Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nden bir grup öğrenci Mayıs 2015 tarihli hazırladıkları bitirme tezinde "Medine Hurmasından Rakı Yapımı"konusunu hazırlamışlar. Ne için bu konunun seçildiğini bilmiyoruz ama 'medine hurması' vurgusu yapılarak bunun rakı ile birleştirilmesi ilginç ve bir o kadar da kasıtlı gibi.

Gerçekten böyle bir konu çalışılmış mı? Üniversite yönetiminin bu tezden haberi var mı? Varsa ne demiş? Nasıl bulmuş bu konuyu? merak ediyoruz.

Memleketimizde son derece etkilibir Gıda terörü yaşanırken bu GDO, İlaç vs katkılı ürünleri araştırıp toplumu bilgilendirmesi gereken mühendisler neden böyle spesifik bir konu ile uğraştırılmış?

Bu tezi hazırlatan hocamız aceba neden böyle bir tez hazırlatma amacı gütmüş olabilir?

Açıklama gönderilirse yayınlayacağımızı belirtiyoruz.

 

Aslında bu tez bir gerçeği bir kaz daha ortaya çıkarıyor. Üniversitelerde bitirme tezlernin veya normal tezlerin ne kadar absürt, ilgisiz ve garip olduğunu gösteriyor. Bitirme tezleri incelendiğinde birçoğunun " kardeşim bu konuda çalıştırılır mı" diyeceğiniz başlıklardan oluştuğunu görebiliyoruz. Üniversite tezlerine çeki düzen verilme zamanı çoktan geçiyor. Gıda muhendisliği bölümünde o kadar araştırma konusu olacak konu varken neden böyle bir konu seçilmiş. Bununla ne amaçlanmış. Müslümanların kutsal beldelerinden gelen hurma neden İçki ile ilişkilendirilmiş? O kadar çok konu olabileek ayrıntı varken!!