ÖSYM'nin YGS sınavına giren öğrencilere diplomatik sıkıntılar yaşadığımız Almanya'nın ürettiği silgi ve kalemtraşları dağıtması tartışma konusu oldu.

Üniversite öğrencilerinin merakla beklediği YGS dün düzenlendi. Ancak YGS sonrası çok sayıda öğrencinin ÖSYM'nin dağıttığı silgilerden şikayetçi olduğu görüldü.

Sınava katılan öğrenciler Üzerine Germany yazan "kalitesiz" olduğu iddia edilen silginin iyi silmediğini savundular. Birçok kişi de sosyal medaya da konuyu gündeme getirip Alman malı silgi ve kalmetraş kullanılmasına tepki gösterdiler.

ygs de kalem ve silgi alman malı ile ilgili görsel sonucu

2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu 2017-YGS dün yapıldı. Saat 10.00'da başlayan tek oturumlu 160 dakikalık sınav 12.40'ta sona erdi. YGS'de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer aldı.

YGS'nin ardından ise 'silgi' konusu gündeme düştü. Öğrenciler sosyal medya paylaşımlarında ÖSYM'nin silgi dağıttığını, ancak silginin silmediğini, silmek için dakikalar harcadıklarını söyledi.Almanya ile Türkiye arasındaki kriz sürerken ÖSYM’nin Alman malı Pelikan marka kalemtraş ve silgi dağıtması tartışma konusu oldu. "70 yıldır bir silgi bile üretemedik mi" diye konu sosyal medya da çokça paylaşım yapılarak tartışıldı.