Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki öğrencilerin 3 ay sürecek yaz tatiline girmesinin hemen ardından yaz Kur’an kursları başlıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen yaz Kur'an Kursları BÜYÜK BİR İHTİMALLE 12 Haziran pazartesi günü eğitime başlayacak  ve 9 hafta sürecek. 

Diyanet işleri Başkanlığı’nca gönderilen “Yaz Kur’an Kursları Uygulama Esasları”ndaki şartları taşıyan kurslar, yaz döneminde 4-6 yaş sınıfları açılabilecek.

Bu sınıflarda söz konusu uygulama esaslarındaki şartları taşıyan öğreticiler görev yapacak.

3 TEMMUZ UYGULAMASI KALDIRILDI

Daha önce uygulaması yapılan Yaz Kur'an Kurslarının 3 Temmuz'da açılması da bu yıl itibariyle kaldırıldı. Öğrencilerin motivasyon konusunda 12 Haziran'ın uygun olacağı kanaatini taşıyan Diyanet yetkilileri, 9 Haziran 2017 tarihinde okulların kapanmasının ardından 12 Haziran 2017 Pazartesi günü Yaz Kur’an Kurslarının açılmasını İHTİMAL çerçevesinde uygun gördü.

Edinilen bilgilere göre resmi açıklamanın önümüzdeki hafta yapılması bekleniyor.

MEVSİMLİK İŞÇİ ÇOCUKLARINA DA KURS AÇILACAK

Bu arada mevsimlik işçilerin çocukları da unutulmadı. Mevsimlik işçilerin çocuklarının yaz Kur’an kursu faaliyetlerinden faydalanması amacıyla söz konusu işçilerin bulunduğu yerlerde yaz Kur’an kursu açılacak.

Sınıflar oluşturulurken öğrencilerin yaş farklılıklarının da göz önünde bulundurulacağı kurslarda yaş grupları dikkate alınarak öğrencilerin birlikte eğitim-öğretim görmeleri sağlanacak.

KURS ÖĞRENCİLERİ SPORTİF AKTİVİTELER YAPABİLECEK

Spor da yapacaklar Yaz kurslarındaki eğitim gören öğrenciler Kur’an eğitiminin yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde sportif etkinliklerde bulunabilecek.

Öğrencilere yönelik, iftar programları ile gezi gibi sosyal ve kültürel etkinlikler de düzenlenecek.