AYASOFYAYI ASLINA DÖNÜŞTÜRMEYİNCE KARIŞANI ÇOK OLUYOR

Ayasofya 1934 yılından beri tamirde ve müze olarak tutuluyor. Gerçekte burası resmiyette de cami. Tapusu cami olarak kayıtlı. Fakat Hükümet bir türlü camiye çevirmiyor. 15 milyon imza meclise 2014 yılında AGD tarafından teslim edildi bekleniyor. Aslında bir Bakanlar Kurulu kararı ile Camiye dönüştürülmesi mümkün. Cami olmayınca Yunanistanda zırt pırt karışıyor. Kendi ülkesinde kiliseye çeviridiği Osmanlı camilerini kimse de hatırlatmıyor. 

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bunun 'kabul edilemez bir provokasyon' olduğu belirtilerek "Ayasofya'da Diyanet İşleri Başkanı'nın da mevcudiyetinde Kuran okunması, ibadet yapılması ve bunun televizyonda yayınlanmasını kınıyoruz"ifadeleri yer aldı. Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre açıklamada, 'Ayasofya'nın UNESCO'nın Kültür Mirası listesinde yer alan bir kültür varlığı olduğu, bu mekanı camiye çevirme girişimlerinin uluslararası toplumu rencide ettiği' belirtildi.

"BİR MEYDAN OKUMA SÖZ KONUSU"

Mesajda ayrıca, "Dünyadaki bütün Hristiyanların dini duygularına ve bu kültürel mirası yüceltenlere yönelik açık, kabul edilemez bir meydan okuma söz konusu. Böyle bir dönemde dinlerarası diyaloğun zayıflatılmak yerine teşvik edilmesi gerekir." dendi.

ULUSLARARASI TOPLUMA TÜRKİYE ÇAĞRISI

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'yi modern, demokratik bir ülke olduğunu gösterir şekilde davranmaya, Ayasofya'nın ekümenik karakterini korumaya ve bu evrensel yapının gelenekselliğine saygı duymaya çağırıyoruz." dedi. Bakanlık, uluslararası toplumu Türkiye'ye tepki göstermeye çağırdı.

DİYANET İŞLERİ TWITER HESABINDAN PAYLAŞMIŞTI

Ayasofya'da dün gece Kadir Gecesi Özel Programı düzenlenmişti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in de katıldığı etkinliğin ardından bu sabah saatlerinde de sabah ezanı okundu.