Erzurum da 500 yıla yakın yaşatılan "1001 Hatim" geleneğine, genç yaşlı tüm vatandaşlar camilerin yanı sıra ev ve işyerlerinde Kur'an-ı Kerim okuyarak 2019 un sonu 2020 yılın başında (kıkbeşbin sekizyüzotuz beş) 45835 hatim okundu.
Erzurum İl Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, geleneğin 16. yüzyılda başlatıldığını, yaklaşık 500 yıldır Pir Ali Baba Hazretleri tarafından başlatılan, bugüne kadar devam eden 1001 hatim geleneği, aksamadan günümüze kadar geldiğini söyledi.
Vatandaşlarımız, Kur'an-ı Kerim okumak için gece saat 02. 30 dan 07. 30 a kadar Ayazpaşa camiinde devam ettiğini o gün okunan hatim lerin duası yapılarak camiden vatandaşların ayrıldığını bildiren İl müftüsü Hasan Hüsnü Sula,
Asgari hedefin "1001 Hatim" olmasına rağmen vatandaşların ilgi göstermesi ile 45835 hatim indirildi. 2019 yılını bitirirken ve 2020 yılına da başlarken Ayazpaşa Camii'nde bu sabah namazında bir tevafuk yaşandı. 1001 hatim sadece Ayazpaşa camii'nde okunmuş oldu.
Bin bir hatim' duası için eller bugün Ulu camiinde semaya açıldı.
Erzurum'u memleketimizi bütün islan alemini doğal afetlerden korunmak için 487 yıl önce başlatılan 'Binbir Hatim' geleneği kapsamında tarihi Ulu Cami'de cuma namazı öncesi hatim duası yapıldı. Erzurum merkez ve ilçelerindeki camilerde, 13 Aralık 2019'da başlayan 'Binbir Hatim'in duası bugün 17. 01.2020 Cuma namazı öncesi Ulu Cami'de yapıldı. Erzurum'da bir ay boyunca çeşitli camilerde okunan 45 bin 835 hatimin duası için vatandaşlar Ulu Cami'ye akın etti. 2 bin 216 metrekare alana sahip yaklaşık 5 bin kişi kapasiteli cami tamamen doldu.
Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen, Mushafları İnceleme ve Kurul Başkanı Hafız Osman Şahin, Reyisül kurra vekili Mustafa Demirkan, Bursa Müftüsü İzani Turan, Artvin Müftüsü Hasan Güneş, Diyarbakır İhtisas müdürü Fatih Çatmakaş ilçe müftüleri nin katıldığı hatim duasında Erzurum Müftülüğü korosu ilahi seslendirdi. Türkiye'nin çeşitli kentlerinden gelen hafızların Kur'an okuduğu camide hatim duasını Erzurum Müftüsü Hasan Hüsnü Sulanın yaptığı dua ile duaya amin sedalarıyla duygu dolu anlar yaşanarak program son buldu.