İSTANBUL TARİHİ KUDÜS MİTİNGİYLE TARİHE GEÇTİ

İsrail'in Kudüs'te gerçekleştirdiği işgal ve Mescidi Aksa'nın ibadete kapatılmasını protesto amacıyla 2 milyona yakın Müslüman tek ses tek yürek oldu.

İstanbul Yeni kapı'da yapılan Saadet Partisi'nin organize ettiği mitingte 100'ün üzerinde STK- sivil toplum kuruluşu destek oldu. Parti bayrağı yerine Türkiye ve Filistin bayrakları ile meydanı dolduran milyonlarca kadın ve erkek tek ses tek yürek tekbir getirdi.

AGD, ÖĞ-DER, Memur-Sen başta İHH İnsani Yardım Vakfı, ÖNDER İmam Hatip Mezunları Derneği, ASKON, Milli Gençlik Vakfı, ASKON, Deniz Feneri Derneği, Cansuyu Derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşu destek verdi.

Kudus sevdası ile Yeni bir Yenikapı ruhu doğdu. 1980 yılında yapılan Kudüs Mitinginden sonra en büyük miting olarak tarihe geçti. Müslümanların aynı gaye etrafında toplanabilecekleri bir kez daha ortaya kondu.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Programa TBMM'den Ak Partiden Kocaeli Milletvekilleri  Cemil Yaman ve Sami Coşkun ile CHP İstanbul Milletvekilleri İlhan Kesici ve Mahmut Tanal da katıldı. Diğer Partilerin il ve ilçe başkanlarından da katılım oldu. Ayrıca BBP İstanbul İl Başkanı ve Hüda-Par İstanbul İl Başkanı da mitinge destek verdi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık ve açık hava

Miilli Selamet Partisi'nin 1980'de yapmış olduğu Kudüs mitingi.kudüsü İsrail'in başkenti olmaktan kurtarmıştı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık, gökyüzü, stadyum ve açık hava

İsrailin yaptığı zulmü kınayan 2 milyon müslüman İsraile Kudüsten ve Filistin topraklarından defol dedi. Anadolu'dan binlerce otobüs ve otomobil ve 100 binler İstanbul'a akın etti.

Hamas Türkiye temsilcisi Cihat Yağmur ile Mısır Müslüman Kardeşler örgütünün temsilcisi Saadet Burhanettin de mitinge katıldı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık, gökyüzü ve açık hava

İsrailin yaptığı işgal ve mescidi aksada yaptığı saldırılar kınandı. İsraille yapılan tüm resmi anlaşmaların iptali istendi. Türkiye üzerinden Avrupaya doğalgaz satacak olan İsraile müsade edilmesin dendi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık ve açık hava

Dünya mazlumlarının umudunu artıran,  zalimleri ise korkuya sevk ettiği fotoğraf, işte budur. İsrailin devlet terörünün ancak İslam birliğinin kurulması ile durdurulabileceği vurgulandı.

Mitinge gençler ve bayanlarda çok ilgi gösterdi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve açık hava

Tüm anlatılanların özeti bu afişte idi. "Kudus iSLAMINDIR"

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve kalabalık

Meydanlara sığmadılar

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi

Mitingi organize eden ekip memnundu. Çünkü müslümanlar tek ses tek yürek olmuşlardı. Çünkü İsrail bu mitingle Türkiye'nin gücünü ve imanını bir kez daha görmüş oldu. Filistinlilerin yalnız olmadığı dünyaya gösterildi.

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, kalabalık ve açık hava

Mtingin sonunda konuşan Temel Karamollaoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

"Gazze'de patlayan bir bomba, tüm İslam coğrafyasında aynı acıyla yürekleri yakmaktadır. Tarih boyunca tevhid ve adalete inananlar olarak bizim ecdadımız Kudüs'ü barış yurdu haline getirmişlerdir. Kuvveti üstün tutan zalimler ise bu kutlu beldeyi zulme boğmuş, çatışma diyarına dönüşmüşlerdir. Önce Filistinlileri kaba kuvvet zoruyla tanklarla, füzelerle katlettiler.

Geriye kalanları evlerinden barklarından göçe zorladılar, mecbur bıraktılar. İsrail'i kurdular, şimdi de Büyük İsrail'i kurmak için uğraşıyorlar. Her gün Müslüman katletmekten, kan akıtmaktan adeta haz alıyorlar. Kudüs bugün siyonizmin topyekun kuşatmasıyla karşı karşıyadır. Bu kuşatma aynı zamanda küresel bir kuşatmadır. Bu küresel kuşatmaya ancak küresel bir direnişle karşılık verebiliriz.

Bu yüzden zaman konuşma zamanı değil, çok çalışmak ve şuurla hareket etme zamanıdır. Farklılıklarımızı kaşıyarak değil, ittifaklarımızı güçlendirerek bu kötü gidişe 'dur' diyebiliriz. Kudüs'ün kurtuluşu için lafa değil, icraate ihtiyacımız var"

Mitinge katılan bazı vatandaşların ise üzerinde Maduro ve Ronaldo'nun olduğu bir pankart taşıdıkları görüldü.

Hamas İslami Direniş Hareketi Lideri İsmail Haniye de, video mesaj ile kalabalığa hitap ederek, Milli Görüş camiasına ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

İsrail basını çıldırmış:
"Vur vur Siyonistlere" şarkısını söyleyen binlerce İsrail karşıtı kişi İstanbul'da toplandı."

Haberde mitingin sloganı olan ve aynı zamanda Millî Görüş Lideri Necmettin Erbakan'ın sözü olan "İsrail ancak güçten anlar" cümlesine de dikkat çekilmiş. Ayrıca mitingi organize eden Saadet Partisine ve genel başkan Temel Karamollaoğlu'na "islamist" denilmiş.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi