Televizyon dizilerinin gençliğin yetişmesinde olumsuz birçok yönü var. Milletimizin aile yapısına kültür ve tarihine aykırı senaryolarla gösterime giren diziler ahlaki ve manevi bunalım oluşturmaktadır.

Ülkemizde televizyon sektörünün Türk aile yapısını nasıl tahrip ettiği son dönemde en çok tartışılan konulardan biri. Türk dizilerini incelediğimizde ise neredeyse tamamının yabancı dizilerden uyarlama olduğunu gördük. Uyarlamada dikkat edilmeyen en önemli konu da Türk kültürüne ve ahlak yapısına uygunluğu.

ürkiye, Amerika'dan sonra dünyada en çok televizyon izlenilen ikinci ülke konumunda. Dünyada en çok televizyon izlenen ikinci ülke olan Türkiye'de, “prime time" olarak geçen en çok televizyon izlenen saatler ise genelde ailelerin evlerinde bulundukları akşam saatleri.
TDK'nın “altın saatler" dediği bu yoğun zamanların da kısıtlı olması dizi yapımlarını reyting savaşının birer unsuru haline getiriyor. Diziler de rakiplerini alt etmek pahasına senaryolarında insanları şaşkınlığa uğratacak adlarından söz ettirecek şiddet, aldatma sahneleri gibi Türk aile yapısını bozan sahneleri daha yoğun olarak kullanıyor.
Dizilerin sahnelerini teker teker tasvir etmek yerine, Türkiye'de yayınlanan dizilere ve senaryolarına genel bir bakış atmak aslında yeterli. Çünkü ülkemizde yayınlanan dizilerin çoğu uyarlama. En çok Güney Kore yapımlarından uyarlanan bu dizilerde Türk aile yapısına uygun olmaması ve bozması aslında şaşılacak bir durum değil.

İŞte TV Dizilerinin sakıncaları ve gençliğe verdiği zararlar

No:309 dizisi, "Fated to love you" dizisinin birebir uyarlaması. Genç bir kadınla genç bir adamın gayri ahlaki ilişkilerinin anlatıldığı dizide uyarlanırken neredeyse hiçbir şey değiştirilmemiş.

Mother - Anne

 

İsmi dahi değiştirilmeden bir Güney Kore dizisinden uyarlanan Anne dizisi, RTÜK'ten aldığı cezalarla da sık sık gündeme geliyor. Dizide bir anne ile kızının başından geçen dramatik olaylar anlatılıyor.