a_ikinci @ hotmail.com

63 Yıllık uzun bir mazisiyle Türkiye'nin en fazla öğrenci sayısına sahip Atatürk Üniversitesinde Rektörlük heyecanı yeniden başladı. Alanında uzman çok değerli hocalarımızın aday olduğunu sosyal medya paylaşımlarından duyuyoruz. Sürecin şehrimize üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum. 

Bir eğitimci aynı zamanda son 30 yılını farklı Sivil Toplum Kuruluşlarının üyesi ve yöneticisi olarak geçirmiş birisi olarak üniversite hakkında görüşlerimi, izlenim ve değerlendirmelerimi paylaşmak istiyorum.

23 sene önce lisans, 6 sene önce yüksek Lisansından mezun olduğumuz bu eğitim ve irfan ortamında şimdiye kadar çok sayıda değerli rektör hocalarımızla STK temsilcisi olarak irtibatımız oldu. Görüşmelerimiz ve eğitime dair ortak çalışmalarımız oldu. Ömer Çomaklı Hoca döneminde de Üniversite ile birlikte Eğitmin önemli sorunlarına çözümler üretmek amacıyla 4 eğitim şurası yaptık değerli Hocamız hepsininde en büyük destekçisi oldu. İlk Ziyaretimizdeki "Eğitime ve şehre dair her konuda tüm imkanlarımızla sizin ve şehirdeki tüm STK'ların destekçisiyiz." sözünü hiç unutmuyorum.

Atatürk Üniversitesinde dört yıldır Rektörlük görevini başarı ile ifa eden Prof Dr Ömer Çomaklı hocamızla bir kaç kez makamında görüşme imkanımız oldu. Birçok kez de Rektör hocanın üniversite olarak başlattığı STK Temsilcileri istişare ve arama toplantılarına katıldım. Çok zor bir dönemde görev yapmasına rağmen kararlı, samimi, gayretli ve çalışkan bir rektör olarak tanıdık. Prof Dr Ömer Çomaklı dönemi ile Atatürk Üniversitesinde STK-Üniversite ve Şehir-Üniversite kaynaşması ve işbirliği konusunda büyük bir devrim yaşandığını söyleyebilirim. 

Öncelikle şunu öncelikle ifade edeyim ki bu istişare toplantılardaki konuşmaları, iş tutuşu, gayreti ve heyecanıyla görüyoruz ki Ömer hoca işinin aşığı bir insan. Üniversite deyince toplantılara katılan tüm çevrelerin ortak kanaati olarak birçok STK Temsilcisi ve basın mensubundan duyduğum için söylüyorum Ömer Hoca birçok yönü ile farklı bir rektör. Pozitif bir insan. STK'lara istişareye çok değer veriyor. Herkesi dinliyor. Ortak aklı esas alıyor. Şehrin kalkınması ve gelişmesi için ortaya konan fikirlere açık. Takip ediyor. Üniversite olarak şehirle ilgili her konuda tam destek olacağını her daim ortaya koyuyor.  Arama konferansları ile şehre dair çok ciddi projeler hazırlandığını memnuniyetle gördük. Farklı vizyonu olan, misyon sahibi bir rektör olarak şehrin hafızasında değerli hocamız. 

Gençliğe çok değer verdiğini her daim belirtiyor. Sportif, kültürel çalışmalara değer veriyor. STK toplantılarında, yaptığımız görüşmelerde milli ve manevi değerlerin kendisi için çok önemli olduğunu üstüne basarak ifade ediyor. Bu konuda hocalarla yapılan toplantılarda konuyu sürekli gündeme getirdiğini, bu konuda yapılacak çalışmalara her daim destek olunduğunu biliyoruz.

Erzurum'da kurum olarak ekibiyle birlikte istişare kültürünü her yönü ile uygulayan, üniversiteyi şehre açan, şehrin kalkınması ve gelişmesi için herkesle konuşup istişare eden Ömer Hocayı ve ekibini bir eğitimci ve Sivil Toplumcu olarak takdir etmemek mümkün değil. Toplantılara sadece kendisi gelmiyor yanında rektör yardımcılarını, dekan hocalarımızı, Enstitülerinin müdürlerini de getirerek, onları da konuşturup onlara da sorumluluk vererek ekip çalışmasının ne demek olduğunu ortaya koyuyor.  

Şehirde siyasetçisinden bürokratına, eğitimcisinden çiftçisine, sanayicisinden köylüsüne, esnafına,basınına herkesin ortak adresi Atatürk Üniversitesi. Her meslek dalına destek noktasında yol gösterme, danışmanlık, rehberlik etme, eğitme konusunda Atatürk üniversitesi ciddi rol alıyor. Üniversite şehrin kalkınması ve gelişmesi noktasında kendisine düşeni yapma konusunda gerçekten çok ciddi çalışmalar yapıyor. Takdir etmemek mümkün değil. Bu yönü ile Ömer Çomaklı dönemi büyük bir çığır açtı bu yönü ile tüm devlet kurumlarına örnek oldu.

Üniversitede çok değerli hocalarımız arkadaşlarımız var ara ara oturup konuşuyoruz onları da dinlediğimizde üniversite içerisinde de Ömer hoca dönemi büyük bir atılım dönemi olarak ifade ediliyor. 63 Yıllık üniversiteyi kurumsallaştırmak, dijitalleştirmek, geliştirmek ve yeni nesil üniversite yapıp bilgi de dünya ile yarışmak adına ciddi adımlar atıldığını duyuyoruz. Kurulan yeni ofisler ve birimler ile birçok alanda ciddi dönüşüm yaşayan üniversitenin yıllara dayanan hantal yapısı ortadan kaldırılıp daha vizyoner hale getirildiğini görüyoruz. Bu hızla ve gayretle Üniversite gelecek dönemde önemli bilimsel çalışmalara ve başarılara hazırlandığını şimdiden söyleyebilirim. Yapılan yapısal dönüşümler ve hazırlanan yeni birimlerle yüzbinlerce öğrencinin okuduğu eğitim aldığı bu eğitim irfan yuvası nitelik açısından daha etkin, başarılı ve faydalı hale gelecektir. 

Alanında çok değerli hocalarımızın aday olduğunu duyduğumuz bu dönemde gayreti, fedakarlığı ve ortaya koyduğu yönetim anlayışı ile Prof Dr Ömer Çomaklı Hocanın bu dönemde yeniden rektör olmasını canı gönülden isterim.

Yapısal ve kurumsal birçok altyapı çalışmasını başlatarak Yeni Nesil Üniversite dönüşümünü hızlandıran Prof Dr Ömer Çomaklı hoca ile yeni döneminde Üniversitenin her alanda daha ileri gideceğini, şehrin kalkınması ve gelişmesi manasında, akademik çalışmalar konusunda,  milli ve manevi değerler merkezli daha ciddi çalışmalara imza atılacağından eminim.

Şehrimiz ve Üniversite için en hayırlı seçim olacağını düşündüğüm 2.Ömer Çomaklı döneminin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.