Yeni Sınav Sisteminde Tarih Dersi yok sayılmış ve itibarsızlaştırılmış!

Acele bir şekilde hazırlanan ve ilan edilen YENİ YKS sisteminde eksikler şimdiden görülmeye başladı.

Tarih dersi EA ve Sayısal alanda artık önemi ortadan kaldırıldı. Öğrenciler artık bu derslerden soru gelmeyeceği için okullarda tarih dersine ihtyaç duymayacak sadece not almak için dinleyecek. Böylece bu dersler okulda itibarsızlaşırılmış olacak.

Okullarda tarih branşında görev yapan öğretmenlerden yeni açıklanan sisteme büyük tepki var. Öğretmenler bize ulaştırdıkları mesajlarında tarih dersinin itibarsızlaştırıldığını ve tarihin öneminin göz ardı edildiğini belirtiyorlar. Tarih derslerinin okullarda şuur verdiğini yeni sınav sistemi ile öneminin azaltılmasının yanlış olduğunu belirtiyorlar.

ÖĞRENCİYE SINAVDA SORU SORMAYINCA O DERSİ ÖNEMSEMİYOR

Osmanlı tarihi, Çağdaş Türk Tarihi, Osmanlı tarihi ve günümüzdeki devletinin tarihini bilmeyen bir nesil için düğmeye basıldığını ifade ediyorlar. Tarihini bilmeyen bir milletin coğrafyasını başkalarının çizer unutulmuş gibi.

 

Sınavda tarih derslerinden eşit ağırlıkçının 2.sınavda ve EA ve Sayısalcının 1.sınavda soru görmemesinin hatalı olduğunu yanlışın acilen düzeltilmesini belirtiyorlar.

Bu sistemde sayısal öğrencileri okullarda tarihi dinlemeyecek. Eşit Ağırlık öğrencileri sınavda çıkmayacağı için dinlemeyecek.

TEOG yerine gelecek olan MİS’de Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerinden sorular yer alacak. ANCAK SOSYAL BİLİMLERDEN DE ONLARA SORU GELMEYECEK...

15 Temmuz Hain darbe girişimini yaşamış ve tarihi büyük tecrübe kazanmış bir toplumun ve yeni nesillerin tarihten ve tarihini öğrenmekten uzaklaştırılması manidar..

İŞTE YENİ SINAV SİSTEMİ

Otomatik alternatif metin yok.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bugün üniversiteye girişte yeni sistemi kamuoyu ile paylaştı. Saraç’ın açıklamasına göre, 2018-2019 eğitim öğretim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oldu.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda, adaylar iki ayrı oturuma katılacak. İlk oturumda, adaylar Temel Yeterlilik Testi'ni alacaklar. Öğleden sonraki ikinci oturumda ise adayların önceki yıllarda takip edilen usule uygun olarak lise müfredatına dair bilgisi esas alınacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Dil sınavı hariç Haziran ayının bir hafta sonu Cumartesi günü yapılacak iki oturumlu bir sınavla gerçekleşecek. Yabancı Dil sınavı ise aynı hafta sonu Pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek ve soru sayısı 80 olacak.

Birinci oturumdan sonra öğle arası verilecek. Bu ara, adayların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerinin yanı sıra zihinsel olarak da rahatlamalarını sağlayacak.

İKİNCİ OTURUM

İkinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere dört test yer alacak, sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da müfredata dayalı olacaktır.

Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleştirilecek olan ikinci oturumda, 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, 40 adet Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 40 adet Matematik ve 40 adet Fen Bilimleri sorularından oluşmak üzere dört test yer alacak.

‘BU SORULARLA MÜFREDATIN TAMAMI KAPSANAMAZ’

Eğitimci Onur Soğuk, yeni sistemde öğrencilerin öğleden önce Türkçe ve Matematik’ten 40’ar soru çözeceğini, temel yeterliliğin Türkçe ve Matematik olmasının olumlu olduğunu söyledi. Olumsuz tarafın ise öğleden sonra alan sınavı yapıldığını, çocukların 40 Matematik, 40 Edebiyat, 40 Sosyal Bilimler, 40 Fen Bilimler olmak üzere bir günde toplam 240 soru çözeceğini, sınav stresinin azalmayacağını kaydeden Soğuk, “Yeni sistemde fizik bilgisi 13-14 soruyla sorgulanacak. Yani daha az soru olacak. Bu sorularla müfredatın tamamı kapsanamaz” dedi.

Yeni sistemde türkçe ve matematiğin daha fazla ön plana çıktığını anlatan Soğuk, “Türkçe ve matematiği iyi bilen çocuk sınavı kazanacak. Diğer derslerin katkısı azalacak. Bu da öğrenciyi sınıflandırmak açısından sağlıksız. Gelen, gideni arattı… Yeni sistem öğrenci açısından olumlu değil. Ayrıca Hukuk bölümü eşit ağırlık puanıyla öğrenci alıyor. Ancak puan hesaplanırken, Türkçe, Matematik, Edebiyat ve Coğrafya’nın katkısı olacak. Çocuk, Felsefe ya da Tarih çalışmadan hukuk fakültesini kazanabilecek” diye konuştu.

Yeni Sınav Sistemi 
1. Sınavın adı Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı (YÖKS) oldu.
2. Sınav 1 hafta sonunda bitecek.
3. Cumartesi 40 soru Türkçe 40 soru matematik olmak üzere bütün adayların girmesi zorunlu sınav olacak.
4. Türkçe ve matematiğin etkisi yüzde 40 olacak.
5. Cumartesi öğleden sonra 1.Türk dili ve edebiyatı /Coğrafya 2.Sosyal bilimler 3. Matematik / Fen bilimleri sınavı olacak (adaylar istediği sınava girebilecek ).
6. Dil sınavı pazar günü yapılacak ve 80 soru sorulacak .
7. İkinci sınavın ağırlığı yüzde 60 olacak.
8. Cumartesi sabah yapılacak sınav temel yeterlilik sınavı olacak. 150 puan alan aday yüksekokullara tercih yapabilecek. 
9. Temel yeterlilikten 180 puan alan aday 4 yıllık lisans eğitimine tercih yapabilecek.
10. Temel yeterlilikte 200 puan ve üstü alan aday isterse o puanı 2 yıl kullanabilecek. İsterlerse sınava tekrar girip yüksek puanlı olanı kullanabilecek. 
11. Sözel bölümler için edebiyat /coğrafya %50 Sosyal bilimler %50
Sayisal bölümler için Matematik %50 Fen bilimleri %50
Eşit ağırlık bölümleri için Matematik %50 Edebiyat /Coğrafya %50
12. Sınav süreleri daha sonra belirlenecek.
13. Sadece 4 puan türü olacak.