15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında FETÖ'ye yönelik ağırlıklı operasyonların yapıldığı alanlardan biri de üniversiteler oldu. Darbe girişiminin hemen ardından YÖK, tüm devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörlerinden Cemaat ile bağlantılı akademik ve idari personelin tespitini istedi. Bu süreçte, Türkiye’nin dört bir tarafındaki üniversitelerden 4 binin üzerinde akademisyen ve idari personel hakkında soruşturma başlatıldı; kimileri açığa, kimileri gözaltına alındı. OHAL sonrası yayımlanan KHK'lar ile 15 üniversite kapatılırken çoğunluğu devlet üniversitelerinde görevli 2 bin 346 akademisyen açığa alındı. Halen de üniversitelere ve akademisyenlere yönelik operasyonlar bitmiş değil. Kısa süre sonra çok sayıda eleman alacak üniversiteler ilana çıkmaya başladılar.

Başvurular Başladı

Kritik soru ise, üniversitelerin açılmasına az bir zaman kala, boşalan kadroların nasıl ve ne zaman doldurulacağı? Sorunun çözümü için de düğmeye basıldı. Son 15 gün içinde üniversiteler hem akademik hem de idari personel alımı için birer birer ilana çıkmaya başladı. Sadece Anadolu’da değil Marmara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi gibi büyük şehirlerdeki üniversiteler de ihtiyaçları doğrultusunda personel alacak. Arananlar arasında; profesörler, doçentler, araştırma görevlileri bulunuyor. Bunun dışında idari kadroya da çok sayıda alımların yapılacağı belirtiliyor.

Önümüzdeki iki ay içinde de üniversitelerin 4 bine yakın akademik ve idari personel alımı yapması bekleniyor. Üniversitesine göre değişmekle birlikte başvuru için son tarih Eylül ortası olduğu belirtiliyor.

http://www.akademikpersonel.org/anasayfa/selcuk-universitesi-akademik-personel-alacak.html

http://www.akademikpersonel.org/anasayfa/sinop-universitesi-akademisyen-alacak.html

http://www.akademikpersonel.org/anasayfa/abant-izzet-baysal-universitesi-ogretim-uyesi-alacak-3.html

http://www.akademikpersonel.org/anasayfa/istanbul-aydin-universitesi-arastirma-gorevlisi-ve-ogretim-gorevlisi-alacak.html

http://www.akademikpersonel.org/anasayfa/amasya-universitesi-akademik-personel-alacak.html

http://www.akademikpersonel.org/anasayfa/mimar-sinan-guzel-sanatlar-universitesi-akademisyen-alacak-3.html