Ayasofya'nın ibadete açık bölümüne uzun süre sonra asaleten imam atanırken ezan okundu. Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Ayasofya'da ezan okunmasını protesto ederek İstanbul'a yapacağı ziyareti iptal etti.

Dünya Bülteni'nin haberine göre 916 yıl kilise, Fatih'in İstanbulu fethinden sonra 482 yıl cami olarak hizmet veren fakat Cumhuriyet sonrası müze olarak açılıp bu haliyle bu güne kadar gelen Ayasofya'nın (Ayasofya Camii) ibadete açık bölümüne (Hünkar Kasrı) Diyanet İlşleri Başkanlığınca asaleten imam atandı. 

Aslında buranın imamı vardı ama görevlendirme çalışıyordu. Her vakit namaz kılınıyordu burada. 1980 yılındna beri burası halen daha ibadete açık. Ayasofya'nın ana gövdesinin dışında bir bölüm. Topkapı Sarayı Ana kapısının karşısında küçük bir alan. Ayasofya'dan bağımsız bir alan. Bu gün resmi imam buraya yani bu mescide atandı.

İbadete 1991'de açılan Ayasofya Müzesi Hünkar Kasrı'nda öğle ve ikindi namazları kılınırken, bu vakitlerin ezanları da Sultanahmet Camisi ile karşılıklı okundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, uzun yıllardan sonra ilk kez Hünkar Kasrı'na kurra hafız Önder Soy'u asaleten imam olarak atamasıyla Ayasofya'nın dört minaresinden 5 vakit ezan sesi yükselirken, vakit namazları da kılınmaya başlandı.

YUNAN BAKAN ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ

Savunma Bakanı Panos Kammenos, Ayasofya'da ezan okunmasını protesto ederek İstanbul ziyaretini iptal etti. Bakan Kammenos, Fener Patriğinin 25. yıldönümü etkinliklerine katılmak için İstanbul'a gelecekti.

Yunan Bakan Ayasofya Cami Olur Diye korktu

Tapusu ülkemizde olan Fatih Sultan Mehmet Han vakfına kayıtlı resmiyette cami olarak kayıtlı olan mabedin cami olarak açılmasından çok korkmuş.Yunanistan'da Camileri Kiliseye çeviren ve halen daha Atina'da kilise olarak hizmet veren Ayasofya'yı camiye çevirmeyen Yunan Hükümeti aklınca bize ayar veriyor. Olayı duyan halk Yunan Bakana tepkili. Halk şunları diyor: Ayasofya Fatih'in emanetidir. Ve tüm kullanım hakkı Türkiye'nindir. En yakın zamanda da cami olarak ibadete açılıp Fatih'in bedduasındna kurtulmalıyız.