiği İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nde 28.12.2016 tarihinde imza attıktan sonra alıkonulduğu ve hakkında tekrar sınırdışı kararının verildiği belirtildi.

Kujulov'un, İstanbul/Fatih Kumkapı Polis Karakolunda bekletildiği ve yarın sabah sınırdışı edileceği kaydedildi.

Konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklamanın yapılmadığı öğrenilirken, belirsizliğin sürdüğü aktarıldı.

Kaynak:Yenişafak